IOC veroordeelt uitspraken voorzitter Spelen over vrouwen
TOKIO (ANP) - Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) veroordeelt de uitspraken die voorzitter Yoshiro Mori van het organisatiecomité van de Spelen van Tokio onlangs deed over vrouwen. "Absoluut ongepast, in strijd met de inspanningen van het IOC en de hervormingen op de Olympische Agenda 2020", schrijft het IOC in een verklaring. Het comité somt daarin op wat het allemaal al heeft bewerkstelligd in de strijd voor gendergelijkheid.
De 83-jarige Mori, voormalig premier van Japan, kwam vorige week in opspraak door neerbuigende opmerkingen over vrouwen. Hij had gezegd dat vrouwen tijdens vergaderingen veel te lang aan het woord zijn en uitte daarover zijn irritatie.
"Als we het aantal vrouwelijke bestuursleden verhogen, moeten we verzekeren dat de spreektijd ietwat wordt beperkt. Ze hebben moeite met afronden, wat irritant is", zei de voorzitter, die later tijdens een persconferentie zijn verontschuldigingen aanbood. Mori noemde zijn opmerkingen "ongepast", maar voegde er meteen aan toe dat hij niet zou opstappen.
Grote verontwaardiging
De uitspraken van Mori, die in zijn tijd als premier ook al bekend stond om zijn verbale uitglijders, leidden tot grote verontwaardiging op sociale media, zowel in binnen- als buitenland. Uit een peiling bleek dat een meerderheid van de Japanse bevolking vindt dat de voorzitter moet vertrekken. Het organisatiecomité had al benadrukt de opmerkingen van Mori ongepast te vinden.
Het IOC vond het nodig om zelf ook stelling te nemen. Het internationale comité benadrukt dat bij de Spelen van Tokio de verhouding tussen mannelijke en vrouwelijke deelnemers nagenoeg gelijk ligt. Het is de bedoeling dat bij de openingsceremonie ieder land twee vlaggendragers heeft: een man en een vrouw.
Meer uit Sport
WIJK AAN ZEE (ANP) - Schaker Jorden van Foreest heeft bij het toernooi van Wijk aan Zee zijn eerste nederlaag geleden. De grootmeester verloor met zwart van de Turk Yagiz Kaan Erdogmus, met 14 jaar de jongste deelnemer.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - McLaren heeft deels de rechtszaak tegen de Spaanse autocoureur Álex Palou gewonnen. De viervoudig kampioen in de IndyCar moet wegens contractbreuk ongeveer 12 miljoen dollar (10 miljoen euro) aan schadevergoeding betalen aan het Britse automerk. Het hooggerechtshof in Londen deed vrijdag uitspraak.
14 uur geledenFIORANO (ANP) - Ferrari heeft op het eigen circuit in Fiorano de auto onthuld waarmee het in 2026 nieuwe successen najaagt. Zevenvoudig wereldkampioen Lewis Hamilton was de eerste die een paar ronden reed in de rode SF-26.
16 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Tennisser Alexander Zverev staat in de vierde ronde van de Australian Open. De als derde geplaatste Duitser won in vier sets van de Brit Cameron Norrie: 7-5 4-6 6-3 6-1. Hij maakte de wedstrijd af met zijn zestiende ace. Zijn volgende tegenstander in Melbourne is de Argentijn Francisco Cerúndolo.
16 uur geledenBRIGHTON (ANP) - De organisatie van de Tour Down Under past de voor zaterdag geplande koninginnenrit drastisch aan om de veiligheid van de wielrenners te waarborgen. Er dreigt door de hitte brandgevaar, met name in het gebied waar Willunga Hill ligt. Die beklimming, traditioneel de scherprechter in de Australische etappekoers uit de WorldTour, wordt uit de route gehaald.
17 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Carlos Alcaraz en Aryna Sabalenka zijn door op de Australian Open. Beide topspelers wonnen hun duel na iets meer dan twee uur in de Rod Laver Arena.
22 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Lando Norris heeft absoluut als doel zijn wereldtitel in de Formule 1 in 2026 te prolongeren. Dat zei de Brit van McLaren in aanloop naar het nieuwe seizoen. Als hij erin slaagt twee jaar op rij wereldkampioen te worden, is hij de tweede Brit na Lewis Hamilton die dat presteert. "Een titel winnen geeft je zeker veel meer zelfvertrouwen. Dat is een feit", aldus Norris, die bekende dat zelfvertrouwen nooit zijn sterkste punt is geweest.
1 dag geleden