Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iraanse rapper vrij na celstraf voor steunen van demonstraties

Iraanse rapper vrij na celstraf voor steunen van demonstraties

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De populaire Iraanse rapper Toomaj Salehi heeft zijn gevangenisstraf uitgezeten voor het steunen van de landelijke protesten tegen de autoriteiten. Hij werd in oktober 2022 opgepakt tijdens de demonstraties die uitbraken na de dood van Mahsa Amini in detentie.

De 22-jarige vrouw was door de Iraanse moraalpolitie opgepakt omdat ze haar hoofddoek te los zou hebben gedragen. De rapper steunde de betogingen in zijn muziek en op sociale media. De 34-jarige Salehi kreeg in april de doodstraf opgelegd, maar dat vonnis werd in juni vernietigd door een hooggerechtshof. Hij kreeg uiteindelijk een jaar celstraf voor "propaganda tegen het politieke systeem".

De rapper is zondag vrijgelaten, aldus de Iraanse gerechtelijke autoriteit maandag. Op de Instagram-pagina van de rapper is een foto van hem gedeeld waarop hij een bos witte rozen in zijn hand houdt. "Na 753 dagen van onrechtvaardige gevangenschap zonder reden is Salehi vrijgelaten", staat er onder meer bij.

Demonstraties

Het doodvonnis van Salehi deed veel stof opwaaien in de muziekindustrie. Zo spraken onder meer Coldplay, Sting en Jade Thirlwall zich uit over de kwestie en riepen op tot zijn vrijlating.

De Iraanse autoriteiten grepen hard in bij de maandenlange demonstraties in het land. Er vielen honderden doden en duizenden mensen werden gearresteerd. Tien mannen werden geëxecuteerd omdat ze geweld hadden gebruikt tegen veiligheidstroepen.

Meer uit Buitenland

Honderden mensen bij herdenking slachtoffers Zwitserse brand

CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.

1 uur geleden
Rusland vraagt VS achtervolging olietanker te staken

WASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.

2 uur geleden
Ongeveer 40 doden bij brand in Zwitserse bar

CRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.

5 uur geleden
Veel jongeren onder slachtoffers brand Zwitserland

CRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.

5 uur geleden
Landen betuigen steun aan Zwitserland na fatale brand

DEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.

7 uur geleden
Macron solidair met Zwitserland na dodelijke brand

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.

9 uur geleden
Zwitserse president: moment van vreugde veranderde in tragedie

BERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.

9 uur geleden