Inval Oekraïne heeft nog geen grote gevolgen voor bloemensector
AALSMEER (ANP) - De Russische inval in Oekraïne heeft nog niet direct gevolgen voor de export naar beide landen door de Nederlandse bloemen- en plantensector. Dat stellen veilingorganisatie Royal FloraHolland en branchevereniging Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijprodukten (VGB). "Het voelt een beetje ongemakkelijk om over bloemen en planten te praten terwijl het daar oorlog is, maar er zijn geen sancties waardoor de uitvoer naar Rusland wordt bemoeilijkt", zegt VGB-directeur Matthijs Mesken.
Mesken wijst erop dat Rusland goed is voor zo'n 2,5 procent van alle export van bloemen en planten van Nederland. "Dan heb je het over ongeveer 185 miljoen euro, dus dat valt te overzien. Maar goed, het zal maar net je afzetmarkt zijn." Wel is het bijna internationale vrouwendag, een dag die in Oost-Europa en met name Rusland zeer belangrijk is. "Het is net zoiets als Valentijnsdag hier."
Bij Royal FloraHolland komen berichten binnen over orders die geannuleerd zijn. "Het gaat natuurlijk ook om hoe je die bloemen daarheen krijgt. We begrijpen dat grote exporteurs niet de risico's willen lopen." VGB herkent dat beeld niet. "De bloemen worden doorgaans opgehaald door transporteurs uit de landen waar ze naartoe gaan. We horen wel geluiden dat bedrijven bloemen alleen bij directe betaling mee willen geven." Daarmee lopen ze vooruit op mogelijke sancties tegen Russische banken.
Gedaalde roebel
Of de sterk in waarde gedaalde roebel problemen oplevert voor Russische kopers die nu veel meer kwijt zijn voor hun bloemen, weten de beide organisaties niet. "Dat zou kunnen, het is een uitzonderlijke situatie." De roebel verloor donderdag haast de helft van zijn waarde ten opzichte van de dollar en euro.
Een ander gevolg dat de bloemen- en plantenkwekers gaan voelen zijn de hoge gasprijzen, die voorlopig vermoedelijk niet omlaaggaan. "Sommige kwekers stoken vanwege de kosten nu al niet in een deel van hun kassen. En niet stoken betekent ook geen productie."
Meer uit Financieel
NICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.
47 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
48 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met het opschorten van importtarieven voor bepaalde kunstmeststoffen voor de duur van een jaar. Dat voorstel deed de Europese Commissie in januari.
59 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakcentrale VCP ziet oproepen van de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Coen van Oostrom aan het kabinet als steun voor het ultimatum dat de organisatie samen met vakbonden FNV en CNV had gesteld. De bonden eisen dat het kabinet voor komende maandag plannen voor een snellere stijging van de AOW-leeftijd en bezuinigingen op de WIA en WW van tafel haalt.
1 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar Airways keert dit jaar geen bonussen uit aan de bijna 60.000 medewerkers. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de verstoring van het luchtruim heeft de luchtvaartmaatschappij tienduizenden vluchten moeten annuleren en liep daardoor miljarden aan inkomsten mis.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Argentijnse voetballer Lionel Messi is de tweede voetballer ooit die zich miljardair mag noemen. Dat blijkt uit de Bloomberg Billionaires Index. De Portugees Cristiano Ronaldo ging hem voor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft een internationaal energiebedrijf berispt voor het te laat naar buiten brengen van marktgevoelige informatie. De marktwaakhond noemt het bedrijf niet bij naam, maar meldt dat de onderneming zowel elektriciteit produceert als energie verhandelt.
2 uur geleden