Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationaal onderzoek: CO2-uitstoot neemt amper af tot 2030

Internationaal onderzoek: CO2-uitstoot neemt amper af tot 2030

UTRECHT (ANP) - De wereld doet nog bij lange na niet genoeg om de uitstoot van broeikasgassen voldoende terug te dringen. Zowel de ambities van landen als de uitvoering van de plannen die ze wel hebben gemaakt is ontoereikend, waardoor de afspraken uit het klimaatakkoord van Parijs ver weg zijn, zo blijkt uit een groot internationaal onderzoek. De studie werd gecoördineerd vanuit Nederland, door de Universiteit Utrecht en het Planbureau voor de Leefomgeving.

Alle doelen die landen zichzelf tot nog toe hebben gesteld, leveren ongeveer 17 procent minder CO2-uitstoot op in 2030. Omdat de uitvoering ook nog eens ver achterblijft bij de ambities, wordt met de huidige stand van zaken slechts 4 tot 8 procent afname gerealiseerd, zo blijkt uit berekeningen.

Om de gemiddelde temperatuurstijging op aarde te beperken tot liefst 1,5 graad en maximaal 2 graden, is een veel sterkere vermindering nodig: 40 tot 50 procent ten opzichte van 1990.

Eigen beleid

CO2 en andere broeikasgassen komen vrij door de verbranding van fossiele brandstoffen. De gassen houden warmte vast, waardoor de temperatuur op aarde stijgt. Sinds de industriële revolutie is de concentratie CO2 (koolstofdioxide) in de atmosfeer met 47 procent toegenomen, becijferde de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) eind vorig jaar nog.

Regeringsleiders spraken eind 2015 in Parijs af dat ze zich gaan inspannen om deze opwarming van de aarde te beperken. De wereldwijde doelstellingen zijn bindend, maar ieder land is vrij om eigen beleid te maken. Daarin schieten ze dus nog tekort.

De studie is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Communications. Onderzoekers uit de Europese Unie, India, Japan, Rusland, de Verenigde Staten, Brazilië en China werkten eraan mee. Hun landen zijn samen verantwoordelijk voor het grootste deel van de uitstoot van broeikasgassen. "Om de doelen wel te halen, zouden alle landen de uitvoering van het beleid voor hernieuwbare technologieën en energie-efficiëntieverbetering moeten versnellen", aldus de wetenschappers.

Meer uit Binnenland

Boeren demonstreren in Meppel en Ede

MEPPEL (ANP) - Boeren hebben woensdagavond in Gelderland en Drenthe actie gevoerd. In onder meer Meppel verzamelde zich in de loop van de avond een groot aantal trekkers aan de rand van de stad. Ze maakten daarna een toertocht en reden daarbij langs het gemeentehuis, zag een ANP-fotograaf. Het protest werd gehouden uit onvrede over onder andere het weghalen van omgekeerde vlaggen door de gemeente.

5 uur geleden
Drukte bij sterrenwachten tijdens de eclips: 'heftige avond'

VINKEL (ANP) - Honderden mensen kwamen woensdagavond samen om de zonsverduistering te bekijken bij sterrenwachten. Bij sommige kunnen bezoekers naderhand ook de verwachte Perseïden (een regen van vallende sterren) bekijken.

5 uur geleden
Applaus en huwelijksaanzoek bij hoogtepunt zonsverduistering

DEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken is geapplaudisseerd op het hoogtepunt van de zonsverduistering woensdagavond. Dat gebeurde onder meer op het Museumplein in Amsterdam en het Zuiderstrand in Den Haag, zagen verslaggevers ter plaatse.

7 uur geleden
Grote drukte op stranden tijdens zonsverduistering

DEN HAAG (ANP) - Veel mensen zijn woensdagavond naar het strand getrokken. Mensen zijn er vermoedelijk naartoe gegaan om de gedeeltelijke zonsverduistering goed te kunnen zien. Zo is het onder meer op het Zuiderstrand in Den Haag erg druk, ziet een ANP-verslaggever. Veel mensen hebben een eclipsbril bij zich.

7 uur geleden
ANWB ziet op eclipsavond drukte richting Zandvoort en Bloemendaal

ZANDVOORT (ANP) - Richting een aantal stranden is het woensdag aan het begin van de avond drukker dan normaal op de weg. Met name richting Zandvoort valt de file op, laat een woordvoerder van de ANWB weten. Op de N201 staat een file van zo'n halfuur.

8 uur geleden
Waterschap zet noodpomp bij gemaal in Deventer aan

DEVENTER (ANP) - Waterschap Drents Overijsselse Delta heeft een tijdelijke pompinstallatie bij gemaal Ankersmit in Deventer aangezet. Door de lage waterstand van de IJssel is het schap niet meer in staat om met het gemaal zelf nog water op te pompen naar de Deventer haven en een groot deel van Salland.

8 uur geleden
Eis: vijf jaar cel voor verkrachting in de jeugdzorg

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vijf jaar cel geëist tegen twee invalkrachten in de jeugdzorg voor verkrachting van twee kinderen in de nacht van 5 op 6 november vorig jaar bij de Alphense vestiging van jeugdzorginstelling iHUB. De 29-jarige Bilal H. zou een 15-jarig meisje hebben misbruikt. Hij bekende dat woensdag en zei spijt te hebben en zich te schamen. De 21-jarige Abdelouahab O. wordt verdacht van de verkrachting van een 14-jarig meisje. Hij zei in de rechtbank onschuldig te zijn en weigerde vragen van de rechtbank te beantwoorden. Volgens zijn advocaat is er in zijn zaak te weinig bewijs.

10 uur geleden