
Internationaal onderzoek: CO2-uitstoot neemt amper af tot 2030
UTRECHT (ANP) - De wereld doet nog bij lange na niet genoeg om de uitstoot van broeikasgassen voldoende terug te dringen. Zowel de ambities van landen als de uitvoering van de plannen die ze wel hebben gemaakt is ontoereikend, waardoor de afspraken uit het klimaatakkoord van Parijs ver weg zijn, zo blijkt uit een groot internationaal onderzoek. De studie werd gecoördineerd vanuit Nederland, door de Universiteit Utrecht en het Planbureau voor de Leefomgeving.
Alle doelen die landen zichzelf tot nog toe hebben gesteld, leveren ongeveer 17 procent minder CO2-uitstoot op in 2030. Omdat de uitvoering ook nog eens ver achterblijft bij de ambities, wordt met de huidige stand van zaken slechts 4 tot 8 procent afname gerealiseerd, zo blijkt uit berekeningen.
Om de gemiddelde temperatuurstijging op aarde te beperken tot liefst 1,5 graad en maximaal 2 graden, is een veel sterkere vermindering nodig: 40 tot 50 procent ten opzichte van 1990.
Eigen beleid
CO2 en andere broeikasgassen komen vrij door de verbranding van fossiele brandstoffen. De gassen houden warmte vast, waardoor de temperatuur op aarde stijgt. Sinds de industriële revolutie is de concentratie CO2 (koolstofdioxide) in de atmosfeer met 47 procent toegenomen, becijferde de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) eind vorig jaar nog.
Regeringsleiders spraken eind 2015 in Parijs af dat ze zich gaan inspannen om deze opwarming van de aarde te beperken. De wereldwijde doelstellingen zijn bindend, maar ieder land is vrij om eigen beleid te maken. Daarin schieten ze dus nog tekort.
De studie is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Communications. Onderzoekers uit de Europese Unie, India, Japan, Rusland, de Verenigde Staten, Brazilië en China werkten eraan mee. Hun landen zijn samen verantwoordelijk voor het grootste deel van de uitstoot van broeikasgassen. "Om de doelen wel te halen, zouden alle landen de uitvoering van het beleid voor hernieuwbare technologieën en energie-efficiëntieverbetering moeten versnellen", aldus de wetenschappers.
Meer uit Binnenland
BAARN (ANP) - Paus Franciscus had een groot hart voor de zwakkeren in de samenleving. "Dat liet hij steeds weer blijken in zijn teksten en door de bezoeken die hij bracht aan groepen gemarginaliseerden. Ook benadrukte hij de beschermwaardigheid van het leven, van het begin tot het einde", zegt kardinaal Wim Eijk over de op paasmaandag overleden kerkvorst.
33 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Directeur Rolien Sasse van vredesorganisatie PAX noemt de paus "heel bijzonder omdat hij zijn pausschap altijd inzette voor de zwakkeren van de samenleving, en dat deed hij zelfs zondag nog". Sasse beschrijft de overleden paus als "een voorbeeld van nederigheid en verbinding, en een onvermoeibare inspiratie voor vrede".
37 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS heeft maandagochtend een extra journaal uitgezonden in verband met het overlijden van paus Franciscus. NPO Radio 1 brengt bovendien een extra lang nieuwsbulletin uit over de paus, meldt de nieuwsdienst. De rest van de dag zijn de bulletins extra lang, aldus de NOS. De extra nieuwsuitzendingen zijn te streamen op de website van de NOS.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn "diep getroffen" door het overlijden van paus Franciscus. Dat laten zij in een verklaring weten. "Met warmte herinneren wij ons de persoonlijke ontmoetingen met hem, onder andere tijdens ons staatsbezoek aan de Heilige Stoel in 2017. Paus Franciscus straalde in alles barmhartigheid uit."
1 uur geledenWESTZAAN (ANP) - Aan de Overtoom in het Noord-Hollandse Westzaan woedt al urenlang een grote brand in een leegstaand bedrijfspand. Het lokale medium De Orkaan meldt dat de brand zou woeden in het voormalige restaurant De Wereldkeuken.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een steekincident zondagavond aan de Langs de Baan in Hoogvliet Rotterdam zijn twee personen gewond geraakt, meldt de politie. Ook raakten twee mensen gewond bij een vechtpartij die aan het steekincident voorafging.
7 uur geledenSIBCULO (ANP) - De paraglider die zondagmiddag om het leven kwam in Sibculo (Overijssel) is een 53-jarige man uit Nunspeet. Na onderzoek is gebleken dat de man een natuurlijke dood is gestorven.
19 uur geleden