Iraanse media: executie Zweeds-Iraanse wetenschapper deze maand
TEHERAN (ANP/DPA) - Iran is van plan om deze maand nog de Zweeds-Iraanse wetenschapper Ahmadreza Djalali te executeren. De Iraanse nieuwssite ISNA meldt dat de terechtstelling op 21 mei is gepland.
Djalali woonde in Zweden en werd in 2016 tijdens een werkbezoek opgepakt in zijn vaderland Iran. Hij zou als spion informatie aan Israël hebben gegeven, waardoor Iraanse kerngeleerden konden worden uitgeschakeld. Amnesty International zei in 2018 een brief van Djalali te hebben gekregen waarin hij juist zei vastgehouden te worden, omdat hij weigerde te spioneren voor de Iraanse overheid.
In 2018 heeft Zweden Djalali genaturaliseerd, in de hoop daarmee zijn executie te kunnen voorkomen. Djalali was als arts en hoogleraar verbonden aan het Karolinska Instituut in Stockholm. Ook was hij gastprofessor aan de Vrije Universiteit Brussel.
De executie van Djalali was voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat hij kanker kreeg. Volgens ISNA wordt de doodstraf nu weer naar voren gehaald, omdat Iraniër Hamid Noury juist in Zweden terechtstaat. Noury zou betrokken zijn bij massa-executies in Iran in de jaren '80. Hij kan een levenslange celstraf krijgen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
6 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
8 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
9 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
9 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
10 uur geleden