Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Iohannis wint presidentsverkiezing Roemenië

Iohannis wint presidentsverkiezing Roemenië

BOEKAREST (ANP/RTR/DPA) - De zittende president van Roemenië, Klaus Iohannis, is zondag vrij makkelijk herkozen voor een nieuwe ambtstermijn. Hij versloeg in een tweede stemmingsronde zijn socialistische uitdager verpletterend met beloftes om jaren van politieke chaos te beëindigen en een gerechtelijke hervorming te hervatten, die werd vertraagd door opeenvolgende sociaaldemocratische (PSD) regeringen.

Na het tellen van 99,3 procent van de stemmen had Iohannis 63,1 procent van de stemmen, liet de kiescommissie in Boekarest zondagavond weten. Hij lag daarmee duidelijk voor op zijn tegenkandidaat Viorica Dancila van de PSD, die 36,9 procent van de stemmen kreeg. Exitpolls eerder op de avond voorspelden al een afgetekende overwinning voor Iohannis.

Iohannis kan in een tweede termijn de pro-Europese koers van Roemenië consolideren. Dat zal nu eenvoudiger voor hem zijn omdat hij met de nieuwe regering kan samenwerken die hem steunt. "Vandaag heeft het moderne Roemenië, het Europese Roemenië, het normale Roemenië gewonnen", zei Iohannis in een eerste reactie. "Het is de duidelijkste overwinning tegen de PSD."

Lage opkomst

Volgens het Centrale Stembureau in Boekarest lag de opkomst van de kiezers op 49,87 procent. Dat is het laagste niveau sinds de val van het communisme 30 jaar geleden. Bijna een miljoen Roemenen die in het buitenland wonen, gingen echter voor het eerst naar de stembus. De regering had de mogelijkheid om te stemmen op de consulaten verruimd.

In zijn eerste termijn was de 60-jarige Iohannis voortdurend in conflict met de wisselende sociaal-democratische regeringen. De laatste regering onder Dancila werd ten val gebracht door een motie van wantrouwen en moest op 4 november aftreden. De kern van het conflict was de poging van de PSD-partij van Dancila om het strafrecht af te zwakken ten gunste van corrupte verdachten. Iohannis bekritiseerde dat, evenals de Europese Commissie.

Meer uit Buitenland

Estland: NAVO zal diep in Rusland toeslaan bij inval

TALLINN (ANP) - De NAVO zal diep in Rusland toeslaan als dat land de Baltische landen binnenvalt. Dat zegt de Estse minister van Buitenlandse Zaken Margus Tsahkna in een interview met de Britse krant The Telegraph. "We kunnen het niet laten gebeuren dat Rusland de Baltische landen binnenvalt en we dan pas terugvechten", aldus Tsahkna.

19 minuten geleden
Italië klaar om Palestijnse politie te trainen in Gaza

ROME (ANP/RTR/DPA) - Italië is klaar om te helpen bij het opleiden van Palestijnse politieagenten in de Gazastrook, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Het land wil op die manier bijdragen aan de wederopbouw van Gaza en het creëren van een stabiele situatie.

33 minuten geleden
Brussel noemt Israëlisch besluit Westoever 'nieuwe escalatie'

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet het besluit van de Israëlische regering voor de bezette Westelijke Jordaanoever als een "nieuwe escalatie", die erop gericht is de Israëlische controle verder te vergroten. Dat zei een woordvoerder maandag namens de Commissie.

47 minuten geleden
Iraanse elitemacht houdt militaire oefening in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) is maandag begonnen met een reeks militaire oefeningen in de Straat van Hormuz, melden staatsmedia. De oefeningen beginnen vlak voor een nieuw overleg tussen de VS en Iran om de opgelopen spanningen tussen de beide landen te bekoelen.

55 minuten geleden
Tientallen Duitse carnavalsvierders getroffen door pepperspray

KOBLENZ (ANP/DPA) - In een Duits dorp zijn tijdens carnavalsfeesten tientallen mensen getroffen door pepperspray, meldt de politie. 59 mensen moesten worden behandeld door de hulpdiensten; negen van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.

1 uur geleden
Orbán en Rubio prijzen 'gouden tijdperk' in relatie Hongarije-VS

BOEDAPEST (ANP) - Volgens de Hongaarse premier Viktor Orbán en de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zijn de betrekkingen tussen hun landen nog nooit zo goed geweest als nu. Orbán sprak tijdens een gezamenlijke persconferentie in Boedapest van een "gouden tijdperk" voor de relatie tussen Hongarije en de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Inval bij instituut Parijs om Epstein-banden oud-minister Lang

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Parijs is het Institut du monde arabe doorzocht vanwege het lopende onderzoek naar Jack Lang, voormalig directeur van die cultuurinstelling. De oud-minister van Cultuur zou nauwere banden met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein hebben onderhouden dan hij eerder had beweerd. Het instituut werd doorzocht terwijl Lang afscheid nam van het personeel.

1 uur geleden