Iran akkoord met opvoering van nucleaire inspecties
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft na gesprekken met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) ingestemd met een forse opvoering van de monitoring van zijn nucleaire activiteiten. De overeenkomst geldt als een moment van dooi in een tijd van bekoelde relaties tussen Teheran en het Westen.
Er mogen opnieuw meer waarnemers naar het land reizen en die zullen er toegang krijgen tot de nucleaire infrastructuur en relevante personen. IAEA-directeur Rafael Grossi was vrijdag en zaterdag op bezoek in Iran in de hoop nieuwe afspraken te kunnen maken.
De afgelopen jaren gaf Iran waarnemers slechts beperkte toegang en groeide de vrees dat het land uranium verrijkte met het oog op kernwapens. Recente berichten over verrijkte deeltjes die bijna voor nucleaire wapens geschikt zouden zijn, versterkten dat idee. Volgens Iran gebeurde die verrijking per ongeluk. Het land heeft altijd met klem tegengesproken dat het kernwapens wil maken.
Camera's
Na afloop van de gesprekken zei Grossi dat hij binnen enkele dagen al een team ter plekke hoopt te hebben. Iran zou ook weer camera's toestaan op gevoelige locaties. Tijdens technische bijeenkomsten willen Iran en de IAEA de afspraken verder uitwerken.
In 2015 sloot Iran een nucleaire deal met de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, de Europese Unie, Rusland en China. Die afspraak moest verhinderen dat het land nucleaire wapens zou kunnen produceren. In ruil werden tal van sancties geschrapt.
Maar nadat de voormalige Amerikaanse president Donald Trump de deal eenzijdig had opgezegd, brokkelde die af. Europese bedrijven trokken zich terug uit Iran uit vrees voor Amerikaanse sancties en ook Teheran zelf trok zich steeds minder van de afspraken aan.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump over Iran "grote leugens" genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat Trumps claim dat Iran raketten maakt om de VS te kunnen treffen niet waar is.
40 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Chinese premier Li Qiang en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz hebben gezegd dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden. Merz zei aan het begin van zijn bezoek aan China dat Duitsland "grote waarde hecht aan het handhaven en uitbreiden van de intensieve economische relaties".
1 uur geledenWILLIAMSBURG (ANP) - Volgens de Democratische Abigail Spanberger zat de State of the Union van president Donald Trump dinsdagavond vol met leugens. De gouverneur van Virginia benadrukte in de reactie namens haar partij dat de president het leven van de Amerikaanse burger niet beter maakt en hamerde daarbij vooral op de koopkracht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de langste State of the Union in de geschiedenis van de Verenigde Staten uitgesproken. Zijn toespraak duurde zo'n 1 uur en 47 minuten, 18 minuten langer dan het vorige record van Bill Clinton uit 2000.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn State of the Union gezegd dat het goed gaat met de economie. Volgens hem is zijn economische beleid een groot succes, ondanks onvrede onder Amerikanen over de stijgende prijzen van levensonderhoud.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Democraat Al Green is opnieuw uit de zaal gehaald tijdens een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump. Green hield tijdens Trumps State of the Union een bord omhoog waarmee hij vermoedelijk protesteerde tegen de racistische video die op Trumps social media was verschenen over de Obama's.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de Universiteit van Californië in Los Angeles (UCLA) aangeklaagd voor het creëren van een vijandige werkomgeving voor Joodse en Israëlische werknemers. UCLA zou "een oogje hebben dichtgeknepen" voor antisemitisme op de campus tijdens de pro-Palestijnse studentenprotesten.
5 uur geleden