Iraans leiders houden crisisoverleg over aanhoudende onrust
TEHERAN (ANP/DPA/AFP/RTR) - Het Iraanse leiderschap heeft crisisoverleg gehouden over de onrust in het land. Onder anderen president Ebrahim Raisi, de parlementsvoorzitter en het hoofd van justitie riepen na het beraad de bevolking op de nationale eenheid te bewaren en zich te verzetten tegen de "complotten" van de vijanden van het islamitische systeem.
De protesten in het streng-islamitische land braken uit na de dood van de 22-jarige Mahsa Amini, halverwege september. Zij overleed nadat ze was opgepakt door de religieuze politie, die vond dat de Koerdische vrouw haar hijab niet op de correctie manier droeg. Nabestaanden en betogers spreken van een fatale mishandeling, de Iraanse autoriteiten wijten haar dood aan bestaande gezondheidsproblemen.
Al wekenlang vinden protesten plaats die hardhandig door de veiligheidsdiensten worden beëindigd. Daarbij zijn volgens mensenrechtenorganisaties tientallen tot enkele honderden betogers gedood. Ondanks het geweld blijven de protesten doorgaan. Die bereikten zaterdag ook de Iraanse staatstelevisie. Een nieuwsuitzending werd 's avonds plots onderbroken en kijkers kregen enkele seconden lang onder meer foto's te zien van vrouwen die tijdens betogingen zijn gestorven.
Ook in andere landen groeit de onvrede over de situatie in Iran. Duitsland zal ervoor zorgen dat de Europese Unie de tegoeden bevriest van de mensen die verantwoordelijk zijn voor het harde optreden tegen de demonstranten, zei buitenlandminister Annalena Baerbock tegen de Duitse krant Bild am Sonntag. Ook pleit ze voor reisbeperkingen voor de betrokkenen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
37 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
3 uur geledenKYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.
3 uur geledenLUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
6 uur geleden