Iraans leiders houden crisisoverleg over aanhoudende onrust
TEHERAN (ANP/DPA/AFP/RTR) - Het Iraanse leiderschap heeft crisisoverleg gehouden over de onrust in het land. Onder anderen president Ebrahim Raisi, de parlementsvoorzitter en het hoofd van justitie riepen na het beraad de bevolking op de nationale eenheid te bewaren en zich te verzetten tegen de "complotten" van de vijanden van het islamitische systeem.
De protesten in het streng-islamitische land braken uit na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini, halverwege september. Zij overleed nadat ze was opgepakt door de religieuze politie, die vond dat de Koerdische vrouw haar hijab niet op de correctie manier droeg. Nabestaanden en betogers spreken van een fatale mishandeling, de Iraanse autoriteiten wijten haar dood aan bestaande gezondheidsproblemen.
Al wekenlang vinden protesten plaats die hardhandig door de veiligheidsdiensten worden beëindigd. Daarbij zijn volgens mensenrechtenorganisaties tientallen tot enkele honderden betogers gedood. Ondanks het geweld blijven de protesten doorgaan. Die bereikten zaterdag ook de Iraanse staatstelevisie. Een nieuwsuitzending werd 's avonds plots onderbroken en kijkers kregen enkele seconden lang onder meer foto's te zien van vrouwen die tijdens betogingen zijn gestorven.
Ook in andere landen groeit de onvrede over de situatie in Iran. Duitsland zal ervoor zorgen dat de Europese Unie de tegoeden bevriest van de mensen die verantwoordelijk zijn voor het harde optreden tegen de demonstranten, zei buitenlandminister Annalena Baerbock tegen de Duitse krant Bild am Sonntag. Ook pleit ze voor reisbeperkingen voor de betrokkenen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.
1 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
5 uur geleden