Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iraanse president waarschuwt voor beslissend ingrijpen

Iraanse president waarschuwt voor beslissend ingrijpen

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en verscheidene andere steden in het land zijn opnieuw tegenbetogingen geweest in reactie op het straatprotest van de afgelopen dagen. In de tegendemonstraties betuigden volgens staatsmedia duizenden mensen hun steun aan het regime. De straatprotesten begonnen vorige week, nadat een jonge vrouw was gestorven die door de religieuze politie was opgepakt.

Naast de gebruikelijke leuzen tegen de Verenigde Staten en Israël klonken er bedreigingen aan het adres van tegenstanders van het Iraanse regime, waarbij vooral Koranverbranders het moesten ontgelden. Zij zouden de doodstraf verdienen. Volgens critici zijn de tegenbetogingen echter geënsceneerd om zo de indruk te wekken dat een meerderheid in het land tegen de recente straatprotesten is en solidair is met de ultra-conservatieve leiders van het land.

Eerder op zondag had de Iraanse president Ebrahim Raisi gewaarschuwd dat er "beslissend" zal worden opgetreden tegen de golf van onrust die het land al dagen in zijn greep houdt. Hij wil dat er keihard wordt ingegrepen bij de protesten, die hij betitelt als rellen door tegenstanders van de veiligheid en vrede in het land.

Dodental

De protesten en het keiharde optreden van de veiligheidsdiensten hebben volgens officiële cijfers aan ten minste 41 mensen het leven gekost. Mensenrechtenorganisaties zeggen evenwel dat het werkelijke dodental veel hoger ligt. De politie schiet onder meer met scherp op betogers.

Honderden mensen zijn gearresteerd sinds de demonstraties begonnen op 16 september, de dag dat Mahsa Amini overleed. Deze 22-jarige Iraans-Koerdische vrouw stierf nadat ze was opgepakt door de religieuze politie. Ze zou zich niet goed hebben bedekt en zou daarmee de kledingvoorschriften in het streng-islamitische land hebben overtreden.

Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte zondag bekend dat het de ambassadeurs van het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen heeft ontboden. De Britse ambassadeur kreeg te horen dat Iran protesteert tegen de "uitnodiging om te rellen" die Farsi-talige omroepen vanuit Londen versturen. De vertegenwoordiger van Oslo moest na uitspraken van de Noorse parlementsvoorzitter uitleg geven over wat Teheran "inmenging in en niet-opbouwend commentaar over binnenlandse aangelegenheden" noemt.

Meer uit Buitenland

Berlijnse Pride na aanslag: we laten ons niet verdelen

BERLIJN (ANP) - De Berlijnse Pride heeft bedroefd en strijdvaardig gereageerd op de aanslag van afgelopen weekend. "Achter dit soort geweld zit de poging om onze samenleving te verdelen en mensen tegen elkaar op te zetten", staat in een verklaring van de Berlijnse Christopher Street Day, de naam die in Duitsland wordt gebruikt voor Pride-bijeenkomsten. "Dat zullen we niet toelaten. We blijven ons uitspreken, we laten ons niet wegdrukken. Liefde is sterker dan haat."

31 minuten geleden
Bodyworlds-oprichter Gunther von Hagens (81) overleden

HEIDELBERG (ANP/DPA) - De Duitse anatoom Gunther von Hagens is overleden op 81-jarige leeftijd. Von Hagens maakte naam als uitvinder van de zogenoemde plastinatie, een conserveringstechniek waarbij bijvoorbeeld lichaamsdelen praktisch onbeperkt goed blijven, door ze te plastificeren. De techniek vormde de basis voor de Bodyworlds-exposities waarvan hij vervolgens aan de wieg stond. Von Hagens overleed aan een hersenbloeding, meldt Bild.

1 uur geleden
Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un en dochter herdenken oorlog

PYONGYANG (ANP/RTR) - De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un heeft oorlogsmonumenten bezocht ter gelegenheid van de 73e herdenking van de wapenstilstand in de Koreaanse Oorlog. Dat deed hij met zijn dochter Ju Ae, die volgens de Zuid-Koreaanse inlichtingendienst NIS wordt klaargestoomd als zijn opvolger.

1 uur geleden
EU regelt nog meer blusvliegtuigen voor Spanje en Frankrijk

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft geregeld dat er meer blusvliegtuigen naar Spanje en Frankrijk gaan vanwege de bosbranden. In totaal zijn er nu zeven blusvliegtuigen naar Frankrijk gestuurd en zes vliegtuigen naar Spanje, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten.

1 uur geleden
Spaanse minister waarschuwt dat tijd dringt voor aanpak branden

MADRID (ANP/AFP/BLOOMBERG/DPA) - De komende dagen worden in Spanje beslissend bij de strijd tegen de natuurbranden die het land teisteren. Daarvoor waarschuwde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. "Vandaag en morgen zijn absoluut cruciale dagen, omdat de weersvoorspellingen vanaf woensdag erg ongunstig worden voor de bluswerkzaamheden."

1 uur geleden
Agent uit India met AK-47 gaat viraal en wordt geschorst

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase politie heeft een agent geschorst die een AK-47-geweer afvuurde tijdens demonstraties. Daarvan waren beelden op internet verschenen.

2 uur geleden
Tweede verdachte vrijgelaten na aanslag bij Pride in Berlijn

BERLIJN (ANP) - De politie heeft een tweede verdachte van de aanslag in Berlijn vrijgelaten, meldden Duitse media. Volgens Bild kreeg de politie de tip dat er naast de vermoedelijke aanvaller nog iemand anders in de vluchtauto zat.

2 uur geleden