Iraanse rapper vrij na celstraf voor steunen van demonstraties
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi heeft zijn gevangenisstraf uitgezeten voor het steunen van de landelijke protesten tegen de autoriteiten. Hij werd in oktober 2022 opgepakt tijdens de demonstraties die uitbraken na de dood van Mahsa Amini in detentie.
De 22-jarige vrouw was door de Iraanse moraalpolitie opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. De rapper steunde de betogingen in zijn muziek en op sociale media. De 34-jarige Salehi kreeg in april de doodstraf opgelegd, maar dat vonnis werd in juni vernietigd door een hooggerechtshof. Hij kreeg uiteindelijk een jaar celstraf voor "propaganda tegen het politieke systeem".
De rapper is zondag vrijgelaten, aldus de Iraanse gerechtelijke autoriteit maandag. Op de Instagram-pagina van de rapper is een foto van hem gedeeld waarop hij een bos witte rozen in zijn hand houdt. "Na 753 dagen van onrechtvaardige gevangenschap zonder reden is Salehi vrijgelaten", staat er onder meer bij.
Demonstraties
Het doodvonnis van Salehi deed veel stof opwaaien in de muziekindustrie. Zo spraken onder meer Coldplay, Sting en Jade Thirlwall zich uit over de kwestie en riepen op tot zijn vrijlating.
De Iraanse autoriteiten grepen hard in bij de maandenlange demonstraties in het land. Er vielen honderden doden en duizenden mensen werden gearresteerd. Tien mannen werden geëxecuteerd omdat ze geweld hadden gebruikt tegen veiligheidstroepen.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
9 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
13 uur geleden