Internet in Myanmar hersteld na tijdelijke blokkade door leger
MYITKYINA (ANP/AFP/RTR) - Het leger in Myanmar heeft in de nacht van zondag op maandag het internet in het land platgelegd vanwege protesten tegen de staatsgreep die twee weken geleden plaatsvond. Ook zijn troepen ingezet. Maandagochtend (lokale tijd) is de internetverbinding in het land weer hersteld.
Volgens NetBlocks, een groep die de internetverbinding monitort, was vrijwel heel Myanmar offline door de "blackout van informatie" die zondag door de staat werd afgekondigd.
Begin deze maand werd in het Zuidoost-Aziatische land een coupe gepleegd door militairen. Daarbij werd onder anderen de omstreden regeringsleider Aung San Suu Kyi opgepakt. De staatsgreep heeft tot grote protesten in het land geleid. Al zeker vierhonderd mensen zijn opgepakt.
Traangas
Zondag gingen opnieuw duizenden mensen de straat op. Het was de negende achtereenvolgende dag met protesten.
Het leger van Myanmar probeerde tevergeefs een protest in de noordelijke stad Myitkyina te onderdrukken door op demonstranten te schieten. Betogers die zich verzetten tegen de internetblokkade werden uiteen gedreven met traangas. Ook werden vijf journalisten die verslag deden van de demonstratie voor een elektriciteitsbedrijf opgepakt. Op beelden op sociale media is te zien hoe militaire voertuigen en soldaten zich inmiddels door delen van het land verspreiden.
Yangon
Maandag zijn er nieuwe protesten uitgebroken in Yangon, de grootste stad van Myanmar. Volgens een fotograaf van persbureau AFP verzamelden zich honderden studenten van technische studies in het noorden van de stad om tegen de internetblokkade en de inzet van troepen te protesteren.
Ook vorig weekend werd het internet in Myanmar tijdelijk platgelegd in een poging de protesten te onderdrukken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De troepen van het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) zullen vanaf maandag steun verlenen aan Project Freedom om de vrijheid van scheepvaart voor de commerciële scheepvaart door de Straat van Hormuz te herstellen. Dat schrijft het CENTCOM op X.
9 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Oud-burgemeester Rudy Giuliani van New York is opgenomen in het ziekenhuis en "verkeert in kritieke, maar stabiele toestand". Dat meldt zijn woordvoerder Ted Goodman op X.
54 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Elke poging van de VS om zich te mengen in de Straat van Hormuz wordt beschouwd als een schending van het staakt-het-vuren. Dat schrijft Ebrahim Azizi, hoofd van de nationale veiligheidscommissie in het Iraanse parlement, op X.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk staat op het punt onderhandelingen te starten om zich aan te sluiten bij het leningsplan ter waarde van 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne. Dat stelt de Britse regering zondag in een verklaring.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
5 uur geleden