Inwoners Bonaire en Greenpeace beginnen klimaatzaak tegen Staat
DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Bonaire en Greenpeace dagen de Nederlandse staat voor de rechter, omdat ze vinden dat de overheid de eilandbewoners onvoldoende beschermt tegen klimaatverandering. Al eerder eiste Greenpeace samen met inwoners klimaatactie van het kabinet. Nu gaan ze met die eisen naar de rechtbank.
Acht inwoners van Bonaire hebben zich aangesloten bij de dagvaarding. Ze willen dat er samen met burgers concrete plannen en maatregelen worden opgesteld om het Caribische eiland te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zoals overstromingen en weersextremen. Ook zeggen ze dat de Nederlandse staat de uitstoot van broeikasgassen zo snel mogelijk moet terugdringen. Voor het Nederlandse vasteland zou de CO2-uitstoot uiterlijk in 2040 al onder de streep nul moeten zijn, vinden de eisers.
Sinds hun oproep zijn er meerdere gesprekken geweest met ministers. Demissionair staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Digitalisering en Koninkrijksrelaties) liet in een brief aan de Tweede Kamer weten de zorgen te delen van de inwoners en Greenpeace. Ze wees daarbij op de inzet van Nederland om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen en zegde toe dat ieder eiland van Caribisch Nederland in 2024 een klimaatplan moest krijgen.
Grote achterstand
Deze acties zien de eisers ook, maar in de dagvaarding zeggen ze dit nog "(ruim) onvoldoende" te vinden, "zeker in het licht van de grote achterstand die inmiddels is opgelopen op Bonaire waar het gaat om klimaatbeleid". Voor Nederland is al "jarenlang" onderzoek gedaan naar manieren om het land te beschermen tegen bijvoorbeeld overstroming en gevolgen van klimaatverandering, stellen de eisers. Ook is er voldoende geld beschikbaar. "Echter: Bonaire is eenvoudigweg uitgesloten van vrijwel al dit adaptatiebeleid van de Staat." Ze noemen deze verschillen niet rechtvaardig.
Om de dagvaarding kracht bij te zetten, lopen actievoerders donderdagmiddag een "symbolische protestmars" door Den Haag, van het Torentje naar de rechtbank.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.
3 uur geledenELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een landelijke actiedag op donderdag 16 april in universitaire ziekenhuizen is van de baan. Twee zorgvakbonden melden aanvullende afspraken te hebben gemaakt over de cao met werkgeversorganisatie UMCNL. Eerder draaiden die twee bonden (LAD en FBZ) al een zondagsdienst in Nijmegen en Maastricht uit onvrede met de cao. FNV, CNV en NU'91 hadden dat akkoord wel al getekend.
6 uur geleden