
Ipsos: 28 procent van de kiezers had om 13.45 uur gestemd
AMSTERDAM (ANP) - De totale opkomst bij de Tweede Kamerverkiezingen was tot woensdagmiddag 13.45 uur ongeveer 28 procent. Dat blijkt uit cijfers van onderzoeksbureau Ipsos, waar de NOS en RTL Nieuws over schrijven.
Bij de Tweede Kamerverkiezingen in 2017 had op hetzelfde tijdstip 33 procent van de kiesgerechtigden gestemd. In 2021 waren er ook verkiezingen voor het parlement, maar toen waren de verkiezingen door corona verspreid over drie dagen en konden 70-plussers ook per brief stemmen. Daarom zijn de cijfers volgens Ipsos niet goed vergelijkbaar, melden NOS en RTL Nieuws.
Meerdere gemeenten delen zelf tussentijdse opkomstpercentages. Zo had in Tilburg om 14.00 uur ruim 31 procent van de kiesgerechtigden gestemd. In Haarlem had rond het middaguur bijna een kwart van de kiesgerechtigde inwoners zijn stem uitgebracht.
Grote steden
Tien gemeenten delen de opkomstpercentages live via de website opkomstenuitslag.nl. Zo had in Den Haag iets na 14.30 uur bijna 33 procent van de inwoners gestemd. In Rotterdam was dat op dat moment bijna 30 procent en in Eindhoven ruim 34 procent.
In Groningen, Nijmegen en Utrecht lagen de opkomstpercentages op dat moment iets hoger, met respectievelijk ruim 36, bijna 38 en bijna 39 procent.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) wil lijsttrekker worden van zijn partij NSC, laat hij weten. Eerder werd al bekend dat Tweede Kamerlid Diederik Boomsma ook opgaat voor het lijsttrekkerschap. De huidige partijleider Nicolien van Vroonhoven meldde zaterdag op X dat ze niet de lijst van haar partij wil aanvoeren.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nicolien van Vroonhoven wil niet de lijsttrekker worden van NSC, schrijft zij op X. Van Vroonhoven was partijleider nadat oprichter Pieter Omtzigt de Haagse politiek had verlaten vanwege een aanhoudende burn-out. Van Vroonhoven blijft voorlopig wel in de Tweede Kamer.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In het zuidelijk deel van Limburg kan het zaterdagavond plaatselijk tot een stevige onweersbui komen. Daarbij valt veel regen in korte tijd, waardoor tunnels en kelders kunnen onderlopen. In de heuvels is er een klein risico op modderstromen. Door plotselinge windstoten kan er enige overlast ontstaan voor buitenactiviteiten, waarschuwt het KNMI. Ook is er kans op hagelstenen van 2 tot 3 centimeter doorsnee, wat tot schade kan leiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor het nieuwe protest van zondag in Den Haag tegen het kabinetsbeleid rond Israël hebben zich tot dusver bijna 35.000 mensen aangemeld. Dat meldt een woordvoerster van Oxfam Novib, een van de organiserende partijen. De betogers lopen in rode kleren van het Malieveld naar het Vredespaleis en terug om zo een 'rode lijn' te trekken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Dilan Yeşilgöz speelt met haar kritiek op partijen als GroenLinks-PvdA te veel op de persoon, vindt JOVD-voorzitter Mauk Bresser. Yeşilgöz noemde GroenLinks-PvdA een "elitaire" partij van "wegkijkers" die volgens haar asielproblematiek niet erkennen, en haalde eerder hard uit naar partijleider Frans Timmermans, die ze "arrogant" noemde. De jongerenclub van de VVD wil dat Yeşilgöz andere partijen meer aanspreekt op inhoudelijke verschillen en die ook eerlijk neerzet.
5 uur geledenEDE (ANP) - Partijleider Mirjam Bikker heeft op het congres van de ChristenUnie in Ede uitgehaald naar het populisme en de PVV. Twintig jaar "populistische marketingpolitiek" heeft het land volgens haar verhard en de tegenstellingen vergroot. "Nederland gaat eraan kapot."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aan de Nacht van de Vluchteling van Stichting Vluchteling doet dit jaar een recordaantal van 8000 mensen mee, meldt de organisatie. In Utrecht, Rotterdam, Nijmegen, Amsterdam, Tilburg en Groningen vertrekken vanaf 17.00 uur de eerste lopers. Zij leggen een wandeltocht af van 10 of 20 kilometer.
6 uur geleden