Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iraanse president waarschuwt voor beslissend ingrijpen

Iraanse president waarschuwt voor beslissend ingrijpen

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en verscheidene andere steden in het land zijn opnieuw tegenbetogingen geweest in reactie op het straatprotest van de afgelopen dagen. In de tegendemonstraties betuigden volgens staatsmedia duizenden mensen hun steun aan het regime. De straatprotesten begonnen vorige week, nadat een jonge vrouw was gestorven die door de religieuze politie was opgepakt.

Naast de gebruikelijke leuzen tegen de Verenigde Staten en Israël klonken er bedreigingen aan het adres van tegenstanders van het Iraanse regime, waarbij vooral Koranverbranders het moesten ontgelden. Zij zouden de doodstraf verdienen. Volgens critici zijn de tegenbetogingen echter geënsceneerd om zo de indruk te wekken dat een meerderheid in het land tegen de recente straatprotesten is en solidair is met de ultra-conservatieve leiders van het land.

Eerder op zondag had de Iraanse president Ebrahim Raisi gewaarschuwd dat er "beslissend" zal worden opgetreden tegen de golf van onrust die het land al dagen in zijn greep houdt. Hij wil dat er keihard wordt ingegrepen bij de protesten, die hij betitelt als rellen door tegenstanders van de veiligheid en vrede in het land.

Dodental

De protesten en het keiharde optreden van de veiligheidsdiensten hebben volgens officiële cijfers aan ten minste 41 mensen het leven gekost. Mensenrechtenorganisaties zeggen evenwel dat het werkelijke dodental veel hoger ligt. De politie schiet onder meer met scherp op betogers.

Honderden mensen zijn gearresteerd sinds de demonstraties begonnen op 16 september, de dag dat Mahsa Amini overleed. Deze 22-jarige Iraans-Koerdische vrouw stierf nadat ze was opgepakt door de religieuze politie. Ze zou zich niet goed hebben bedekt en zou daarmee de kledingvoorschriften in het streng-islamitische land hebben overtreden.

Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte zondag bekend dat het de ambassadeurs van het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen heeft ontboden. De Britse ambassadeur kreeg te horen dat Iran protesteert tegen de "uitnodiging om te rellen" die Farsi-talige omroepen vanuit Londen versturen. De vertegenwoordiger van Oslo moest na uitspraken van de Noorse parlementsvoorzitter uitleg geven over wat Teheran "inmenging in en niet-opbouwend commentaar over binnenlandse aangelegenheden" noemt.

Meer uit Buitenland

VN: Gaza heeft 71,4 miljard dollar nodig voor herstel

GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.

19 minuten geleden
Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

2 uur geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

3 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

5 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

7 uur geleden
Magyar nodigt Netanyahu uit, maar wil hem wel laten arresteren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.

9 uur geleden
Starmer misleidde Brits parlement 'per ongeluk' over Mandelson

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.

9 uur geleden