Internationaal Gerechtshof doet uitspraak in MH17-zaak Rusland
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag doet na zeven jaar uitspraak in een zaak die Oekraïne heeft aangespannen tegen Rusland. Kyiv beschuldigt het Kremlin ervan een antiterrorismeverdrag te hebben geschonden door het steunen van de separatisten in Oost-Oekraïne. Zij zouden met wapens en geld uit Rusland het MH17-vliegtuig uit de lucht hebben kunnen schieten.
De Nederlandse rechter concludeerde eerder al dat Rusland verantwoordelijk was voor de ramp in 2014, waarbij alle passagiers om het leven kwamen. Onder de 298 slachtoffers waren 196 Nederlanders.
Oekraïne spande de zaak aan in 2017, ver voordat de Russen het land in 2022 binnenvielen. Maar sinds 2014 woedde al een oorlog in het oosten van Oekraïne, waar pro-Russische rebellen zich probeerden af te scheiden. Rusland weerspreekt direct betrokken te zijn bij die oorlog en zegt dat de raket die MH17 uit de lucht schoot niet Russisch was.
Het VN-hof, gevestigd in het Haagse Vredespaleis, doet woensdag ook uitspraak over een andere klacht van Oekraïne. Volgens Kyiv discrimineert Rusland de Oekraïners en de Krim-Tataren die nog op de Krim wonen. Moskou ontkent dat er systematische mensenrechtenschendingen plaatsvinden op het schiereiland, dat de Russen in 2014 annexeerden.
Oekraïne heeft bij het ICJ ook nog een zaak tegen Rusland aangespannen voor vermeende genocide sinds de invasie. Het hof bepaalt vrijdag of het zelf bevoegd is om zich uit te spreken over die zaak.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - Bemiddelaar Pakistan meldt dat Iran en de Verenigde Staten een akkoord hebben bereikt over de tekst van een vredesdeal. Premier Shehbaz Sharif schrijft op X dat nu met beide partijen wordt gewerkt aan de volgende stappen. "Vrede is nog nooit zo dichtbij geweest als nu."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het Amerikaanse Witte Huis claimt dat Iran akkoord is met het ontmantelen van zijn kernprogramma. Dat lijkt niet overeen te komen met berichten in Iraanse staatsmedia, die stelden dat Iran vasthoudt aan de eis zelf de controle te houden over zijn verrijkte uranium.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby is maandag niet fysiek aanwezig als de rechtbank van Oslo uitspraak doet in zijn strafzaak. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit zal zijn veroordeling via een videoverbinding volgen, meldt de rechtbank aan het Noorse persbureau NTB.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet blij met de manier waarop zijn aanstaande deal met Iran wordt neergezet in de Iraanse media. Volgens hem klopt er niks van de berichten over de inhoud van de overeenkomst.
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - Polen is naar eigen zeggen maar deels gebonden aan het Europese asiel- en migratiepact dat vrijdag in werking is getreden. Het land zal geen extra asielzoekers accepteren en zal het pact ook maar gedeeltelijk uitvoeren. Het ministerie van Binnenlandse Zaken beklemtoonde dat het migratiepact is "aangepast aan de Poolse omstandigheden". Het land is "vrijgesteld van de herverdeling van migranten binnen de Europese Unie en de daarbij horende onkosten".
5 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De in Duitsland gestrande bultrug Timmy heeft na een omstreden reddingsactie vermoedelijk slechts enkele dagen geleefd. Dat melden de Duitse autoriteiten nadat informatie was onderzocht uit de zender die het dier bij zich droeg.
7 uur geledenHAMBURG (ANP/RTR/DPA) - De luchthaven van Hamburg waarschuwt reizigers voor hinder nadat een veiligheidsincident tot een ontruiming had geleid. Een woordvoerder voorspelt flinke vertragingen en annuleringen.
7 uur geleden