Internationale troepen binnen twaalf dagen weg uit Kazachstan
ALMATY (ANP/RTR/AFP) - De terugtrekking van de internationale troepen in Kazachstan begint binnen twee dagen en zal hooguit tien dagen duren, zo heeft president Kassym-Jomart Tokajev bekendgemaakt. Het door Rusland geleide militaire bondgenootschap CSTO hielp op zijn verzoek bij het beëindigen van de onrust in het land.
Demonstraties tegen de stijging van brandstofprijzen liepen vorige week flink uit de hand. Overheidsgebouwen gingen in vlammen op en het vliegveld werd bezet. Er werd hard ingegrepen. Er zijn tientallen doden gevallen en de autoriteiten zeggen 9900 arrestaties te hebben verricht.
Met behulp van het militaire bondgenootschap is de situatie in Kazachstan onder controle gebracht. Daarom is nu besloten dat de enkele duizenden buitenlandse militairen gefaseerd het land zullen verlaten. "De belangrijkste missie van de CSTO-vredestroepen is met succes voltooid", aldus Tokajev.
Tokajev ontsloeg tijdens de onrust van vorige week het kabinet en benoemde vicepremier Alichan Smajlov tot interim-premier. Smajlov is dinsdag door het lagerhuis van het parlement tot premier benoemd. Dat gebeurde nadat hij door de president was voorgedragen.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
2 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
5 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP/DPA) - Zeker een persoon is om het leven gekomen tijdens aanhoudende protesten in Iran. Het gaat volgens staatsmedia om een 21-jarig lid van de Basij, een soort militie die het regime steunt. De man zou zijn omgekomen tijdens ongeregeldheden in de provincie Lorestān.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël waarschuwt dat het een omstreden verbod gaat handhaven op activiteiten van non-gouvernementele organisaties die niet voldoen aan "veiligheids- en transparantiestandaarden". De autoriteiten zeggen dat 37 organisaties zijn geïnformeerd dat hun vergunningen komen te vervallen en dat ze hun werkzaamheden voor 1 maart moeten staken.
7 uur geleden