Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iraanse president waarschuwt voor beslissend ingrijpen

Iraanse president waarschuwt voor beslissend ingrijpen

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en verscheidene andere steden in het land zijn opnieuw tegenbetogingen geweest in reactie op het straatprotest van de afgelopen dagen. In de tegendemonstraties betuigden volgens staatsmedia duizenden mensen hun steun aan het regime. De straatprotesten begonnen vorige week, nadat een jonge vrouw was gestorven die door de religieuze politie was opgepakt.

Naast de gebruikelijke leuzen tegen de Verenigde Staten en Israël klonken er bedreigingen aan het adres van tegenstanders van het Iraanse regime, waarbij vooral Koranverbranders het moesten ontgelden. Zij zouden de doodstraf verdienen. Volgens critici zijn de tegenbetogingen echter geënsceneerd om zo de indruk te wekken dat een meerderheid in het land tegen de recente straatprotesten is en solidair is met de ultra-conservatieve leiders van het land.

Eerder op zondag had de Iraanse president Ebrahim Raisi gewaarschuwd dat er "beslissend" zal worden opgetreden tegen de golf van onrust die het land al dagen in zijn greep houdt. Hij wil dat er keihard wordt ingegrepen bij de protesten, die hij betitelt als rellen door tegenstanders van de veiligheid en vrede in het land.

Dodental

De protesten en het keiharde optreden van de veiligheidsdiensten hebben volgens officiële cijfers aan ten minste 41 mensen het leven gekost. Mensenrechtenorganisaties zeggen evenwel dat het werkelijke dodental veel hoger ligt. De politie schiet onder meer met scherp op betogers.

Honderden mensen zijn gearresteerd sinds de demonstraties begonnen op 16 september, de dag dat Mahsa Amini overleed. Deze 22-jarige Iraans-Koerdische vrouw stierf nadat ze was opgepakt door de religieuze politie. Ze zou zich niet goed hebben bedekt en zou daarmee de kledingvoorschriften in het streng-islamitische land hebben overtreden.

Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte zondag bekend dat het de ambassadeurs van het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen heeft ontboden. De Britse ambassadeur kreeg te horen dat Iran protesteert tegen de "uitnodiging om te rellen" die Farsi-talige omroepen vanuit Londen versturen. De vertegenwoordiger van Oslo moest na uitspraken van de Noorse parlementsvoorzitter uitleg geven over wat Teheran "inmenging in en niet-opbouwend commentaar over binnenlandse aangelegenheden" noemt.

Meer uit Buitenland

Olieprijzen stijgen door onzekere vooruitzichten wapenstilstand

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
Amerikaanse minister van Marine verlaat onmiddellijk functie

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.

4 uur geleden
Aanval op hulpverleners bij reddingspoging journalist in Libanon

TAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.

8 uur geleden
Trump noemt referendum in Virginia doorgestoken kaart

WASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.

8 uur geleden
Trump: Iran ziet op mijn verzoek af van executies van vrouwen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat acht vrouwen die in Iran geëxecuteerd dreigden te worden snel vrijkomen. Hij had gevraagd om ze te laten gaan als teken van goede wil in aanloop naar onderhandelingen. De Iraanse justitie ontkende dat er plannen lagen voor doodstraffen.

9 uur geleden
Iraanse toponderhandelaar eist einde blokkade door VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammed Qalibaf heeft opnieuw geëist dat de VS hun blokkade van de scheepvaart van of naar Iraanse havens stopzetten. Hij noemde het bestand dat twee landen hebben en door president Donald Trump is verlengd "zinloos" door de blokkade. "De zeeblokkade, de gijzeling van de wereldeconomie en de zionistische oorlogszucht moeten overal stoppen" om een echte wapenstilstand mogelijk te maken, aldus Qalibaf.

9 uur geleden
Griekse politici kunnen vervolgd worden in fraudezaak met EU-geld

ATHENE (ANP/RTR/AFP) - Het Griekse parlement heeft ingestemd met het opheffen van de onschendbaarheid van dertien politici die worden beschuldigd van betrokkenheid bij een fraudeschandaal. Tientallen mensen zouden hebben gedaan alsof ze stukken land bezaten om zo subsidies te kunnen krijgen van de EU. Leden van regeringspartij Néa Dimokratía zouden daarbij hebben geholpen.

10 uur geleden