Iraanse rapper vrij na celstraf voor steunen van demonstraties
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi heeft zijn gevangenisstraf uitgezeten voor het steunen van de landelijke protesten tegen de autoriteiten. Hij werd in oktober 2022 opgepakt tijdens de demonstraties die uitbraken na de dood van Mahsa Amini in detentie.
De 22-jarige vrouw was door de Iraanse moraalpolitie opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. De rapper steunde de betogingen in zijn muziek en op sociale media. De 34-jarige Salehi kreeg in april de doodstraf opgelegd, maar dat vonnis werd in juni vernietigd door een hooggerechtshof. Hij kreeg uiteindelijk een jaar celstraf voor "propaganda tegen het politieke systeem".
De rapper is zondag vrijgelaten, aldus de Iraanse gerechtelijke autoriteit maandag. Op de Instagram-pagina van de rapper is een foto van hem gedeeld waarop hij een bos witte rozen in zijn hand houdt. "Na 753 dagen van onrechtvaardige gevangenschap zonder reden is Salehi vrijgelaten", staat er onder meer bij.
Demonstraties
Het doodvonnis van Salehi deed veel stof opwaaien in de muziekindustrie. Zo spraken onder meer Coldplay, Sting en Jade Thirlwall zich uit over de kwestie en riepen op tot zijn vrijlating.
De Iraanse autoriteiten grepen hard in bij de maandenlange demonstraties in het land. Er vielen honderden doden en duizenden mensen werden gearresteerd. Tien mannen werden geëxecuteerd omdat ze geweld hadden gebruikt tegen veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.
4 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.
5 uur geledenHOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.
8 uur geleden