Iraanse rapper vrij na celstraf voor steunen van demonstraties
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi heeft zijn gevangenisstraf uitgezeten voor het steunen van de landelijke protesten tegen de autoriteiten. Hij werd in oktober 2022 opgepakt tijdens de demonstraties die uitbraken na de dood van Mahsa Amini in detentie.
De 22-jarige vrouw was door de Iraanse moraalpolitie opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. De rapper steunde de betogingen in zijn muziek en op sociale media. De 34-jarige Salehi kreeg in april de doodstraf opgelegd, maar dat vonnis werd in juni vernietigd door een hooggerechtshof. Hij kreeg uiteindelijk een jaar celstraf voor "propaganda tegen het politieke systeem".
De rapper is zondag vrijgelaten, aldus de Iraanse gerechtelijke autoriteit maandag. Op de Instagram-pagina van de rapper is een foto van hem gedeeld waarop hij een bos witte rozen in zijn hand houdt. "Na 753 dagen van onrechtvaardige gevangenschap zonder reden is Salehi vrijgelaten", staat er onder meer bij.
Demonstraties
Het doodvonnis van Salehi deed veel stof opwaaien in de muziekindustrie. Zo spraken onder meer Coldplay, Sting en Jade Thirlwall zich uit over de kwestie en riepen op tot zijn vrijlating.
De Iraanse autoriteiten grepen hard in bij de maandenlange demonstraties in het land. Er vielen honderden doden en duizenden mensen werden gearresteerd. Tien mannen werden geëxecuteerd omdat ze geweld hadden gebruikt tegen veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
34 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
2 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
2 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
5 uur geleden