Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran akkoord met opvoering van nucleaire inspecties

Iran akkoord met opvoering van nucleaire inspecties

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft na gesprekken met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) ingestemd met een forse opvoering van de monitoring van zijn nucleaire activiteiten. De overeenkomst geldt als een moment van dooi in een tijd van bekoelde relaties tussen Teheran en het Westen.

Er mogen opnieuw meer waarnemers naar het land reizen en die zullen er toegang krijgen tot de nucleaire infrastructuur en relevante personen. IAEA-directeur Rafael Grossi was vrijdag en zaterdag op bezoek in Iran in de hoop nieuwe afspraken te kunnen maken.

De afgelopen jaren gaf Iran waarnemers slechts beperkte toegang en groeide de vrees dat het land uranium verrijkte met het oog op kernwapens. Recente berichten over verrijkte deeltjes die bijna voor nucleaire wapens geschikt zouden zijn, versterkten dat idee. Volgens Iran gebeurde die verrijking per ongeluk. Het land heeft altijd met klem tegengesproken dat het kernwapens wil maken.

Camera's

Na afloop van de gesprekken zei Grossi dat hij binnen enkele dagen al een team ter plekke hoopt te hebben. Iran zou ook weer camera's toestaan op gevoelige locaties. Tijdens technische bijeenkomsten willen Iran en de IAEA de afspraken verder uitwerken.

In 2015 sloot Iran een nucleaire deal met de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, de Europese Unie, Rusland en China. Die afspraak moest verhinderen dat het land nucleaire wapens zou kunnen produceren. In ruil werden tal van sancties geschrapt.

Maar nadat de voormalige Amerikaanse president Donald Trump de deal eenzijdig had opgezegd, brokkelde die af. Europese bedrijven trokken zich terug uit Iran uit vrees voor Amerikaanse sancties en ook Teheran zelf trok zich steeds minder van de afspraken aan.

Meer uit Buitenland

Senaat VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.

25 minuten geleden
Israël versoepelt beperkingen, mensen mogen weer naar hun werk

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.

2 uur geleden
Hezbollah-leider geeft zich niet over en noemt verzet enige optie

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.

2 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran, krachtige explosie gehoord

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.

3 uur geleden
VS zeggen dat Spanje militair wil samenwerken, Madrid ontkent

WASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.

4 uur geleden
VN: 100.000 mensen vluchtten uit Teheran in twee dagen oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - In de eerste twee dagen van de oorlog tussen Iran, de Verenigde Staten en Israël zijn ongeveer 100.000 mensen uit de Iraanse hoofdstad Teheran gevlucht, meldt de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Sinds afgelopen zaterdag voeren de VS en Israël bombardementen uit op Iran, dat met vergeldingsaanvallen reageert.

4 uur geleden
Meer dan 70 doden in Libanon sinds uitbreken nieuwe gevechten

BEIROET (ANP/AFP) - Sinds er opnieuw gevechten zijn uitgebroken tussen Israël en Hezbollah zijn in Libanon 72 mensen gedood en meer dan 83.000 ontheemd geraakt. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

5 uur geleden