Iran bevestigt gevangenname van Zweedse EU-medewerker
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran bevestigt dat een Zweedse EU-medewerker in het land is opgepakt. De man wordt volgens de rechterlijke macht verdacht van "misdaden op Iraans grondgebied", maar daarover zijn geen details gedeeld. Hij zit volgens Europese informatie al vast sinds april 2022.
De detentie van Johan Floderus werd vorige week gemeld door Zweden en de Europese Unie. Hij wordt volgens zijn familie beschuldigd van spionage. De man was als toerist in Iran. Volgens zijn werkgever, de buitenlanddienst van de EU, is de man een slachtoffer van zogeheten gijzeldiplomatie. Daarmee wordt bedoeld dat Floderus is opgepakt om later te ruilen bij onderhandelingen.
Vanuit Iran wordt nu gemeld dat de diplomaat is de gevangenis is geplaatst na een voorlopig onderzoek en dat de resultaten van een volledig onderzoek ergens in de komende dagen naar de rechtbank worden gestuurd. Floderus zit volgens zijn familie in de beruchte gevangenis Evin, waar bijvoorbeeld politieke gevangen worden vastgehouden.
De band tussen Zweden en Iran is gespannen sinds Zweden in 2019 een Iraanse oud-functionaris arresteerde voor de executie en de marteling van politieke gevangenen in de jaren tachtig. De man werd vorig jaar tot levenslang veroordeeld. Iran executeerde in mei een Zweeds-Iraanse dissident die veroordeeld was voor het leiden van separatisten die dodelijke aanslagen zou hebben gepleegd.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.
3 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.
3 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
6 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
10 uur geleden