Internet in Myanmar hersteld na tijdelijke blokkade door leger
MYITKYINA (ANP/AFP/RTR) - Het leger in Myanmar heeft in de nacht van zondag op maandag het internet in het land platgelegd vanwege protesten tegen de staatsgreep die twee weken geleden plaatsvond. Ook zijn troepen ingezet. Maandagochtend (lokale tijd) is de internetverbinding in het land weer hersteld.
Volgens NetBlocks, een groep die de internetverbinding monitort, was vrijwel heel Myanmar offline door de "blackout van informatie" die zondag door de staat werd afgekondigd.
Begin deze maand werd in het Zuidoost-Aziatische land een coupe gepleegd door militairen. Daarbij werd onder anderen de omstreden regeringsleider Aung San Suu Kyi opgepakt. De staatsgreep heeft tot grote protesten in het land geleid. Al zeker vierhonderd mensen zijn opgepakt.
Traangas
Zondag gingen opnieuw duizenden mensen de straat op. Het was de negende achtereenvolgende dag met protesten.
Het leger van Myanmar probeerde tevergeefs een protest in de noordelijke stad Myitkyina te onderdrukken door op demonstranten te schieten. Betogers die zich verzetten tegen de internetblokkade werden uiteen gedreven met traangas. Ook werden vijf journalisten die verslag deden van de demonstratie voor een elektriciteitsbedrijf opgepakt. Op beelden op sociale media is te zien hoe militaire voertuigen en soldaten zich inmiddels door delen van het land verspreiden.
Yangon
Maandag zijn er nieuwe protesten uitgebroken in Yangon, de grootste stad van Myanmar. Volgens een fotograaf van persbureau AFP verzamelden zich honderden studenten van technische studies in het noorden van de stad om tegen de internetblokkade en de inzet van troepen te protesteren.
Ook vorig weekend werd het internet in Myanmar tijdelijk platgelegd in een poging de protesten te onderdrukken.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - De wederopbouw van de Gazastrook zal pas plaatsvinden als het gebied is gedemilitariseerd en Hamas-tunnels zijn vernietigd. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die op een persconferentie ook duidelijk maakte geen Palestijnse staat te zullen toestaan in het kustgebied. Israël houdt volgens de rechtse leider op veiligheidsgebied de controle over Gaza.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt Irak dat het niet zonder gevolgen blijft als Nouri al-Maliki weer premier wordt. Het land kan dan niet langer rekenen op Amerikaanse steun, schreef hij op sociale media.
10 uur geleden