Iran bevestigt gevangenname van Zweedse EU-medewerker
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran bevestigt dat een Zweedse EU-medewerker in het land is opgepakt. De man wordt volgens de rechterlijke macht verdacht van "misdaden op Iraans grondgebied", maar daarover zijn geen details gedeeld. Hij zit volgens Europese informatie al vast sinds april 2022.
De detentie van Johan Floderus werd vorige week gemeld door Zweden en de Europese Unie. Hij wordt volgens zijn familie beschuldigd van spionage. De man was als toerist in Iran. Volgens zijn werkgever, de buitenlanddienst van de EU, is de man een slachtoffer van zogeheten gijzeldiplomatie. Daarmee wordt bedoeld dat Floderus is opgepakt om later te ruilen bij onderhandelingen.
Vanuit Iran wordt nu gemeld dat de diplomaat is de gevangenis is geplaatst na een voorlopig onderzoek en dat de resultaten van een volledig onderzoek ergens in de komende dagen naar de rechtbank worden gestuurd. Floderus zit volgens zijn familie in de beruchte gevangenis Evin, waar bijvoorbeeld politieke gevangen worden vastgehouden.
De band tussen Zweden en Iran is gespannen sinds Zweden in 2019 een Iraanse oud-functionaris arresteerde voor de executie en de marteling van politieke gevangenen in de jaren tachtig. De man werd vorig jaar tot levenslang veroordeeld. Iran executeerde in mei een Zweeds-Iraanse dissident die veroordeeld was voor het leiden van separatisten die dodelijke aanslagen zou hebben gepleegd.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
24 minuten geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
27 minuten geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
3 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
4 uur geleden