Invoering tweestatusstelsel asielzoekers wordt ontraden
DEN HAAG (ANP) - Het is niet verstandig om nu het tweestatusstelsel voor asielzoekers in te voeren, stelt een adviesgroep van ervaren topambtenaren in een rapport aan het demissionaire kabinet. Het effect ervan is te onzeker en gevreesd wordt voor verder oplopende achterstanden in het afhandelen van asielaanvragen door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het is een van de adviezen in het rapport over een fundamentele heroriëntatie van de asielketen, dat op verzoek van het kabinet is gemaakt.
Het rapport van ABDTopconsult is vrijdag naar de Tweede Kamer gestuurd. Doel van die fundamentele heroriëntatie is te komen tot een robuuster asielbeleid en -stelsel.
Bij een tweestatusstelsel wordt onderscheid gemaakt tussen mensen die worden vervolgd om hun politieke opvattingen, geloof of seksuele geaardheid en mensen die voor oorlog of geweld vluchten. De eerste groep mag altijd asiel aanvragen. De tweede groep wordt tijdelijk opgevangen en moet terug zodra het in het herkomstland veilig is. VVD, NSC, BBB en CDA willen opnieuw een tweestatusstelsel invoeren, zo hebben de vier in hun verkiezingsprogramma's opgenomen. Hiermee willen zij grip op asielmigratie krijgen.
Opt-out
Er moet kritisch worden gekeken naar maatregelen die een "potentieel afremmend effect hebben op de komst van asielzoekers", schrijven de topambtenaren. Versoberingen in de opvang of aanpassingen in de procedures voor asielaanvragen zullen volgens hen geen "significant effect" hebben.
Een Nederlandse uitzonderingspositie (opt-out) voor EU-afspraken op het gebied van asiel en migratie wordt eveneens ontraden. De Tweede Kamer heeft recent om een onderzoek hiernaar gevraagd. Een opt-out levert voor de onderzoekers meer nadelen dan voordelen op. Zo kan Nederland met een uitzonderingspositie niet meer meebeslissen over Europees asielbeleid, waarschuwen de onderzoekers. Als ook andere landen een opt-out willen, zou het gemeenschappelijk Europees asielstelsel en "zelfs het functioneren van de Unie als geheel onder grote druk komen te staan."
Er is een meerjarige en samenhangende visie op asiel en migratie nodig om weer grip te krijgen op asiel en migratie, adviseren de onderzoekers. Daarbij is stabiliteit in de uitvoering en voldoende geld belangrijk. Met meer landen van herkomst moeten afspraken worden gemaakt over onder meer de terugkeer van uitgeprocedeerde asielzoekers. Ook moeten er meer locaties komen waar asielaanvragen worden behandeld.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geleden