Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Irak lanceert miljardenproject voor verbinding zuiden met Turkije

Irak lanceert miljardenproject voor verbinding zuiden met Turkije

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraakse overheid heeft zaterdag een project gelanceerd ter waarde van 17 miljard dollar voor de verbinding van een ​​belangrijke goederenhaven aan de zuidkust via spoor en wegen met de grens met Turkije. Het miljardenproject moet helpen bij het transformeren van de Iraakse economie na decennia van oorlog en conflict in het land.

De zogeheten Development Road moet de Grand Faw Port in het olierijke zuiden van Irak die momenteel wordt ontwikkeld verbinden met Turkije. Er moeten onder meer hogesnelheidstreinen gaan rijden via die 1200 kilometer lange verbinding voor het vervoer van passagiers en goederen met snelheden van wel 300 kilometer per uur.

Nu rijden er slechts een handjevol treinen en verloopt het vrachtvervoer per spoor van bijvoorbeeld olie erg traag. Maar met die snelle treinen moet daar verandering in komen. Ook komen er nieuwe treinstations langs de route, onder meer in grote steden als hoofdstad Bagdad en Mosul. Daarnaast moet het verouderde wegennet gemoderniseerd worden.

Doorvoerknooppunt

Ook hoopt Bagdad dat het project een alternatief kan worden voor goederenvervoer via het Suezkanaal in Egypte. Nu gaan de meeste goederen tussen Europa en Azië nog via het Suezkanaal, maar Irak wil ook een doorvoerknooppunt worden. De Grand Faw Port in de buurt van Basra aan de Perzische Golf moet de grootste haven van het Midden-Oosten worden. De haven werd meer dan tien jaar geleden ontworpen en zou nu halverwege voltooiing zijn.

Het project werd aangekondigd door de Iraakse premier Mohammed al-Sudani tijdens een conferentie met transportfunctionarissen uit andere Arabische landen, waaronder Jordanië, Koeweit, Qatar, Syrië, Oman en Saudi-Arabië. Het zou de bedoeling zijn dat het project in 2029 wordt afgerond.

"We zien dit project als een pilaar voor een duurzame economie die niet is gebaseerd op olie en als een link die de buurlanden van Irak en de regio bedient", aldus Al-Sudani.

Meer uit Financieel

Consumentenvertrouwen VS op laagste niveau ooit om inflatievrees

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.

37 minuten geleden
Justitie VS sluit strafrechtelijk onderzoek naar Fed

WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

41 minuten geleden
Chipmaker Intel hard omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.

2 uur geleden
Bedrijf achter Pampers en Oral-B ziet verkoop toenemen

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.

3 uur geleden
Belgische winkels mogen binnenkort langer open

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.

3 uur geleden
Internationaal vliegverkeer vanaf Teheran hervat zaterdag

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.

3 uur geleden
Ryanair sluit basis in Berlijn om stijgende luchthaventarieven

BERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.

3 uur geleden