IOC: geen gebaren tegen racisme op Spelen
LONDEN (ANP) - Sporters mogen op de Olympische Spelen nog steeds niet demonstreren tegen racisme. Dat heeft het Internationale Olympisch Comité (IOC) laten weten aan de Engelse krant The Telegraph.
Het IOC verwijst naar regel 50 van het olympisch handvest, waarin staat dat politieke en religieuze gebaren net als raciale propaganda niet worden getolereerd op de Spelen.
Volgens het IOC zijn die richtlijnen ook gewoon van kracht na de dood van de zwarte arrestant George Floyd door politiegeweld. Het IOC wil niet speculeren over wat er gaat gebeuren als atleten volgend jaar tijdens de Spelen besluiten om bijvoorbeeld te knielen bij het volkslied.
Protesten
Veel sporters protesteerden de afgelopen weken tegen racisme. Wereldvoetbalbond FIFA heeft de organisatoren van wedstrijden gevraagd om het gezonde verstand te gebruiken als spelers stilstaan bij de gewelddadige dood van Floyd. Voetballers van clubs uit de Bundesliga kregen ook geen gele kaart toen ze na een doelpunt een shirt lieten zien met een steunbetuiging voor Floyd.
Het komt niet vaak voor dat atleten op de Spelen tegen ongelijkheid demonstreren of zich politiek uiten. De zwarte Amerikaanse sprinters Tommie Smith en John Carlos deden dat wel op de Spelen van 1968 in Mexico City. Zij stonden met zwarte handschoenen op het podium om te protesteren tegen racisme.
De Ethiopische marathonloper Feyisa Lilesa deed beide polsen over elkaar toen hij in 2016 tijdens de Spelen van Rio de Janeiro de finish passeerde. Hij vroeg zo aandacht voor zijn Oromo-stam die volgens hem werd achtergesteld door de regering van zijn geboorteland.
Meer uit Sport
MIAMI (ANP/RTR) - Basketballer Bam Adebayo heeft dinsdag het op een na hoogste puntenaantal in een duel genoteerd. De 28-jarige speler van Miami Heat maakte 83 punten in het gewonnen thuisduel met Washington Wizards (150-129). Daarmee overtrof de Amerikaan de 81 punten van Kobe Bryant in een duel in 2006, maar bleef hij ver verwijderd van de score van 100 punten van Wilt Chamberlain uit 1962.
1 uur geledenMIAMI (ANP) - Andruw Jones wil ondanks een mislukte World Baseball Classic verder als bondscoach van de honkballers van het Nederlands Koninkrijksteam. "Er komen zoveel talenten aan. Ik wil ze helpen", zei hij in het stadion van Miami Marlins, waar het uitgeschakelde Oranje ook het laatste groepsduel met Israël verloor: 6-2.
6 uur geledenINDIAN WELLS (ANP/RTR) - Aryna Sabalenka staat in de kwartfinale van het masterstoernooi van Indian Wells. De Belarussische tennisster was in twee sets te sterk voor de Japanse Naomi Osaka: 6-2 6-4.
13 uur geledenPOUILLY-SUR-LOIRE (ANP) - Ineos Grenadiers heeft de ploegentijdrit in Parijs-Nice gewonnen. Over 23,5 kilometer van Cosne-Cours-sur-Loire naar Pouilly-sur-Loire was de Britse ploeg twee seconden sneller dan nummer 2 Lidl-Trek. De derde plek was op elf seconden van de winnaars voor Decathlon.
18 uur geledenSAN GIMIGNANO (ANP) - Wielrenner Mathieu van der Poel heeft de tweede etappe in Tirreno-Adriatico gewonnen. Hij kwam als eerste over de eindstreep in San Gimignano na een lastige finale over onverharde wegen. In een sprintje was hij te sterk voor de Mexicaan Isaac Del Toro en Italiaan Giulio Pellizzari. Het drietal was in de laatste kilometers van de etappe over 206 kilometer weggereden bij de concurrentie.
19 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - Zitskiër Jeroen Kampschreur heeft zijn tweede paralympische medaille gewonnen. De winnaar van het goud op de super-G won op dinsdag de supercombinatie. Hij was in de combinatie de snelste in de super-G en werd zesde in de slalom. Niels de Langen won een bronzen medaille bij de supercombinatie.
20 uur geledenARNHEM (ANP) - Wereldkampioene kogelstoten Jessica Schilder voert de Nederlandse atletiekploeg aan voor de wereldkampioenschappen indoor, van 20 tot en met 22 maart in het Poolse Torun. Schilder voert met een stoot van 20,69 meter de wereldranglijst aan van dit jaar.
21 uur geleden