Iraanse uraniumvoorraad groeit gestaag, VN-waakhond bezorgd
WENEN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De voorraad verrijkt uranium waar Iran over beschikt is verder toegenomen. Het land produceerde de afgelopen drie maanden 12,5 kilo verrijkt uranium met een zuiverheid tot 60 procent, waarmee het naar schatting nu ruim 55 kilo bezit, schrijft het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) in zijn driemaandelijkse rapportage.
Als de voorraad verder wordt verrijkt, tot 90 procent, zou er een kernbom mee kunnen worden gemaakt. De VN-waakhond zegt geen garantie te kunnen geven dat het nucleaire programma van Iran een vreedzaam karakter heeft. De Iraanse autoriteiten hebben in juni bewakingscamera’s verwijderd, waardoor de waakhond geen zicht heeft op nieuwe verrijkingscentrifuges.
Het IAEA meldt in een ander rapport dat Iran nog altijd geen geloofwaardige uitleg heeft gegeven over de oorsprong van uraniumdeeltjes die eerder zijn gevonden op drie niet door Teheran opgegeven locaties. Directeur Rafael Grossi maakt zich "in toenemende mate" zorgen over het gebrek aan medewerking en vooruitgang.
Kernwapenprogramma
Amerikaanse inlichtingendiensten en de IAEA geloven dat Iran een geheim kernwapenprogramma had dat in 2003 is stopgezet. Iran zegt dat er nooit zo’n programma is geweest. De uraniumvindplaatsen dateren vermoedelijk uit 2003 of eerder.
Deze kwestie is een knelpunt in de onderhandelingen om het nucleaire akkoord met Iran uit 2015 nieuw leven in te blazen. Iran wil dat het onderzoek wordt afgesloten, terwijl westerse mogendheden en de IAEA volhouden dat Iran verplicht is opheldering te verschaffen. De VS zegden het atoomakkoord vier jaar geleden onder toenmalig president Donald Trump op, waarop Teheran uranium ging verrijken tot veel hogere concentraties dan nodig is voor het opwekken van energie.
Meer uit Buitenland
HAMBURG (ANP) - Landen moeten samen een windmolenpark kunnen bouwen in de Noordzee, met aansluitingen naar meerdere landen. Dat spreken de energieministers van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk maandag af op een internationale top over de Noordzee in Hamburg.
42 minuten geledenHO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.
2 uur geledenSALAMANCA (ANP/AFP) - Bij een gewapende aanval op een voetbalveld in de Mexicaanse stad Salamanca zijn zondag zeker 11 mensen omgekomen. Twaalf anderen liepen schotwonden op, melden lokale autoriteiten.
2 uur geledenCARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.
5 uur geledenMANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering onderzoekt de actie van de grenspolitie waarbij een man werd doodgeschoten in Minneapolis, en zal met een conclusie komen. Dat laat president Donald Trump weten aan de Wall Street Journal.
5 uur geleden