Internationale bond spreekt Carlsen aan op rol in schaakrel
LAUSANNE (ANP) - De internationale schaakbond FIDE vindt dat wereldkampioen Magnus Carlsen zich anders had moeten gedragen in de schaakrel die onlangs ontstond. De Noor trok zich maandag op een onlinetoernooi al na één zet terug in zijn partij tegen de 19-jarige Amerikaan Hans Niemann. Twee weken daarvoor had Carlsen verrassend verloren van Niemann, van wie in schaakkringen wordt gesuggereerd dat hij mogelijk vals speelt.
De 31-jarige Noor, al jaren de wereldkampioen, liet in verkapte bewoordingen blijken dat hij de Amerikaan daarvan inderdaad verdenkt. De FIDE vindt dat Carlsen daarmee geen recht doet aan zijn status.
"De wereldkampioen heeft een morele verantwoordelijkheid die past bij zijn status, want hij wordt gezien als een mondiale ambassadeur van het schaken", schrijft de internationale bond. "Zijn acties hebben impact op de reputatie van collega's, op de sportieve resultaten en kunnen mogelijk onze sport beschadigen. We zijn ervan overtuigd dat er betere manieren waren om met deze situatie om te gaan."
Grote zorgen
De FIDE zegt in de uitgebreide verklaring over "polemiek" tussen Carlsen en Niemann ook "grote zorgen" te hebben over de mogelijke schade die valsspelerij kan toebrengen aan de sport. De bond wil de zogeheten fairplay-commissie onderzoek laten doen naar de zaak.
Niemann gaf eerder toe als kind te hebben gefraudeerd in onlinepartijen. Het verhaal gaat dat hij mogelijk met zendertjes werkt of via een hack inzicht had gekregen in de voorbereiding van Carlsen, al is daar geen duidelijk bewijs voor.
Meer uit Sport
ROME (ANP/AFP) - De eindzege in de Ronde van Italië maakte zondag veel los bij Jonas Vingegaard. De Deense kopman van Visma - Lease a Bike liet zijn tranen de vrije loop toen hij de bijbehorende trofee kreeg uitgereikt. Vingegaard had zijn kinderen mee het erepodium op genomen.
19 minuten geledenROME (ANP) - Wielrenner Jonathan Milan heeft de laatste etappe in de Giro op zijn naam geschreven. De 25-jarige Italiaan van Lidl-Trek was in Rome de snelste in de massasprint. De Nederlander Dylan Groenewegen van Unibet Rose Rockets kon zich niet mengen in de strijd om de winst en finishte als vierde.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Aan de verrassende opmars van Jesper de Jong op Roland Garros is een einde gekomen. De 26-jarige Nederlander verloor op zijn verjaardag in de vierde ronde in drie sets van de Duitser Alexander Zverev: 6-7 (3) 4-6 1-6. Zverev speelt in de kwartfinale tegen de Spanjaard Rafael Jódar, die zijn landgenoot Pablo Carreño Busta in een vijfsetter versloeg.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Rafael Jódar staat voor het eerst in de kwartfinales van Roland Garros. De 19-jarige tennisser won in een Spaans onderonsje in vijf sets van de 15 jaar oudere Pablo Carreño Busta: 4-6 4-6 6-1 6-2 6-2. Jódar speelt tegen de winnaar van de partij tussen Jesper de Jong en de Duitser Alexander Zverev.
3 uur geledenGÖTZIS (ANP) - Meerkampsters Emma Oosterwegel en Sofie Dokter zijn bij de zevenkamp in Götzis in Oostenrijk als tweede en derde geëindigd. De Zwitserse Annik Kälin won.
3 uur geledenSCARPERIA E SAN PIERO (ANP) - Marco Bezzecchi heeft zondag de Italiaanse MotoGP op het circuit van Mugello gewonnen. De 27-jarige Italiaan maakte daarmee zijn kansen op zijn eerste wereldtitel groter. De Spanjaard Marc Márquez eindigde als zevende bij zijn comeback na een blessure.
5 uur geledenKOPER (ANP) - Turner Martijn de Veer (23) heeft bij de World Challenge Cup in het Sloveense Koper brons gepakt in de finale aan het onderdeel rekstok. De Veer kwam tot 13,366 punten en hoefde daarmee alleen Ricardo Villa uit Italië (13,633) en Timo Eder uit Duitsland (13,433) voor zich te dulden.
5 uur geleden