Irak sluit grens met Syrië na val regime Assad
BAGDAD/DAMASCUS (ANP/DPA) - Irak heeft de grens met Syrië gesloten kort na de val van het Syrische bewind van Bashar al Assad. Zo mag volgens de Iraakse autoriteiten niemand meer door de grensovergang Al Qaim. Dat is de belangrijkste grensovergang vlak bij de rivier de Eufraat, circa 325 kilometer ten noordwesten van Bagdad. In de regio zijn nog steeds terroristen van Islamitische Staat actief en Bagdad vreest dat die de chaos in Syrië aangrijpen om meer in actie te komen.
Er worden versterkingen en meer grensbewakingsapparatuur naar de grenspost gestuurd. Irak vreest ook dat sjiitische milities uit Iran en Irak naar Syrië gaan om zich met de strijd daar te bemoeien.
Irak heeft dit weekend alle tien medewerkers van de Iraakse ambassade in Damascus naar Beiroet overgebracht. Vrijdag raadde Bagdad alle landgenoten aan Syrië te verlaten. Irak heeft een grens van 600 kilometer met Syrië en heeft nauwe banden met Iran. Er zijn Iraanse sjiitische milities actief in Irak en Iran was een steunpilaar van het regime van Bashar al Assad in Syrië.
Irak kijkt met zorg naar de strijd in Syrië en de overwinningen van de door soennitische radicalen geleide strijdgroepen. Meer dan de helft van de Iraakse bevolking is sjiitisch.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Trumps Vredesraad presenteert woensdag tijdens een bijeenkomst van de lidstaten een plan voor de wederopbouw van Gaza. Voor de plannen is 2,45 miljard dollar (2,15 miljard euro) nodig, meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios, die het plan heeft ingezien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft een voormalige rebellenleider van de Centraal-Afrikaanse Republiek veroordeeld voor marteling en onrechtmatige gevangenneming. Mahamat Saïd Abdel Kani, kortweg Saïd, werd schuldig bevonden op vier van de zeven behandelde gevallen. Een straf wordt later bekendgemaakt.
2 uur geledenDES MOINES (ANP) - Het zou niet aan de Verenigde Staten maar aan Europa moeten zijn om het Midden-Oosten veilig te houden, vindt NAVO-topman Mark Rutte. Zodra Europa zich heeft herbewapend, zullen "Europeanen zich over hun eigen achtertuin ontfermen", zei Rutte na een lezing in het Amerikaanse Des Moines.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil 4,2 miljard euro aan Hongarije vrijgeven uit het EU-cohesiefonds, dat is bedoeld om regionaal achterstandsbeleid weg te werken. Dat geld had de Commissie in 2022 als straf aan Hongarije bevroren. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft Hongarije forse voortgang geboekt om de "rechtsstaat te beschermen en de financiële belangen van de Unie te beschermen".
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse leider Delcy Rodríguez hebben elkaar voor het eerst persoonlijk ontmoet. Dat zegt de interim-president na de ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar tal van wereldleiders deze week bijeen zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.
16 uur geleden