IOC buigt zich over grootste 'hoofdpijndossier' voor Spelen 2024
LAUSANNE (ANP) - Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) vergadert dinsdag in Lausanne over het grootste 'hoofdpijndossier' in de aanloop naar de Olympische Spelen van Parijs. Mogen sporters uit Rusland en Belarus volgend jaar onder neutrale vlag meedoen, terwijl de oorlog in Oekraïne nog steeds voortduurt? Dat is de vraag die voor heel wat verdeeldheid in de sportwereld zorgt.
Zo besloot de Nederlandse boksbond net als heel wat andere landen om het recente WK in India te boycotten, omdat Russen en Belarussen daar 'gewoon' onder eigen vlag aan mochten meedoen. De jonge boksster Megan de Cler wilde haar WK-droom echter niet opgeven en ging buiten de bond om toch naar New Delhi. Ze werd daarop uit TeamNL gezet. Een vergelijkbaar scenario dreigt in het schermen. De internationale schermbond besloot onlangs dat Russen en Belarussen weer welkom zijn, onder meer op de WK in Milaan. De Nederlandse bond KNAS ging daarop in gesprek met de schermers, om te horen hoe zij hier tegenaan kijken.
"Wij hebben nog geen formeel standpunt ingenomen", zegt KNAS-directeur Teun Plantinga. "Dat willen we ook niet doen zonder de sporters daarin mee te nemen. Daar is dit veel te ingewikkeld en belangrijk voor. We hebben te maken met sporters die hun hele leven in dienst stellen om de Spelen te halen. Maar aan deze zaak zitten ook morele kanten."
Sancties
Nadat Russische militairen begin vorig jaar Oekraïne waren binnengevallen, legde het IOC diverse sancties op aan Rusland en bondgenoot Belarus. Zo mogen ze geen internationale evenementen organiseren. Sporters uit beide landen mogen alleen onder neutrale vlag in actie komen, maar in heel wat sporten doen ze helemaal niet mee.
Oekraïne benadrukt keer op keer dat Rusland en Belarus geweerd zouden moeten worden van de Spelen van Parijs. Het IOC zei enkele maanden geleden echter te onderzoeken onder welke voorwaarden individuele sporters uit deze twee landen wél kunnen meedoen aan internationale evenementen en dus ook aan de Spelen. Volgens het IOC kunnen atleten niet op basis van hun afkomst worden uitgesloten. In heel wat sporten is het kwalificatietraject voor Parijs begonnen en dus moet het IOC snel een beslissing maken.
De Nederlandse sportkoepel NOC*NSF steunt de lijn van het IOC om te onderzoeken of Russen en Belarussen onder neutrale vlag kunnen meedoen. "Ons hart is bij Oekraïne. Maar de sporters staan centraal, zij werken jarenlang naar dit evenement toe. We proberen sporters en politiek zo lang mogelijk gescheiden te houden", aldus een woordvoerster van NOC*NSF. "Maar het is een worsteling waar de hele sportwereld in toenemende mate mee te maken krijgt."
Meer uit Sport
DEN HAAG (ANP) - Tweevoudig wereldkampioene Giorgia Bronzini gaat vanaf 2027 aan de slag als ploegleider bij Visma - Lease a Bike. De Nederlandse wielerploeg meldt haar komst op de website.
56 minuten geledenBEIJING (ANP) - Tallon Griekspoor is in de eerste ronde van de China Open uitgeschakeld. De 30-jarige tennisser verloor in Beijing in drie sets van de Rus Andrej Roeblev: 4-6 7-5 6-7 (6). Roeblev treft nu zijn landgenoot Roman Safiullin.
2 uur geledenZEDDAM (ANP) - Een trap van honderd treden is de grote blikvanger in het parcours van de Europese kampioenschappen veldrijden begin november in Zeddam. Een 60 meter lange fietsbrug is een ander opvallend onderdeel in het rondje van bijna 3 kilometer, meldt de organisatie in een persbericht.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - De Japanse tennisser Kei Nishikori heeft afscheid genomen van het tennis met een nederlaag in de eerste ronde van het toernooi in Tokio. De 36-jarige Nishikori, die in 2014 in de finale stond van de US Open en twaalf ATP-toernooien won in zijn carrière, verloor in twee sets van de Amerikaan Frances Tiafoe (4-6 4-6).
4 uur geledenSEPANG (ANP) - Max Verstappen maakt deze maand nog een nieuw uitstapje naar het langeafstandsracen. Hij doet mee aan de GT World Challenge Europe op 17 oktober, een 3-uursrace in het Portugese Portimão. De viervoudig wereldkampioen bevestigde het bericht op de persdag van de Formule 1 in Maleisië.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De Europese kampioenschappen wielrennen op de weg vinden in 2028 plaats in de provincie Noord-Brabant. Het evenement maakt deel uit van de festiviteiten ter ere van het honderdjarig bestaan van de wielrenunie KNWU, melden de provincie en organisator Golazo in een persbericht.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Mark Boumans is benoemd tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU). Hij treedt op 1 november aan, meldt de bond in een persbericht. Boumans stopt binnenkort als burgemeester van Doetinchem.
6 uur geleden