Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Irak twijfelt aan door VS geleide bond tegen Islamitische Staat

Irak twijfelt aan door VS geleide bond tegen Islamitische Staat

BAGDAD (ANP/DPA) - Irak heeft na weer een Amerikaanse luchtaanval op zijn grondgebied grote twijfels over de door de VS geleide coalitie die de terreurgroep Islamitische Staat in de regio bestrijdt. De VS hebben woensdag in een woonwijk in het oosten van Bagdad een droneaanval uitgevoerd. Daarbij zijn zeker twee leidende figuren van een pro-Iraanse militie, de Kataib Hezbollah, onder wie Abu Baqir al-Saadi, gedood. Al-Saadi wordt donderdag in Bagdad met veel vertoon en een grote optocht ten grave gedragen.

De Iraakse regering overweegt de overeenkomsten met de internationale coalitie op te zeggen. De coalitie is "een bron van instabiliteit geworden en sleept Irak in een reeks conflicten"', aldus een Iraakse legerwoordvoerder. De Amerikaanse droneaanval was "midden in een woonwijk en was zonder rekening te houden met burgers en met het internationale recht". Het is "steeds zorgelijker dat de coalitie afwijkt van de doelen waar ze voor op Iraaks grondgebied zijn", aldus de woordvoerder.

De VS startte met bondgenoten de missie in Irak en Syrië nadat grote delen van die landen in 2014 onder de voet waren gelopen door de extremistische groepering Islamitische Staat. Die heeft haar wortels vooral in Irak en in de Amerikaanse aanval op dat land van 2003. De VS hebben nog steeds 2500 militairen in Irak. Het is de bedoeling dat ze niet aan gevechtshandelingen deelnemen, maar Iraakse troepen opleiden en helpen. De Amerikanen zijn het doelwit van strijdgroepen die Iran steunt en van jihadisten.

De VS vielen in 2003 onder valse voorwendselen Irak massaal binnen. De bezetting van Irak destabiliseerde de regio politiek en religieus en speelde Iran in de kaart. Iran kreeg vaste voet aan de grond in het in meerderheid sjiitische Irak. Tal van pro-Iraanse groepen zijn in Irak actief. Kataib Hezbollah is een van de grootste milities in zijn soort.

Meer uit Buitenland

EU-parlement laakt passiviteit EU vredesonderhandelingen Oekraïne

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement is kritisch op de afzijdigheid van de EU bij een vredesplan voor Oekraïne. Pas nadat de VS met een 28-puntenplan kwamen, schoot Europa weer uit de startblokken. Europa had veel eerder zelf met vredesinitiatieven moeten komen, zo luidde de kritiek van veel politieke groepen in een debat over de recente vredesonderhandelingen. De rol van de EU daarin moet worden versterkt, vindt het parlement.

1 uur geleden
Doden door brand in groot wooncomplex Hongkong

HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Zeker vier mensen zijn om het leven gekomen door een zeer grote brand in meerdere woontorens in Hongkong. Op beelden is te zien dat de vlammen uit het complex slaan. De brandweer weet niet hoeveel personen nog binnen zijn.

1 uur geleden
Celstraf geëist tegen oud-premier Zuid-Korea om noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse speciaal aanklager heeft vijftien jaar cel geëist tegen voormalig premier Han Duck-soo. De politicus wordt medeplichtigheid verweten aan het uitroepen van de militaire noodtoestand door toenmalig president Yoon Suk-yeol.

2 uur geleden
Von der Leyen: beperking Oekraïens leger onacceptabel

STRAATSBURG (ANP) - Beperkingen opleggen aan de Oekraïense strijdkrachten is onacceptabel, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag in het Europees Parlement. "Dat zou het land kwetsbaar maken voor toekomstige aanvallen", zei Von der Leyen in een debat over het Amerikaanse 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne.

3 uur geleden
Tientallen doden in Thailand na overstromingen

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - Aanhoudende watersnood in Thailand heeft tientallen mensen het leven gekost. "De autoriteiten melden dat 33 mensen zijn omgekomen in zeven provincies, door oorzaken zoals plotselinge overstromingen, elektrocutie en verdrinking", aldus een regeringswoordvoerder.

4 uur geleden
Rusland: Europa ondermijnt vredesinspanningen VS voor Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken vindt dat Europese politici en media de Amerikaanse inspanningen om een ​​vredesregeling voor Oekraïne te bereiken proberen te ondermijnen.

5 uur geleden
Trump: geen deadline voor Oekraïne om in te stemmen met vrede

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.

10 uur geleden