Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran begraaft vermoorde wetenschapper Fakhrizadeh

Iran begraaft vermoorde wetenschapper Fakhrizadeh

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De begrafenis van de vermoorde Iraanse wetenschapper en generaal Mohsen Fakhrizadeh is in Teheran begonnen. De ceremonie is niet toegankelijk voor het publiek wegens het coronavirus.

De kist wordt geflankeerd door een foto van Fakhrizadeh samen met de geestelijk leider Ali Khamenei en de begin dit jaar door een Amerikaanse aanval om het leven gebrachte generaal van de Revolutionaire Garde, Qasem Soleimani. De begrafenis wordt onder meer bijgewoond door de minister van Defensie, Amir Hatami, en de chef van de garde, Hossein Salami. De garde vormt een radicale elite die militair en economisch de ruggengraat van het regime van sjiitische geestelijken vormt.

Fakhrizadeh werd volgens de Iraanse autoriteiten vrijdag bij een moordaanslag ten oosten van Teheran gedood. De regering stelt dat Israël en de VS achter de moord zitten en heeft wraak aangekondigd. Fakhrizadeh was behalve officier van de Revolutionaire Garde een van de voornaamste nucleaire wetenschappers van het land. Hij werkte op een onderzoeksinstituut van het defensieministerie en eerder bij een universiteit van de garde. Israël en de VS beschuldigen Iran er al lang van aan de ontwikkeling van kernwapens te werken. Teheran stelt geen kernwapens te willen, maar wel kernenergie. Het land wil de olie die het nog heeft vooral exporteren.

Spanningen verminderen

De moordaanslag was ruim twee maanden voor de Democraat Joe Biden president van de Verenigde Staten wordt. Biden heeft altijd gezegd dat hij diplomatie terug wil in de relaties met Iran. President Trump heeft onder meer met sancties en het uit de weg ruimen van Soleimani de confrontatie gezocht. Hij trok zijn land in 2018 uit een internationaal akkoord over de Iraanse nucleaire projecten. Dat akkoord moest nieuw leven blazen in de door internationale isolatie vastgelopen Iraanse economie.

De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Javad Zarif zegt in een maandag gepubliceerd vraaggesprek dat hij onder de Amerikaanse regering van Biden de spanningen met de VS wil verminderen. "We willen geen vrienden worden, maar wel de spanningen en vijandigheden wegnemen." Iran lijkt behoedzaam bij het wreken van Fakhrizadeh nu er in januari eindelijk weer een opening naar Washington lijkt te kunnen komen.

Meer uit Buitenland

Israël hekelt toekenning Nobelprijs aan Pillay

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft hard uitgehaald naar het besluit om de Nobelprijs voor de Vrede toe te kennen aan Navanethem Pillay. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken legitimeert dit "haat tegen Israël" en "applaudisseert Joseph Goebbels zeker vanuit de hel", verwijzend naar de Duitse propagandaminister tijdens de Tweede Wereldoorlog.

24 minuten geleden
Dieven stelen 30.000 dure flessen van wijnhuis in Toscane

CORTONA (ANP) - Bij een overval op een wijnhuis in de Italiaanse regio Toscane zijn ongeveer 30.000 flessen buitgemaakt, melden Italiaanse media als La Repubblica en ANSA. Samen hebben die een waarde van zo'n 5 miljoen euro.

26 minuten geleden
Merz hekelt aanwezigheid voorganger Schröder op verjaardag Poetin

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "ten diepste verontwaardigd" over het nieuws dat zijn voorganger Gerhard Schröder woensdag de 74e verjaardag van de Russische president Vladimir Poetin heeft bijgewoond. Een woordvoerder van Merz noemt het "ronduit immoreel" dat Schröder op de uitnodiging is ingegaan.

49 minuten geleden
Populaire Russische oorlogsblogger opgepakt in Montenegro

PODGORICA (ANP/AFP) - Een populaire Russische oorlogsblogger is opgepakt in Montenegro, heeft de Montenegrijnse premier Milojko Spajić bekendgemaakt op X. Het gaat om Michaïl Zvintsjoek, de oprichter van het Telegramkanaal Rybar. Dat invloedrijke kanaal heeft de arrestatie bevestigd.

1 uur geleden
Grote schade aan stroomnet door aanvallen Rusland, zegt Zelensky

KYIV (ANP) - Russische luchtaanvallen hebben het Oekraïense elektriciteitsnet "uitgebreide schade" toegebracht, zegt president Volodymyr Zelensky. "Herstelwerk gaat de klok rond door."

1 uur geleden
Palestijns bestuur meldt uitstel verkiezingen november

PARIJS (ANP/RTR) - De Palestijnse parlementsverkiezingen van november worden maanden uitgesteld. Dat staat in een brief die de Palestijnse topbestuurder Hussein al-Sheikh stuurde aan de Franse regering.

1 uur geleden
ICC over Nobelprijs: erkenning is in deze tijd belangrijk

DEN HAAG (ANP/AFP) - De Nobelprijs voor de Vrede die is toegekend aan Navanethem Pillay, oud-rechter van het Internationaal Strafhof (ICC), is extra belangrijk gezien de huidige aanvallen op het internationaal recht. Dat stelt ICC-voorzitter Tomoko Akane in een verklaring.

2 uur geleden