Iraanse rapper vrij na celstraf voor steunen van demonstraties
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi heeft zijn gevangenisstraf uitgezeten voor het steunen van de landelijke protesten tegen de autoriteiten. Hij werd in oktober 2022 opgepakt tijdens de demonstraties die uitbraken na de dood van Mahsa Amini in detentie.
De 22-jarige vrouw was door de Iraanse moraalpolitie opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. De rapper steunde de betogingen in zijn muziek en op sociale media. De 34-jarige Salehi kreeg in april de doodstraf opgelegd, maar dat vonnis werd in juni vernietigd door een hooggerechtshof. Hij kreeg uiteindelijk een jaar celstraf voor "propaganda tegen het politieke systeem".
De rapper is zondag vrijgelaten, aldus de Iraanse gerechtelijke autoriteit maandag. Op de Instagram-pagina van de rapper is een foto van hem gedeeld waarop hij een bos witte rozen in zijn hand houdt. "Na 753 dagen van onrechtvaardige gevangenschap zonder reden is Salehi vrijgelaten", staat er onder meer bij.
Demonstraties
Het doodvonnis van Salehi deed veel stof opwaaien in de muziekindustrie. Zo spraken onder meer Coldplay, Sting en Jade Thirlwall zich uit over de kwestie en riepen op tot zijn vrijlating.
De Iraanse autoriteiten grepen hard in bij de maandenlange demonstraties in het land. Er vielen honderden doden en duizenden mensen werden gearresteerd. Tien mannen werden geëxecuteerd omdat ze geweld hadden gebruikt tegen veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/RTR) - In een achtergestelde wijk van het chique district Gangnam in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul woedt een grote brand. Bijna 300 brandweerlieden bestrijden de brand. In totaal werden 85 brandweerwagens naar de plek gestuurd.
39 minuten geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
9 uur geleden