Iran beschuldigt Duitsland ervan rellen aan te wakkeren
THERAN (ANP) - Iraanse media stellen dat de Duitse ambassade in Teheran heeft gewerkt aan het aanwakkeren van de recente rellen in het land. Functionarissen van de ambassade en van enkele andere Europese ambassades hielden bijeenkomsten over "hoe de rellen en conflicten konden worden vergroot", aldus het persbureau FARS.
Eerder deden dat vooral functionarissen van de Britse en Franse ambassades, maar nu heeft Duitsland die rol op zich genomen, suggereert het persbureau. Dat bericht dat bij de onlusten van de afgelopen weken mensen uit veertien landen zijn gearresteerd, vooral uit Afghanistan, maar ook uit onder meer Frankrijk, Groot-Brittannië, Oostenrijk, Rusland en de VS. Er wordt niet gemeld waar en wanneer en hoeveel buitenlanders zijn opgepakt.
In heel Iran zijn momenteel grote protesten tegen het regime dat onder meer kampt met diepe en slepende economische crises. De dood half september van een 22-jarige vrouw, Mahsa Amini, na haar arrestatie door de zedenpolitie wegens overtreding van kledingvoorschriften, heeft geleid tot een golf van protesten waarbij tientallen doden zijn gevallen. De vrouw zou zijn overleden als gevolg van mishandeling door de politie, maar volgens de autoriteiten bezweek ze aan orgaanfalen dat te maken zou hebben met een hersenoperatie die ze op 8-jarige leeftijd onderging. Tegenstanders van het regime van de aartsconservatieve sjiitische geestelijkheid hebben haar dood aangrepen om massaal de straat op te gaan.
Volgens het regime zijn de protesten het werk van buitenlandse inlichtingendiensten die worden geholpen door westerse media, beroemdheden, Iraanse ballingen en terroristische groeperingen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.
1 uur geledenPARIJS/MADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft "eenzijdige militaire actie van de VS en Israël" verworpen. Hij noemt het een escalatie die verder bijdraagt aan de onzekere internationale orde.
2 uur geledenDOHA (ANP) - De aanvallen in het Midden-Oosten hebben in Qatar tot paniek geleid. Op door nieuwszender Al-Jazeera geverifieerde beelden is te zien dat mensen een veilig heenkomen zoeken.
2 uur geledenMUSCAT (ANP) - Oman, dat bemiddelde tussen de Verenigde Staten en Iran, heeft onthutst gereageerd op de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op de islamitische republiek. Minister van Buitenlandse Zaken Badr Albusaidi schreef op X dat de onderhandelingen worden ondermijnd. "Noch de belangen van de Verenigde Staten, noch de zaak van wereldwijde vrede worden hiermee goed gediend."
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israëlische functionarissen denken dat de leider van de machtige Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is gedood bij de aanvallen op Iran. Dat schrijft nieuwssite Times of Israel. Ook de Iraanse minister van Defensie en inlichtingenchef zouden vermoedelijk zijn gedood.
2 uur geleden