Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran bestookt militaire locaties van de VS in Bahrein en Koeweit

Iran bestookt militaire locaties van de VS in Bahrein en Koeweit

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) zegt 85 Amerikaanse militaire locaties in Bahrein en Koeweit te hebben bestookt "als reactie op de schending van het staakt-het-vuren door de VS", meldt de Iraanse staatstelevisie.

Het was slechts het begin van de Iraanse reactie. "Als eerste reactie op deze agressie voerden de marine en de lucht- en ruimtevaartmacht van de IRG een gezamenlijke operatie met raketten en drones uit, waarbij 85 belangrijke Amerikaanse militaire faciliteiten" in de twee landen werden geraakt, aldus de garde. Ook zou een Amerikaanse MQ-9 Reaper-drone zijn neergehaald.

In Bahrein ging het luchtalarm af en klonken explosies. In Koeweit veroordeelde het ministerie van Buitenlandse Zaken het optreden van Iran. "De voortzetting van deze brutale aanvallen, op een moment dat er regionale en internationale inspanningen worden geleverd voor de-escalatie, ondermijnt systematisch elk streven om de spanningen te verminderen."

Amerikaanse aanvalsgolven

In de nacht van dinsdag op woensdag voerde het Amerikaanse leger al meerdere aanvalsgolven uit op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz. De Amerikanen zeiden dit te hebben gedaan om Iran te "straffen" voor het beschieten van olietankers in de zeestraat. Een Amerikaanse functionaris zei dat Iraanse luchtafweersystemen, surveillancesystemen aan de kust, raketten en lanceerlocaties voor drones onder vuur zijn genomen. Ook zouden tientallen bootjes van de Revolutionaire Garde zijn bestookt.

Iraanse media berichten dat onder meer explosies klonken in en rond de havenstad Bushehr. In dat gebied bevindt zich de enige civiele kerncentrale van het land. Ook bij de eilanden Kharg en Qeshm en de havensteden Sirik en Bandar Abbas zijn ontploffingen gemeld. Kharg is belangrijk voor de Iraanse olieoverslag en de VS hebben niet bevestigd dat er is gebombardeerd.

Slachtoffers

Er zijn nog geen berichten over omgekomen burgers in Iran, al zouden in Sirik wel burgers gewond zijn geraakt toen een projectiel insloeg. Verder is naar verluidt een lid van de Revolutionaire Garde gedood.

De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf haalde via sociale media uit naar de VS. De regering-Trump onderhandelt met het Iraanse regime over vrede en er is al een wapenstilstand gesloten, maar de Amerikanen houden zich volgens Ghalibaf niet aan de afspraken. "Het tijdperk van pesterijen en afpersing is voorbij", schreef hij. "Wij buigen niet."

Meer uit Buitenland

Vooralsnog geen aanwijzing voor opzet bij ontsporing Franse trein

ROUEN (ANP/AFP) - Er zijn geen aanwijzingen dat bij de ontsporing van een trein in het noorden van Frankrijk vrijdag sprake was van opzet, melden de lokale autoriteiten zaterdagavond.

7 uur geleden
Tienduizenden Duitsers demonstreren tegen verkiezingswinst AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.

9 uur geleden
Kremlin sluit ontmoeting Poetin en Zelensky bij G20-top uit

NEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.

10 uur geleden
Jongste koning ter wereld begraven in Oeganda, strijd om opvolger

KAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.

10 uur geleden
Adoptie wordt makkelijker voor homoseksuelen in Hongarije

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.

13 uur geleden
Xi vraagt meer actie van BRICS-landen voor vrede in Midden-Oosten

NEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.

13 uur geleden
Dodental bij veerbootbrand Filipijnen fors opgelopen

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnse kustwacht heeft nog eens 41 lichamen gevonden aan boord van de verbrande veerboot bij de Filipijnen. Daarmee is het dodental gestegen naar 76.

15 uur geleden