Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iohannis wint presidentsverkiezing Roemenië

Iohannis wint presidentsverkiezing Roemenië

BOEKAREST (ANP/RTR/DPA) - De zittende president van Roemenië, Klaus Iohannis, is zondag vrij makkelijk herkozen voor een nieuwe ambtstermijn. Hij versloeg in een tweede stemmingsronde zijn socialistische uitdager verpletterend met beloftes om jaren van politieke chaos te beëindigen en een gerechtelijke hervorming te hervatten, die werd vertraagd door opeenvolgende sociaaldemocratische (PSD) regeringen.

Na het tellen van 99,3 procent van de stemmen had Iohannis 63,1 procent van de stemmen, liet de kiescommissie in Boekarest zondagavond weten. Hij lag daarmee duidelijk voor op zijn tegenkandidaat Viorica Dancila van de PSD, die 36,9 procent van de stemmen kreeg. Exitpolls eerder op de avond voorspelden al een afgetekende overwinning voor Iohannis.

Iohannis kan in een tweede termijn de pro-Europese koers van Roemenië consolideren. Dat zal nu eenvoudiger voor hem zijn omdat hij met de nieuwe regering kan samenwerken die hem steunt. "Vandaag heeft het moderne Roemenië, het Europese Roemenië, het normale Roemenië gewonnen", zei Iohannis in een eerste reactie. "Het is de duidelijkste overwinning tegen de PSD."

Lage opkomst

Volgens het Centrale Stembureau in Boekarest lag de opkomst van de kiezers op 49,87 procent. Dat is het laagste niveau sinds de val van het communisme 30 jaar geleden. Bijna een miljoen Roemenen die in het buitenland wonen, gingen echter voor het eerst naar de stembus. De regering had de mogelijkheid om te stemmen op de consulaten verruimd.

In zijn eerste termijn was de 60-jarige Iohannis voortdurend in conflict met de wisselende sociaal-democratische regeringen. De laatste regering onder Dancila werd ten val gebracht door een motie van wantrouwen en moest op 4 november aftreden. De kern van het conflict was de poging van de PSD-partij van Dancila om het strafrecht af te zwakken ten gunste van corrupte verdachten. Iohannis bekritiseerde dat, evenals de Europese Commissie.

Meer uit Buitenland

Brussel kondigt nieuw sanctiepakket tegen Rusland aan

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie komt met een nieuw sanctiepakket tegen Rusland, het twintigste. De nieuwe sancties richten zich onder meer op Russische energie, financiële diensten en handel, laat voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen weten.

47 minuten geleden
Kroonprinses Mette-Marit biedt excuses aan voor banden Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin".

1 uur geleden
Activistenvloot wil opnieuw op Gaza varen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.

1 uur geleden
Protest in Milaan tegen aanwezigheid ICE bij Olympische Spelen

MILAAN (ANP) - In Milaan zijn ongeveer duizend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse immigratiedienst ICE tijdens de Olympische Spelen. Volgens nieuwssite Rai News organiseerden studenten een mars en droegen ze borden met leuzen als 'ICE out'.

2 uur geleden
Rusland eist dat ook VK en Frankrijk meedoen aan kernwapenoverleg

GENÈVE (ANP) - Rusland eist dat ook kernmachten Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk meedoen aan onderhandelingen over nieuwe afspraken om hun nucleaire slagkracht aan banden te leggen. De Verenigde Staten en Rusland zeggen te willen praten over een vervanger voor het kernwapenbeheersingsverdrag dat donderdag verliep, maar de VS staan erop dat ook rivaal China deelneemt.

3 uur geleden
Rusland claimt dat Oekraïne achter aanslag op generaal zat

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zegt dat Oekraïne achter de aanslag op een generaal in Moskou zit. Hij sprak van een "terroristische daad", die volgens hem is bedoeld om "het vredesproces te verstoren".

3 uur geleden
Frankrijk wil Groenlanders steunen door consulaat te openen

NUUK (ANP/AFP) - Door vrijdag een consulaat in Nuuk te openen, wil Frankrijk beter naar Groenlanders kunnen luisteren en hen steunen in de crisis die is ontstaan ​​door pogingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het gebied over te nemen. Dat zei Jean-Noël Poirier, die het consulaat gaat leiden, voor zijn vertrek naar Nuuk tegen persbureau AFP.

3 uur geleden