Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Irak twijfelt aan door VS geleide bond tegen Islamitische Staat

Irak twijfelt aan door VS geleide bond tegen Islamitische Staat

BAGDAD (ANP/DPA) - Irak heeft na weer een Amerikaanse luchtaanval op zijn grondgebied grote twijfels over de door de VS geleide coalitie die de terreurgroep Islamitische Staat in de regio bestrijdt. De VS hebben woensdag in een woonwijk in het oosten van Bagdad een droneaanval uitgevoerd. Daarbij zijn zeker twee leidende figuren van een pro-Iraanse militie, de Kataib Hezbollah, onder wie Abu Baqir al-Saadi, gedood. Al-Saadi wordt donderdag in Bagdad met veel vertoon en een grote optocht ten grave gedragen.

De Iraakse regering overweegt de overeenkomsten met de internationale coalitie op te zeggen. De coalitie is "een bron van instabiliteit geworden en sleept Irak in een reeks conflicten"', aldus een Iraakse legerwoordvoerder. De Amerikaanse droneaanval was "midden in een woonwijk en was zonder rekening te houden met burgers en met het internationale recht". Het is "steeds zorgelijker dat de coalitie afwijkt van de doelen waar ze voor op Iraaks grondgebied zijn", aldus de woordvoerder.

De VS startte met bondgenoten de missie in Irak en Syrië nadat grote delen van die landen in 2014 onder de voet waren gelopen door de extremistische groepering Islamitische Staat. Die heeft haar wortels vooral in Irak en in de Amerikaanse aanval op dat land van 2003. De VS hebben nog steeds 2500 militairen in Irak. Het is de bedoeling dat ze niet aan gevechtshandelingen deelnemen, maar Iraakse troepen opleiden en helpen. De Amerikanen zijn het doelwit van strijdgroepen die Iran steunt en van jihadisten.

De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Iran kreeg vaste voet aan de grond in het in meerderheid sjiitische Irak. Tal van pro-Iraanse groepen zijn in Irak actief. Kataib Hezbollah is een van de grootste milities in zijn soort.

Meer uit Buitenland

VK zegt 600 miljoen pond toe aan luchtverdediging Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.

1 uur geleden
Braziliaanse president: nu of nooit voor handelsdeal EU

SÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.

1 uur geleden
Zelensky naar EU-top in Brussel

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.

3 uur geleden
Poolse oud-minister aangeklaagd om rol in onderzoek vliegramp

WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.

6 uur geleden
VK gaat miljarden van Russische miljardair naar Oekraïne sturen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.

6 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vertrokken uit Noorwegen

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.

7 uur geleden
Zeker 26 gewonden in Zaporizja na glijbomaanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.

7 uur geleden