Internationaal verbond vakbonden: Trump geeft weinig om werkenden
DAVOS (ANP/AFP) - Donald Trump zal weinig doen om het lot van werkenden te verbeteren, verwacht het hoofd van een internationale federatie van vakbonden. Net als tijdens zijn eerste termijn wil de Amerikaanse president importheffingen invoeren voor goederen uit tal van landen, en dat maakt het dagelijks leven voor veel mensen duurder. Daarvan zijn vooral arbeiders de dupe, zegt secretaris-generaal Luc Triangle van het Internationaal Vakverbond.
"Ik denk niet dat hij zich bewust was van wat hij tijdens zijn eerste vier jaar heeft gedaan. Hij is geen president van de arbeiders geweest", zei Triangle in de marge van het World Economic Forum in Davos.
Veel economen waarschuwen dat importheffingen en handelsoorlogen de inflatie opjagen, omdat de extra belastingen aan de grens vaak worden doorberekend aan consumenten. Triangle vreest de effecten op de portemonnee van arbeiders. "Inflatie is altijd een aanval op de koopkracht van werkenden, want in bijna geen enkel land worden ze gecompenseerd voor de inflatie", zegt hij tegen persbureau AFP.
Rijksten der aarde
Trump werd maandag geïnaugureerd in het bijzijn van eigenaren en bazen van grote Amerikaanse bedrijven, zoals Elon Musk (Tesla, SpaceX, X), Jeff Bezos (Amazon) en Mark Zuckerberg (Meta). Onlangs meldde hulporganisatie Oxfam Novib dat het vermogen van de rijksten op aarde in een jaar met 2000 miljard dollar is gestegen. Volgens Triangle zorgt de groeiende concentratie van rijkdom in handen van een kleine groep voor toenemende spanningen.
"Arbeiders krijgen geen eerlijk deel van de welvaart waaraan ze hebben bijgedragen, dat is niet houdbaar. Dat maakt het onmogelijk om een stabiele maatschappij op te bouwen. We riskeren wereldwijd een explosie van ongenoegen", zegt Triangle.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
8 uur geleden