Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran bevestigt gevangenname van Zweedse EU-medewerker

Iran bevestigt gevangenname van Zweedse EU-medewerker

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran bevestigt dat een Zweedse EU-medewerker in het land is opgepakt. De man wordt volgens de rechterlijke macht verdacht van "misdaden op Iraans grondgebied", maar daarover zijn geen details gedeeld. Hij zit volgens Europese informatie al vast sinds april 2022.

De detentie van Johan Floderus werd vorige week gemeld door Zweden en de Europese Unie. Hij wordt volgens zijn familie beschuldigd van spionage. De man was als toerist in Iran. Volgens zijn werkgever, de buitenlanddienst van de EU, is de man een slachtoffer van zogeheten gijzeldiplomatie. Daarmee wordt bedoeld dat Floderus is opgepakt om later te ruilen bij onderhandelingen.

Vanuit Iran wordt nu gemeld dat de diplomaat is de gevangenis is geplaatst na een voorlopig onderzoek en dat de resultaten van een volledig onderzoek ergens in de komende dagen naar de rechtbank worden gestuurd. Floderus zit volgens zijn familie in de beruchte gevangenis Evin, waar bijvoorbeeld politieke gevangen worden vastgehouden.

De band tussen Zweden en Iran is gespannen sinds Zweden in 2019 een Iraanse oud-functionaris arresteerde voor de executie en de marteling van politieke gevangenen in de jaren tachtig. De man werd vorig jaar tot levenslang veroordeeld. Iran executeerde in mei een Zweeds-Iraanse dissident die veroordeeld was voor het leiden van separatisten die dodelijke aanslagen zou hebben gepleegd.

Meer uit Buitenland

Zeker tien doden door ontploffing in Zwitserse bar

CRANS-MONTANA (ANP) - Bij een explosie in een bar in het Zwitserse wintersportoord Crans-Montana zijn zeker tien doden gevallen, meldt Sky News op basis van de Zwitserse politie. Ook zijn er tien gewonden. Media in Zwitserland schrijven dat er mogelijk tientallen doden zijn gevallen.

1 uur geleden
Taiwanese president Lai belooft bescherming van soevereiniteit

TAIPEI (ANP/AFP) - De Taiwanese president Lai Ching-te heeft in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd de soevereiniteit van Taiwan te beschermen, kort na de grote militaire oefeningen van China rondom het eiland. Vanuit Beijing werd daarna verklaard dat de speech leugens en vijandigheid bevatte.

1 uur geleden
Mamdani beëdigd als burgemeester van New York

NEW YORK (ANP) - Zohran Mamdani is donderdagochtend vlak na middernacht (plaatselijke tijd) beëdigd als de nieuwe burgemeester van New York. De 34-jarige Democraat, een rijzende ster op de linkerflank van zijn partij, is de eerste moslim die de leiding krijgt over de grootste stad van de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Kim Jong-un prijst Noord-Koreaanse troepen in 'vreemd land'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft in zijn nieuwjaarstoespraak de troepen geprezen die momenteel strijden in een "vreemd land" - hoogstwaarschijnlijk Oekraïne. In de boodschap, die donderdag door staatspersagentschap KCNA werd verspreid, onderstreepte hij de onverwoestbare alliantie met Rusland.

7 uur geleden
Trump haalt hard uit naar George Clooney om Franse naturalisatie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft fel uitgehaald naar acteur George Clooney, nadat bekend was geworden dat de Hollywoodster de Franse nationaliteit heeft gekregen. Trump greep het nieuws aan om zowel de acteur als de Franse regering te bekritiseren.

9 uur geleden
Trump trekt Nationale Garde terug uit Chicago, LA en Portland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump trekt de Nationale Garde terug uit Chicago, Los Angeles en Portland, meldt hij op Truth Social. De Amerikaanse reservetroepen waren naar die steden gestuurd omdat de gewelddadige criminaliteit er uit de hand zou zijn gelopen. De Democratische bestuurders van de steden wezen erop dat de criminaliteit juist dalende was.

11 uur geleden
Nieuwe VS-sancties tegen Venezolaanse oliesector

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben strafmaatregelen opgelegd aan vier bedrijven die actief zijn in de Venezolaanse oliesector, evenals aan bijbehorende olietankers. De regering van president Donald Trump voert zo de druk op de Venezolaanse president Nicolás Maduro verder op.

12 uur geleden