Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iran akkoord met opvoering van nucleaire inspecties

Iran akkoord met opvoering van nucleaire inspecties

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft na gesprekken met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) ingestemd met een forse opvoering van de monitoring van zijn nucleaire activiteiten. De overeenkomst geldt als een moment van dooi in een tijd van bekoelde relaties tussen Teheran en het Westen.

Er mogen opnieuw meer waarnemers naar het land reizen en die zullen er toegang krijgen tot de nucleaire infrastructuur en relevante personen. IAEA-directeur Rafael Grossi was vrijdag en zaterdag op bezoek in Iran in de hoop nieuwe afspraken te kunnen maken.

De afgelopen jaren gaf Iran waarnemers slechts beperkte toegang en groeide de vrees dat het land uranium verrijkte met het oog op kernwapens. Recente berichten over verrijkte deeltjes die bijna voor nucleaire wapens geschikt zouden zijn, versterkten dat idee. Volgens Iran gebeurde die verrijking per ongeluk. Het land heeft altijd met klem tegengesproken dat het kernwapens wil maken.

Camera's

Na afloop van de gesprekken zei Grossi dat hij binnen enkele dagen al een team ter plekke hoopt te hebben. Iran zou ook weer camera's toestaan op gevoelige locaties. Tijdens technische bijeenkomsten willen Iran en de IAEA de afspraken verder uitwerken.

In 2015 sloot Iran een nucleaire deal met de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, de Europese Unie, Rusland en China. Die afspraak moest verhinderen dat het land nucleaire wapens zou kunnen produceren. In ruil werden tal van sancties geschrapt.

Maar nadat de voormalige Amerikaanse president Donald Trump de deal eenzijdig had opgezegd, brokkelde die af. Europese bedrijven trokken zich terug uit Iran uit vrees voor Amerikaanse sancties en ook Teheran zelf trok zich steeds minder van de afspraken aan.

Meer uit Buitenland

Trump zegt ziekenhuisschip naar Groenland te sturen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.

3 uur geleden
Dode en meerdere gewonden na explosies in Oekraïense stad Lviv

LVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.

4 uur geleden
Duizenden herdenken vermoorde radicale nationalist in Lyon

LYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.

13 uur geleden
Russische inlichtingendienst noemt Telegram veiligheidsrisico

MOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.

18 uur geleden
Slowakije dreigt noodstroom Oekraïne af te sluiten om olieruzie

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.

18 uur geleden
Macron maant tot kalmte voor herdenking dood radicale nationalist

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.

20 uur geleden
Venezolaanse autoriteiten verlenen 379 gevangenen amnestie

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.

1 dag geleden