
Inzameling voor gammele olietanker Jemen levert weer te weinig op
DEN HAAG (ANP/RTR) - Een inzamelingsactie van Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Naties om ruim een miljoen vaten ruwe olie uit een olietanker in de Rode Zee bij Jemen te bergen, heeft te weinig opgeleverd om de kosten te kunnen dekken. Er is nog altijd een gat van 19 miljoen dollar (ruim 17 miljoen euro), zeggen de Verenigde Naties. Minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) roept landen op om snel meer geld bij te dragen.
De olietanker Safer verkeert in slechte staat doordat er al sinds 2015 niets aan is gedaan. Het schip kan ieder moment ontploffen of gaan lekken. Er werd een plan gemaakt om met hulp van het Nederlandse bedrijf Smit Salvage de olie over te pompen naar een ander schip dat de VN daarvoor voor 55 miljoen dollar heeft aangekocht.
De operatie zou alles bij elkaar zo'n 129 miljoen dollar kosten. Dat is een stuk minder dan de 18 miljard die het opruimen van een olielek volgens de organisatie kost, plus nog eens miljarden schade voor de internationale handel die verstoord zou raken.
Ruim twintig landen en particuliere donateurs hadden al zo'n 100 miljoen dollar (90 miljoen euro) toegezegd. De VN zei snel de overige 29 miljoen dollar te willen ophalen om te kunnen beginnen met het overpompen. Volgens de VN kan er nu een begin gemaakt worden, maar is ook de laatste 19 miljoen echt nodig om de operatie af te kunnen ronden.
"De internationale gemeenschap heeft een unieke kans om een ramp af te wenden", zegt Schreinemacher in een verklaring. Ze roept samen met de Britse minister Andrew Mitchell op ook het laatste deel van de rekening op te brengen, "om mensen en de planeet te beschermen".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft met zijn Chinese ambtgenoot Dong Jun gebeld. Ze hebben het onder meer gehad over Taiwan en de spanningen op de Zuid-Chinese Zee. Dong waarschuwde de Amerikanen dat het "zinloos" is om te proberen China in bedwang te houden.
7 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO-bondgenoten kunnen ook nu Russische drones Polen zijn binnengevlogen rekenen op de Verenigde Staten, verzekert de Amerikaanse NAVO-ambassadeur. "We zullen iedere inch van het NAVO-grondgebied verdedigen", zei hij op X.
53 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius meent dat de drones die het Poolse luchtruim binnenvlogen doelbewust koers zetten naar Polen. Ze waren niet gericht op Oekraïne. Als dat zo was, hadden ze die route niet gevolgd, aldus de bewindsman.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Polen was geen doelwit van Russische drones, zegt het Russische ministerie van Defensie volgens staatspersbureau Tass. Het ministerie voegde eraan toe bereid te zijn met Warschau te spreken over de kwestie.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Polen is de Nederlandse F-35-piloten en anderen die hebben geholpen Russische drones uit te schakelen "heel erg" dankbaar, zegt premier Donald Tusk. "Het was echt een heel moeilijke en riskante operatie, en heel effectief."
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) krijgen op dit moment nog geen toegang tot de nucleaire faciliteiten van Iran, zegt minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Hij tekende dinsdag een akkoord met IAEA-topman Rafael Grossi, maar volgens Araghchi betekent dat nog geen garantie dat de inspecties worden hervat. Daarover moet nog verder worden onderhandeld.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR/AFP) - Het dodental bij de demonstraties deze week in Nepal is opgelopen tot 25. Militairen bewaken het parlement en voeren patrouilles uit in de lege straten van Kathmandu, waar een uitgaansverbod geldt. De internationale luchthaven van de Nepalese hoofdstad is na een dag weer geopend.
2 uur geleden