Iraaks parlement akkoord met nieuwe kieswet
BAGDAD (ANP/RTR) - Het Iraakse parlement heeft dinsdag een nieuwe kieswet goedgekeurd, een belangrijke eis van demonstranten om verkiezingen eerlijker te maken. Maar de politieke impasse houdt nog steeds de keuze van een interimpremier tegen.
Massale protesten houden Irak sinds 1 oktober in hun greep en de veelal jonge demonstranten eisen een herziening van het politieke systeem. Dat beschouwen zij als zeer corrupt en houdt de meeste Irakezen volgens hen in armoede. Meer dan 450 mensen zijn inmiddels gedood bij de protesten.
Dankzij de nieuwe kieswet kunnen kiezers op individuele kandidaten stemmen in plaats van op partijlijsten. Elk parlementslid vertegenwoordigt voortaan een specifiek kiesdistrict in plaats van groepen van kandidaten die hele provincies vertegenwoordigen.
Demonstranten hebben niet alleen een nieuwe kieswet geëist, maar ook de verwijdering van de hele politieke klasse en een onafhankelijke premier zonder partijrelatie. Premier Adel Abdul Mahdi nam vorige maand ontslag onder druk van de straatdemonstraties, maar blijft voorlopig in functie tot een vervanger is aangewezen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
1 uur geledenVENETIË (ANP) - De jury van de Biënnale van Venetië is opgestapt. Dat gebeurde nadat onrust was ontstaan over de deelname van landen als Rusland aan de internationale kunsttentoonstelling.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Congres heeft een begroting aangenomen voor het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS). Daarmee komt een einde aan de gedeeltelijke shutdown waar de VS al meer dan twee maanden mee kampen. Afgelopen maand werd dezelfde begroting al aangenomen door de Amerikaanse Senaat.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een nieuw kunstwerk van de Britse straatkunstenaar Banksy is opgedoken in het centrum van Londen. Het gaat om een standbeeld van een man in pak die een vlag vasthoudt en zijn zicht belemmert.
3 uur geleden