Irak lanceert miljardenproject voor verbinding zuiden met Turkije
BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraakse overheid heeft zaterdag een project gelanceerd ter waarde van 17 miljard dollar voor de verbinding van een belangrijke goederenhaven aan de zuidkust via spoor en wegen met de grens met Turkije. Het miljardenproject moet helpen bij het transformeren van de Iraakse economie na decennia van oorlog en conflict in het land.
De zogeheten Development Road moet de Grand Faw Port in het olierijke zuiden van Irak die momenteel wordt ontwikkeld verbinden met Turkije. Er moeten onder meer hogesnelheidstreinen gaan rijden via die 1200 kilometer lange verbinding voor het vervoer van passagiers en goederen met snelheden van wel 300 kilometer per uur.
Nu rijden er slechts een handjevol treinen en verloopt het vrachtvervoer per spoor van bijvoorbeeld olie erg traag. Maar met die snelle treinen moet daar verandering in komen. Ook komen er nieuwe treinstations langs de route, onder meer in grote steden als hoofdstad Bagdad en Mosul. Daarnaast moet het verouderde wegennet gemoderniseerd worden.
Doorvoerknooppunt
Ook hoopt Bagdad dat het project een alternatief kan worden voor goederenvervoer via het Suezkanaal in Egypte. Nu gaan de meeste goederen tussen Europa en Azië nog via het Suezkanaal, maar Irak wil ook een doorvoerknooppunt worden. De Grand Faw Port in de buurt van Basra aan de Perzische Golf moet de grootste haven van het Midden-Oosten worden. De haven werd meer dan tien jaar geleden ontworpen en zou nu halverwege voltooiing zijn.
Het project werd aangekondigd door de Iraakse premier Mohammed al-Sudani tijdens een conferentie met transportfunctionarissen uit andere Arabische landen, waaronder Jordanië, Koeweit, Qatar, Syrië, Oman en Saudi-Arabië. Het zou de bedoeling zijn dat het project in 2029 wordt afgerond.
"We zien dit project als een pilaar voor een duurzame economie die niet is gebaseerd op olie en als een link die de buurlanden van Irak en de regio bedient", aldus Al-Sudani.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten versoepelen "selectief" de oliesancties om de wereldwijde verkoop mogelijk te maken. Dit meldt het Amerikaanse ministerie van Energie woensdag. Het is niet duidelijk om welke sancties het precies gaat.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Importeurs van kunstmeststoffen ammoniak en ureum krijgen van Brussel een tijdelijke uitzondering op het betalen van importtarieven en een CO2-belasting. Dat zei handelschef Maroš Šefčovič na overleg met EU-landbouwministers.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic hervat de bezorgingen van bestelde boodschappen donderdagochtend. Woensdag schrapte Picnic alle bezorgingen, omdat het vanwege het winterse weer onverantwoord was om de weg op te gaan.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de verkoop van tickets tijdelijk stopgezet. Daarmee wil de luchtvaartmaatschappij ervoor zorgen dat zoveel mogelijk stoelen in vliegtuigen beschikbaar zijn om op Schiphol gestrande reizigers naar hun bestemming te brengen. Daarvoor zet KLM ook grotere toestellen in.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is woensdag flink lager gesloten. Daarmee is de graadmeter verder verwijderd van de grens van 1000 punten, nadat de AEX dinsdag nog een nieuw record had bereikt. Vooral de koers van postkluisjesbedrijf InPost (min 5,9 procent) drukte op de stemming.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - De regering van China heeft een aantal technologiebedrijven in het land verzocht bestellingen van H200-chips bij het Amerikaanse Nvidia stop te zetten. Dat meldt het nieuwsmedium voor de techsector The Information op basis van ingewijden. Beijing wil de bedrijven mogelijk verplichten Chinese chips voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie te kopen.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis gaan woensdagavond opnieuw naar Schiphol om hulp te bieden aan gestrande reizigers. Volgens een woordvoerster zijn er net als afgelopen nacht weer vier hulpverleners paraat op de luchthaven.
2 uur geleden