Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iraanse uraniumvoorraad groeit gestaag, VN-waakhond bezorgd

Iraanse uraniumvoorraad groeit gestaag, VN-waakhond bezorgd

WENEN (ANP/RTR/AFP/DPA) - De voorraad verrijkt uranium waar Iran over beschikt is verder toegenomen. Het land produceerde de afgelopen drie maanden 12,5 kilo verrijkt uranium met een zuiverheid tot 60 procent, waarmee het naar schatting nu ruim 55 kilo bezit, schrijft het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) in zijn driemaandelijkse rapportage.

Als de voorraad verder wordt verrijkt, tot 90 procent, zou er een kernbom mee kunnen worden gemaakt. De VN-waakhond zegt geen garantie te kunnen geven dat het nucleaire programma van Iran een vreedzaam karakter heeft. De Iraanse autoriteiten hebben in juni bewakingscamera’s verwijderd, waardoor de waakhond geen zicht heeft op nieuwe verrijkingscentrifuges.

Het IAEA meldt in een ander rapport dat Iran nog altijd geen geloofwaardige uitleg heeft gegeven over de oorsprong van uraniumdeeltjes die eerder zijn gevonden op drie niet door Teheran opgegeven locaties. Directeur Rafael Grossi maakt zich "in toenemende mate" zorgen over het gebrek aan medewerking en vooruitgang.

Kernwapenprogramma

Amerikaanse inlichtingendiensten en de IAEA geloven dat Iran een geheim kernwapenprogramma had dat in 2003 is stopgezet. Iran zegt dat er nooit zo’n programma is geweest. De uraniumvindplaatsen dateren vermoedelijk uit 2003 of eerder.

Deze kwestie is een knelpunt in de onderhandelingen om het nucleaire akkoord met Iran uit 2015 nieuw leven in te blazen. Iran wil dat het onderzoek wordt afgesloten, terwijl westerse mogendheden en de IAEA volhouden dat Iran verplicht is opheldering te verschaffen. De VS zegden het atoomakkoord vier jaar geleden onder toenmalig president Donald Trump op, waarop Teheran uranium ging verrijken tot veel hogere concentraties dan nodig is voor het opwekken van energie.

Meer uit Buitenland

VS voert opnieuw aanvallen uit op Iran na neerhalen drone

WASHINGTON/TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft zaterdag en zondag aanvallen uitgevoerd op Iraanse doelen. Radars en commandocentra in de buurt van de Straat van Hormuz die door de Iraniërs worden gebruikt bij droneaanvallen zijn getroffen, meldt het Amerikaanse leger maandagochtend vroeg.

14 minuten geleden
Grote reddingsactie in Italiaanse grot voor vastzittende man

GENUA (ANP) - In een grot in het noorden van Italië is een 20-jarige man vast komen te zitten door een rotsblok op zijn voet. Het slachtoffer zit sinds zondagmiddag op 120 meter diepte vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti, meldt het Italiaanse persbureau ANSA. Tientallen reddingswerkers proberen hem te bevrijden.

1 uur geleden
Geen winnaar na eerste ronde Colombiaanse presidentsverkiezingen

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Colombia heeft zondag nog geen winnaar opgeleverd. De rechtse advocaat Abelardo de la Espriella kreeg vooralsnog de meeste stemmen en neemt het in de tweede ronde op 21 juni op tegen de linkse senator Iván Cepeda.

1 uur geleden
Amnesty: propaganda overheerst in Russisch onderwijs

LONDEN (ANP) - Het onderwijs in Rusland en door Rusland bezette delen van Oekraïne wordt gedomineerd door propaganda, stelt Amnesty International in een nieuw rapport. Volgens de mensenrechtenorganisatie schendt Rusland de rechten van kinderen door hen geen goed onderwijs aan te bieden.

1 uur geleden
Burgemeester New York houdt woord en boycot Israel Day Parade

NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.

8 uur geleden
Frans museum meldt diefstal van kunstzinnige banaan

METZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.

10 uur geleden
Aanpak drugsgeweld centraal bij presidentsverkiezingen Colombia

BOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.

13 uur geleden