Iraanse journalisten veroordeeld na verslag over dood Mahsa Amini
TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse journalisten Elaheh Mohammadi en Niloufar Hamedi zijn veroordeeld tot zes en zeven jaar gevangenis nadat zij verslag deden van de arrestatie en dood van de 22-jarige Mahsa Amini, die haar hoofddoek niet correct zou hebben gedragen. Het lot van Amini vorig jaar leidde tot een grote protestgolf in het streng islamitische Iran.
De journalisten spanden volgens Iran samen met de Verenigde Staten en verspreidden propaganda tegen de Islamitische Republiek. De twee werden al ruim een jaar vastgehouden. Dinsdag werd ook Amini's advocaat veroordeeld tot een jaar cel voor het verspreiden van propaganda tegen de staat en vanwege het spreken over de zaak tegen buitenlandse en nationale media.
Amini overleed in september vorig jaar nadat zij door de zedenpolitie was gearresteerd voor het onjuist dragen van haar hoofddoek. Tienduizenden deelnemers aan de massale demonstraties die daarop volgden, werden opgepakt. Enkelen werden geëxecuteerd.
Inmiddels is er een vergelijkbaar incident rond een tienermeisje dat de regels over het dragen van de hoofddoek zou hebben overtreden. De 16-jarige Armita Geravand is hersendood verklaard, melden Iraanse staatsmedia. Ze raakte eerder deze maand in coma. Dat zou zijn gekomen door een confrontatie met de zedenpolitie, zeggen mensenrechtengroepen. Het regime spreekt dat tegen.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten halen alle nog aanwezige troepen terug uit Jemen. Saudi-Arabië gaf de VAE eerder op de dag 24 uur de tijd om te vertrekken, maar het land zegt toch dat het beëindigen van de missie in Jemen een vrijwillige keuze was.
15 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Polen heeft een wet aangenomen die toestaat dat stellen van hetzelfde geslacht een samenlevingscontract mogen sluiten. Onder de wet kunnen deze koppels notarieel vastleggen hoe bijvoorbeeld huurcontracten, toegang tot elkaars medische gegevens en alimentatie zijn geregeld. Trouwen is voor koppels van hetzelfde geslacht nog altijd verboden in Polen.
41 minuten geledenTAMPA (ANP) - De VS en hun bondgenoten hebben zo'n 25 aanhangers van Islamitische Staat (IS) gedood of gevangengenomen in Syrië sinds hun luchtaanvallen op dat land op 19 december. Dat meldt het onderdeel van de Amerikaanse strijdmacht dat toeziet op het werelddeel, CENTCOM.
1 uur geledenGELSENKIRCHEN (ANP/DPA) - Bij de inbraak in een Sparkasse-bankfiliaal in het Duitse Gelsenkirchen is naar schatting ongeveer 30 miljoen euro buitgemaakt. Er werd ingebroken in 3200 kluisjes, blijkt uit informatie van veiligheidsbronnen. Zo'n 2500 klanten raakten gedupeerd, wat het mogelijk tot een van de grootste bankovervallen in de recente Duitse geschiedenis maakt.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten ontkennen dat hun recent aangekomen lading in een haven in Jemen wapens voor separatisten bevatte. Die beschuldiging kwam van de door Saudi-Arabië geleide coalitie, die dinsdag naar eigen zeggen een grote hoeveelheid wapens en gevechtstoestellen had gebombardeerd.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De bondgenoten die Oekraïne na de oorlog willen blijven beschermen, willen volgende week bijeenkomen in Parijs. De zogeheten coalitie van bereidwillige landen wil de veiligheidsgaranties die ze Oekraïne willen bieden nog wat concreter maken, nu de onderhandelingen met de VS daarom vragen.
4 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR) - Het Taiwanese ministerie van Defensie roept landen op om gezamenlijk de Chinese militaire oefeningen rond Taiwan te veroordelen. Het ministerie zegt dinsdag 71 militaire vliegtuigen en 13 militaire schepen bij Taiwan te hebben waargenomen.
4 uur geleden