Iran beklemtoont dat het geen regionale oorlog nastreeft
TEHERAN/DUBAI (ANP/RTR) - Iran heeft beklemtoond dat het land niet uit is op een escalatie van de spanningen in de regio. Het is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken wél noodzakelijk dat Israël gestraft wordt voor het ombrengen van de politieke leider van Hamas, Ismail Haniyeh, vorige week in Teheran. Acties van de Iraanse regering tegen "het zionistische regime" zijn onvermijdelijk en komen als de tijd er rijp voor is, aldus het ministerie.
Iraanse zegslieden hebben eerder al aangegeven dat Iran geen escalatie zoekt, maar dat de dood van Haniyeh zal worden vergolden. Dat zou "anders gedaan worden dan de vorige keer". In april bestookte Iran Israël met circa driehonderd projectielen als wraak voor een dodelijke aanval van Israël op het complex van de Iraanse ambassade in Damascus. De meeste raketten en drones werden neergehaald voordat ze het Israëlische luchtruim bereikten. Dat was mede te danken aan de militaire macht van de Verenigde Staten in het Midden-Oosten en aan hulp van een gelegenheidscoalitie van Arabische landen. Volgens plaatselijke media heeft Egypte al laten weten daar nu niet aan mee te doen.
De Amerikaanse bevelhebber van de troepen in de regio, generaal Michael Kurilla, reist volgens Israëlische media door de regio en wil Arabische landen tussen Iran en Israël in bewegen weer mee te werken aan de verdediging van het Israëlische luchtruim. Hij zou vermoeden dat Iran opnieuw met raketten en drones gaat schieten, maar mogelijk met meer en zwaardere. Jordanië zou bijvoorbeeld Amerikaanse en Israëlische gevechtsvliegtuigen toestemming moeten geven het Jordaanse luchtruim te gebruiken. Volgens waarnemers ligt dit in Jordanië nu politiek veel moeilijker dan in april.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen is aangekomen in Groenland. Ze is daar om te tonen dat ze het semiautonome deel van het Deense koninkrijk steunt in deze "zeer moeilijke tijd", nu de Amerikanen hun oog hebben laten vallen op het arctische eiland.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Het Spaanse Openbaar Ministerie heeft de zaak tegen Julio Iglesias geseponeerd. De reden is dat Spaanse rechtbanken geen bevoegdheid hebben om de zaak te behandelen omdat het vermeende misbruik niet in Spanje plaatsvond. Ook wonen de vermeende slachtoffers in het buitenland.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer vindt de uitspraken die de Amerikaanse president Donald Trump deed over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan "beledigend en ronduit afschuwelijk". Trump beledigde bondgenoten rond zijn bezoek aan Davos met de opmerking dat in de strijd in Afghanistan Amerikanen aan het front vochten en andere NAVO-landen de frontlinie schuwden.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Iraakse premier Mohammed Shia al-Sudani vindt dat Europese landen IS-gevangenen moeten terughalen die door de VS vanuit Syrië naar Irak worden overgebracht. Hij zei tegen de Franse president Emmanuel Macron dat landen, met name uit de EU, hun "verantwoordelijkheid moeten nemen door deze personen met hun nationaliteit terug te halen" en te vervolgen.
5 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld tegen demonstranten in Iran van de voorbije weken is het dodelijkste sinds de Iraanse Revolutie van 1979. Dat zegt de VN-verkenningsmissie die onderzoek doet naar de situatie.
5 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - Militairen die Denemarken naar Groenland had gestuurd, kregen de opdracht mee gevechtsklaar te zijn voor het geval de Verenigde Staten het gebied zouden aanvallen. Dat meldde de Deense publieke omroep DR vrijdag.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Uit de voorlopige onderzoeksresultaten naar de dodelijke treinbotsing bij het Spaanse Adamuz blijkt dat een scheur in het spoor daar al zat voordat het voorval plaatsvond. Dat schrijft het instituut dat het voorval onderzoekt.
7 uur geleden