IOC: geen gebaren tegen racisme op Spelen
LONDEN (ANP) - Sporters mogen op de Olympische Spelen nog steeds niet demonstreren tegen racisme. Dat heeft het Internationale Olympisch Comité (IOC) laten weten aan de Engelse krant The Telegraph.
Het IOC verwijst naar regel 50 van het olympisch handvest, waarin staat dat politieke en religieuze gebaren net als raciale propaganda niet worden getolereerd op de Spelen.
Volgens het IOC zijn die richtlijnen ook gewoon van kracht na de dood van de zwarte arrestant George Floyd door politiegeweld. Het IOC wil niet speculeren over wat er gaat gebeuren als atleten volgend jaar tijdens de Spelen besluiten om bijvoorbeeld te knielen bij het volkslied.
Protesten
Veel sporters protesteerden de afgelopen weken tegen racisme. Wereldvoetbalbond FIFA heeft de organisatoren van wedstrijden gevraagd om het gezonde verstand te gebruiken als spelers stilstaan bij de gewelddadige dood van Floyd. Voetballers van clubs uit de Bundesliga kregen ook geen gele kaart toen ze na een doelpunt een shirt lieten zien met een steunbetuiging voor Floyd.
Het komt niet vaak voor dat atleten op de Spelen tegen ongelijkheid demonstreren of zich politiek uiten. De zwarte Amerikaanse sprinters Tommie Smith en John Carlos deden dat wel op de Spelen van 1968 in Mexico City. Zij stonden met zwarte handschoenen op het podium om te protesteren tegen racisme.
De Ethiopische marathonloper Feyisa Lilesa deed beide polsen over elkaar toen hij in 2016 tijdens de Spelen van Rio de Janeiro de finish passeerde. Hij vroeg zo aandacht voor zijn Oromo-stam die volgens hem werd achtergesteld door de regering van zijn geboorteland.
Meer uit Sport
HEERENVEEN (ANP) - Schaatser Jorrit Bergsma kan zich voorzichtig gaan opmaken voor zijn vierde deelname aan de Olympische Spelen. De 39-jarige Fries van Team AH Zaanlander eindigde op het olympisch kwalificatietoernooi met 12.45,52 als tweede op de 10 kilometer. Die tweede plaats staat laag in de selectievolgorde van schaatsbond KNSB, maar Bergsma maakt na twee overwinningen op de massastart in de wereldbeker dit seizoen ook een gerede kans om voor dat nummer te worden aangewezen.
28 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt heeft na de verrassing op de 5000 meter met de zege op de 10 kilometer zijn tweede olympische startbewijs binnengehaald. Dat de 21-jarige schaatser van Team IKO X2O daarmee de verrassing van het OKT is, zegt hij zich wel te beseffen. "Ik vind dat prima", reageerde hij nadat hij zijn persoonlijk record op de 10 kilometer met 12.36,35 met bijna 18 seconden had verbeterd.
29 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Lisa van Belle heeft bij de Nederlandse kampioenschappen baanwielrennen in Apeldoorn de titel gewonnen op de puntenkoers. De 21-jarige Zoetermeerse onttroonde in Omnisport Lorena Wiebes, die zaterdag achter Mischa Bredewold al als tweede was geëindigd op de achtervolging. Nienke van Veenhoven werd derde op de puntenkoers.
31 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Jutta Leerdam is blij dat ze zich met haar tweede plaats op de 500 meter op het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen zo goed als zeker heeft geplaatst voor de Olympische Spelen in Milaan. De 26-jarige Zuid-Hollandse schaatsster liet die ontlading al blijken na haar 37,24 in de eerste omloop. "Ik dacht dat dat genoeg zou zijn voor de top 3 en dat was het ook", zei ze.
34 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Stijn van de Bunt heeft zich bij het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) in Thialf ook gekwalificeerd op de 10 kilometer voor de Spelen van Milaan. De 21-jarige schaatser van Team IKO X2O was met 12.36,35 een klasse apart. Jorrit Bergsma werd tweede met 12.45,52 en mag hopen op het tweede olympisch ticket op de 10 kilometer en zijn vierde deelname aan de Olympische Spelen.
2 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Magnus Carlsen heeft zondag zijn zesde wereldtitel snelschaken gewonnen. De 35-jarige Noor deed dat in Doha in Qatar.
2 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Femke Kok heeft bij het olympisch kwalificatietoernooi in Heerenveen haar tweede ticket voor de Spelen van Milaan veroverd. De regerend wereldkampioene op de 500 meter was in de eerste omloop op die afstand op het OKT veruit de beste met 36,87 en ging zelfs niet van start in de tweede omloop.
2 uur geleden