Iraanse ambassadeur: overeenkomst met Rusland geen defensiedeal
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - In de strategische samenwerkingsovereenkomst die Rusland en Iran gaan sluiten, staat niet dat de landen elkaar te hulp moeten schieten in geval van oorlog. De Iraanse ambassadeur in Rusland zegt volgens het Russische persbureau TASS dat de overeenkomst afwijkt van vergelijkbare deals die Moskou heeft gesloten met andere landen, zoals Noord-Korea.
De overeenkomst moet worden getekend tijdens een bezoek van de Iraanse president Masoud Pezeshkian aan Rusland op vrijdag. Hij ontmoet daar zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Die sloot vorig jaar ook een samenwerkingspact met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Daar stonden wel afspraken in over defensie. Kim stuurde later duizenden Noord-Koreaanse militairen om Rusland te steunen in de strijd tegen Oekraïne.
De Iraanse ambassadeur Kazem Jalali zegt volgens TASS dat Iran wil zorgen voor de eigen veiligheid en zelfvoorzienend wil zijn. "De onafhankelijkheid en veiligheid van ons land zijn heel belangrijk", stelt de diplomaat. "We willen ons niet aansluiten bij een machtsblok."
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
41 minuten geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Een delegatie van Hamas is aangekomen in de Egyptische hoofdstad Caïro voor gesprekken na een hernieuwde escalatie van het geweld in de Gazastrook, meldden ingewijden. Er zijn gesprekken gepland met bemiddelaars, waaronder Egypte, Qatar en de Verenigde Staten.
44 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de gesprekken in Genève over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne en Rusland tot resultaten leiden, schrijft hij op X. "Het bloedvergieten moet stoppen en we moeten ervoor zorgen dat de oorlog nooit meer oplaait."
57 minuten geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Europese landen komen zondag in Genève met een tegenvoorstel voor het Amerikaanse vredesplan om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne. Daarin zou onder andere staan dat ze NAVO-achtige veiligheidsgaranties eisen voor Oekraïne. Ook willen ze niet dat het land grondgebied afstaat aan Rusland voordat er een staakt-het-vuren is afgesproken.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre stelt dat het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne "onvoldoende" is. Het huidige voorstel bevat volgens hem "grote gebreken".
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is aangekomen in Genève voor overleg over het stoppen van de oorlog in Oekraïne. Hij spreekt in de Zwitserse stad met Oekraïense en andere Europese functionarissen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Een gouden zakhorloge van een passagier die stierf bij het zinken van de Titanic, is op een veiling verkocht voor bijna 1,8 miljoen pond (ruim 2 miljoen euro). Nog nooit eerder is zoveel betaald voor Titanic-memorabilia, aldus veilinghuis Henry Aldridge and Son Auctioneers.
4 uur geleden