Iran akkoord met opvoering van nucleaire inspecties
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft na gesprekken met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) ingestemd met een forse opvoering van de monitoring van zijn nucleaire activiteiten. De overeenkomst geldt als een moment van dooi in een tijd van bekoelde relaties tussen Teheran en het Westen.
Er mogen opnieuw meer waarnemers naar het land reizen en die zullen er toegang krijgen tot de nucleaire infrastructuur en relevante personen. IAEA-directeur Rafael Grossi was vrijdag en zaterdag op bezoek in Iran in de hoop nieuwe afspraken te kunnen maken.
De afgelopen jaren gaf Iran waarnemers slechts beperkte toegang en groeide de vrees dat het land uranium verrijkte met het oog op kernwapens. Recente berichten over verrijkte deeltjes die bijna voor nucleaire wapens geschikt zouden zijn, versterkten dat idee. Volgens Iran gebeurde die verrijking per ongeluk. Het land heeft altijd met klem tegengesproken dat het kernwapens wil maken.
Camera's
Na afloop van de gesprekken zei Grossi dat hij binnen enkele dagen al een team ter plekke hoopt te hebben. Iran zou ook weer camera's toestaan op gevoelige locaties. Tijdens technische bijeenkomsten willen Iran en de IAEA de afspraken verder uitwerken.
In 2015 sloot Iran een nucleaire deal met de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, de Europese Unie, Rusland en China. Die afspraak moest verhinderen dat het land nucleaire wapens zou kunnen produceren. In ruil werden tal van sancties geschrapt.
Maar nadat de voormalige Amerikaanse president Donald Trump de deal eenzijdig had opgezegd, brokkelde die af. Europese bedrijven trokken zich terug uit Iran uit vrees voor Amerikaanse sancties en ook Teheran zelf trok zich steeds minder van de afspraken aan.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
36 minuten geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
57 minuten geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Enkele officieren van het Zweedse leger zijn woensdag aangekomen in Groenland, meldt de Zweedse premier Ulf Kristersson op X. Zij zullen samen met Denemarken en een aantal andere bondgenoten de militaire aanwezigheid in en rond het eiland vergroten, na dreigementen van de Amerikanen om het eiland in te nemen.
1 uur geledenNUUK (ANP) - Denemarken gaat "vanaf vandaag" de militaire aanwezigheid in Groenland versterken, meldt de Groenlandse regering. De aankondiging kwam vlak voor een cruciaal overleg over Groenland woensdag in Washington.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.
2 uur geleden