Iran bevestigt gevangenname van Zweedse EU-medewerker
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran bevestigt dat een Zweedse EU-medewerker in het land is opgepakt. De man wordt volgens de rechterlijke macht verdacht van "misdaden op Iraans grondgebied", maar daarover zijn geen details gedeeld. Hij zit volgens Europese informatie al vast sinds april 2022.
De detentie van Johan Floderus werd vorige week gemeld door Zweden en de Europese Unie. Hij wordt volgens zijn familie beschuldigd van spionage. De man was als toerist in Iran. Volgens zijn werkgever, de buitenlanddienst van de EU, is de man een slachtoffer van zogeheten gijzeldiplomatie. Daarmee wordt bedoeld dat Floderus is opgepakt om later te ruilen bij onderhandelingen.
Vanuit Iran wordt nu gemeld dat de diplomaat is de gevangenis is geplaatst na een voorlopig onderzoek en dat de resultaten van een volledig onderzoek ergens in de komende dagen naar de rechtbank worden gestuurd. Floderus zit volgens zijn familie in de beruchte gevangenis Evin, waar bijvoorbeeld politieke gevangen worden vastgehouden.
De band tussen Zweden en Iran is gespannen sinds Zweden in 2019 een Iraanse oud-functionaris arresteerde voor de executie en de marteling van politieke gevangenen in de jaren tachtig. De man werd vorig jaar tot levenslang veroordeeld. Iran executeerde in mei een Zweeds-Iraanse dissident die veroordeeld was voor het leiden van separatisten die dodelijke aanslagen zou hebben gepleegd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Volgens president Donald Trump is een groot deel van de Iraanse leiding omgekomen bij de gezamenlijke Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran. "Een groot deel wel, ja. We weten niet alles, maar een groot deel wel. Het was een zeer krachtige aanval", zei hij zaterdag in een telefoongesprek met ABC News.
39 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei is dood en zijn lichaam is gevonden. Dat zegt een hoge Israëlische functionaris tegen persbureau Reuters. Iran heeft de dood van Khamenei nog niet bevestigd.
1 uur geledenJERUZALEM/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Als onderdeel van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn dertig bommen op het wooncomplex van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei gegooid. Dat zegt Amit Segal, een vertrouweling van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, tegen de Israëlische omroep Channel 12. Het lot van Khamenei is nog altijd niet duidelijk.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn zeker 201 mensen om het leven gekomen. Dat melden Iraanse media op basis van hulporganisatie de Rode Halve Maan. Zeker 747 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de aanvallen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europa veroordeelt de "onrechtvaardige Iraanse aanvallen" waaronder die op de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) "ten zeerste", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. "Deze aanvallen vormen een flagrante schending van de soevereiniteit van de VAE en een duidelijke schending van het internationaal recht", voegt ze eraan toe.
3 uur geleden