Iran beklemtoont dat het geen regionale oorlog nastreeft
TEHERAN/DUBAI (ANP/RTR) - Iran heeft beklemtoond dat het land niet uit is op een escalatie van de spanningen in de regio. Het is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken wél noodzakelijk dat Israël gestraft wordt voor het ombrengen van de politieke leider van Hamas, Ismail Haniyeh, vorige week in Teheran. Acties van de Iraanse regering tegen "het zionistische regime" zijn onvermijdelijk en komen als de tijd er rijp voor is, aldus het ministerie.
Iraanse zegslieden hebben eerder al aangegeven dat Iran geen escalatie zoekt, maar dat de dood van Haniyeh zal worden vergolden. Dat zou "anders gedaan worden dan de vorige keer". In april bestookte Iran Israël met circa driehonderd projectielen als wraak voor een dodelijke aanval van Israël op het complex van de Iraanse ambassade in Damascus. De meeste raketten en drones werden neergehaald voordat ze het Israëlische luchtruim bereikten. Dat was mede te danken aan de militaire macht van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten en aan hulp van een gelegenheidscoalitie van Arabische landen. Volgens plaatselijke media heeft Egypte al laten weten daar nu niet aan mee te doen.
De Amerikaanse bevelhebber van de troepen in de regio, generaal Michael Kurilla, reist volgens Israëlische media door de regio en wil Arabische landen tussen Iran en Israël in bewegen weer mee te werken aan de verdediging van het Israëlische luchtruim. Hij zou vermoeden dat Iran opnieuw met raketten en drones gaat schieten, maar mogelijk met meer en zwaardere. Jordanië zou bijvoorbeeld Amerikaanse en Israëlische gevechtsvliegtuigen toestemming moeten geven het Jordaanse luchtruim te gebruiken. Volgens waarnemers ligt dit in Jordanië nu politiek veel moeilijker dan in april.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Barack Obama heeft de dood van een tweede burger door federale agenten in Minneapolis scherp veroordeeld. In een samen met zijn vrouw Michelle afgegeven verklaring zei Obama dat de dodelijke incidenten een "wake-upcall" moeten zijn, omdat de fundamentele Amerikaanse waarden "steeds meer onder vuur liggen".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het hoofd van de rechterlijke macht in Iran heeft duidelijk gemaakt dat er "zo snel mogelijk" processen volgen tegen de mensen die zijn opgepakt bij de recente protesten tegen het islamitische regime. Zij die schuldig worden bevonden, worden "zonder de minste genade" gestraft, zei hij tegen persbureau Mizan.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische strijdkrachten zoeken op een begraafplaats in Gaza naar de overblijfselen van de laatste overleden gijzelaar die door Hamas nog niet is overgedragen aan Israël. Dat heeft het kantoor van premier Benjamin Netanyahu bekendgemaakt.
1 uur geledenKOBANI (ANP/AFP) - Een VN-hulpkonvooi is zondag aangekomen in de Syrische stad Kobani, waar een Koerdische meerderheid woont. De vrachtwagens hebben onder meer brandstof en voedsel aan boord, zegt VN-hulporganisatie OCHA.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
4 uur geledenWASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.
4 uur geleden