Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationale pauzeknop kunstmatige intelligentie in de maak

Internationale pauzeknop kunstmatige intelligentie in de maak

DEN HAAG (ANP) - Overheden kunnen binnenkort mogelijk ingrijpen om de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie (AI) een halt toe te roepen. Europa werkt daarvoor met andere landen aan een internationaal verdrag. Het is de bedoeling dat daarin de mogelijkheid van een moratorium en eventueel een verbod komt te staan.

"Het gaat over het beschermen van de basiswaarden, een kaderverdrag waarin mensenrechten, democratie en de rechtsstaat vooropgesteld worden. Het is niet zo dat we daarom de vooruitgang van technologische innovaties willen tegengaan, integendeel", zei Patrick Penninckx donderdag tegen de commissie Digitale Zaken van de Tweede Kamer. De Vlaming is hoofd van de afdeling voor de informatiesamenleving van de Raad van Europa. Bij die organisatie zijn vrijwel alle landen in Europa aangesloten.

In het verdrag staat niet wanneer landen precies op de rem kunnen trappen, maar "het gaat in wezen om naleving van de mensenrechtenwetgeving, bescherming van de democratie en de verplichtingen van de rechtsstaat".

Onderhandelingen over AI-verdrag

De Raad van Europa onderhandelt met de Verenigde Staten, Canada, Mexico, Japan en Israël over het AI-verdrag. Het is niet de bedoeling dat dit regels bevat voor elke mogelijke toepassing van kunstmatige intelligentie, zoals metaverse, ChatGPT, deepfake en gezichtsherkenning. "Het is onmogelijk voor een internationale instelling om in een algemeen verdrag in te gaan op alle mogelijke toepassingen van kunstmatige intelligentie", aldus Penninckx. "Het gaat erom dat we een systeem opzetten waarin we toekomstige ontwikkelingen kunnen duiden. We moeten zorgen dat vanuit democratische landen, waarin mensenrechten voorop staan, richtlijnen worden gegeven waar bedrijven zich aan moeten houden."

Bij kunstmatige intelligentie worden computersystemen ontwikkeld die dicht in de buurt van menselijke intelligentie komen. Ze kunnen dan bijvoorbeeld teksten schrijven die lijken alsof ze door een mens zijn geschreven. De technologie wordt ook gebruikt in zelfrijdende auto's, die elke milliseconde moeten uitrekenen waar ze rijden, hoe de omgeving eruit ziet, waar gevaar dreigt en hoe daarop moet worden gereageerd.

Oproep uit techwereld

Eerder deze week riepen ongeveer 1400 mensen uit de techwereld op tot een pauze bij de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. Ze vinden dat er te weinig 'vangrails' zijn voor wanneer AI-systemen de maatschappij ontwrichten. De oproep is ondertekend door belangrijke ondernemers als Elon Musk (Tesla), Steve Wozniak (Apple), Jaan Tallinn (Skype) en Evan Sharp (Pinterest). Ook mensen die aan de basis van AI hebben gestaan steunen de oproep, zoals wetenschappers Yoshua Bengio en Stuart Russell. Onder de brief staan ook enkele mensen uit Nederland, zoals Jeroen Franse, die zich voor ABN Amro bezighoudt met kunstmatige intelligentie, Antoon Noij van chipmachinefabrikant ASML, Simon Friederich van de Rijksuniversiteit Groningen en Jeroen van den Hoven, hoogleraar ethiek en techniek aan de TU Delft.

Meer uit Politiek

Kamer wil dat 'datahonger' van bedrijven wordt aangepakt

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat het ongebreideld verzamelen van data door bedrijven online wordt aangepakt. Bedrijven verdienen geld aan het verzamelen en doorverkopen van data die worden verzameld via cookies en accountgegevens.

8 uur geleden
Coalitie: Moerdijk niet behouden met voortdurende onzekerheid

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA zouden het mooi vinden als Moerdijk kan blijven, maar willen dan wel zeker weten dat op een later moment de discussie over het Brabantse dorp niet opnieuw begint. Net als de oppositie is de coalitie ontevreden over het proces.

9 uur geleden
Deel Kamer blijft kritisch op plan voor vrouwengezondheid

DEN HAAG (ANP) - Meerdere partijen blijven kritisch over het plan van minister Sophie Hermans (VVD) voor het verbeteren van vrouwengezondheid. De gezondheidsminister publiceerde donderdag de uitwerking ervan, maar volgens Lisa Vliegenthart van PRO en Sarah Dobbe ontbreken het geld en de concrete aanpak om de problemen echt aan te pakken.

9 uur geleden
PRO wil niet kiezen tussen behoud of verdwijnen Moerdijk

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) wil geen voorkeur uitspreken over de toekomst van Moerdijk. "Die vraag vind ik te makkelijk," zegt Kamerlid Ani Zalinyan als andere Kamerleden van zowel oppositie als coalitie er in een debat over doorvragen. "Het helpt niet om te debatteren over behoud of niet. Dat kunnen we allemaal niet beloven." Het Kamerlid wil wel dat er "snel duidelijkheid" komt over het vervolgproces.

10 uur geleden
Eerenberg zegt niet wat aanpassing box 3 kost en hoe te betalen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Belastingen) noemt geen cijfers over kosten en compensatie voor de gewenste aanpassing van de vermogensbelasting (box 3). De discussie over de inkomstentegenvallers voor de staatskas is volgens de D66-bewindsman "het politieke gesprek van het najaar."

1 dag geleden
Coronabeleid schond zeker kinderrechten, vindt Kinderombudsvrouw

DEN HAAG (ANP) - Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer vindt "zonder twijfel" dat het kabinet tijdens de coronapandemie kinderrechten heeft geschonden, onder meer door de scholen te sluiten. Vooral de argumentatie daarbij verbijsterde haar, zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

1 dag geleden
Erkens voert regels wolf voor de zomer in, desnoods zonder debat

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels die ingrepen tegen wolven makkelijker maken, komen er hoe dan ook voor de zomer. Staatssecretaris Silvio Erkens (Natuur) wil er graag over praten met de Kamer, maar ook zonder debat zet hij zijn maatregelen door. "Ik vind het onverantwoord om het over de zomer heen te tillen", zei hij woensdag.

1 dag geleden