Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iraanse uraniumvoorraad groeit gestaag, VN-waakhond bezorgd

Iraanse uraniumvoorraad groeit gestaag, VN-waakhond bezorgd

WENEN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De voorraad verrijkt uranium waar Iran over beschikt is verder toegenomen. Het land produceerde de afgelopen drie maanden 12,5 kilo verrijkt uranium met een zuiverheid tot 60 procent, waarmee het naar schatting nu ruim 55 kilo bezit, schrijft het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) in zijn driemaandelijkse rapportage.

Als de voorraad verder wordt verrijkt, tot 90 procent, zou er een kernbom mee kunnen worden gemaakt. De VN-waakhond zegt geen garantie te kunnen geven dat het nucleaire programma van Iran een vreedzaam karakter heeft. De Iraanse autoriteiten hebben in juni bewakingscamera’s verwijderd, waardoor de waakhond geen zicht heeft op nieuwe verrijkingscentrifuges.

Het IAEA meldt in een ander rapport dat Iran nog altijd geen geloofwaardige uitleg heeft gegeven over de oorsprong van uraniumdeeltjes die eerder zijn gevonden op drie niet door Teheran opgegeven locaties. Directeur Rafael Grossi maakt zich "in toenemende mate" zorgen over het gebrek aan medewerking en vooruitgang.

Kernwapenprogramma

Amerikaanse inlichtingendiensten en de IAEA geloven dat Iran een geheim kernwapenprogramma had dat in 2003 is stopgezet. Iran zegt dat er nooit zo’n programma is geweest. De uraniumvindplaatsen dateren vermoedelijk uit 2003 of eerder.

Deze kwestie is een knelpunt in de onderhandelingen om het nucleaire akkoord met Iran uit 2015 nieuw leven in te blazen. Iran wil dat het onderzoek wordt afgesloten, terwijl westerse mogendheden en de IAEA volhouden dat Iran verplicht is opheldering te verschaffen. De VS zegden het atoomakkoord vier jaar geleden onder toenmalig president Donald Trump op, waarop Teheran uranium ging verrijken tot veel hogere concentraties dan nodig is voor het opwekken van energie.

Meer uit Buitenland

Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

20 minuten geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

3 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

3 uur geleden
Bronnen: Europa moet aandeel VS in verdediging in 2027 overnemen

BRUSSEL/WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten willen dat Europa in 2027 al grotendeels zichzelf verdedigt, zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters. Dat is veel sneller dan waarop Europese NAVO-landen mikken.

3 uur geleden
Politieke partijen in België willen boycot songfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.

4 uur geleden
Duitsland hervormt militaire dienst

BERLIJN (ANP/AFP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.

4 uur geleden
Buitenlandbeleidsplan Trump hard voor 'ondemocratisch' Europa

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.

5 uur geleden