Internationaal Gerechtshof doet uitspraak in MH17-zaak Rusland
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag doet na zeven jaar uitspraak in een zaak die Oekraïne heeft aangespannen tegen Rusland. Kyiv beschuldigt het Kremlin ervan een antiterrorismeverdrag te hebben geschonden door het steunen van de separatisten in Oost-Oekraïne. Zij zouden met wapens en geld uit Rusland het MH17-vliegtuig uit de lucht hebben kunnen schieten.
De Nederlandse rechter concludeerde eerder al dat Rusland verantwoordelijk was voor de ramp in 2014, waarbij alle passagiers om het leven kwamen. Onder de 298 slachtoffers waren 196 Nederlanders.
Oekraïne spande de zaak aan in 2017, ver voordat de Russen het land in 2022 binnenvielen. Maar sinds 2014 woedde al een oorlog in het oosten van Oekraïne, waar pro-Russische rebellen zich probeerden af te scheiden. Rusland weerspreekt direct betrokken te zijn bij die oorlog en zegt dat de raket die MH17 uit de lucht schoot niet Russisch was.
Het VN-hof, gevestigd in het Haagse Vredespaleis, doet woensdag ook uitspraak over een andere klacht van Oekraïne. Volgens Kyiv discrimineert Rusland de Oekraïners en de Krim-Tataren die nog op de Krim wonen. Moskou ontkent dat er systematische mensenrechtenschendingen plaatsvinden op het schiereiland, dat de Russen in 2014 annexeerden.
Oekraïne heeft bij het ICJ ook nog een zaak tegen Rusland aangespannen voor vermeende genocide sinds de invasie. Het hof bepaalt vrijdag of het zelf bevoegd is om zich uit te spreken over die zaak.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari zijn volgens de Iraanse Rode Halve Maan (IRCS) meer dan 1900 burgers gedood en meer dan 20.000 gewond geraakt. IRCS-chef Jagan Chapagain dankt de medewerkers voor hun buitengewone moed en vaardigheid onder de moeilijke omstandigheden.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft een dringend evacuatiebevel uitgevaardigd aan de inwoners van de Zuid-Libanese kuststad Tyrus. Er zullen meer aanvallen volgen tegen Hezbollah, aldus een verklaring.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Teheran heeft volgens media bevestigd dat schepen met essentiële goederen door de Straat van Hormuz naar Iraanse havens kunnen varen. Dit moet in overleg met de Iraanse autoriteiten.
5 uur geledenNIKOPOL (ANP/RTR) - In Oekraïne zijn vijf doden gevallen door een Russische aanval op een markt in de frontstad Nikopol, melden de autoriteiten. Negentien anderen zijn volgens hen gewond geraakt.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De VN-Veiligheidsraad buigt zich naar verwachting pas volgende week over een resolutie over het hervatten van het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. De stemming zou aanvankelijk deze week plaatsvinden.
8 uur geledenLIMA (ANP/AFP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima is een persoon om het leven gekomen. Zeker 47 anderen zijn gewond geraakt, meldt de Peruaanse minister van Volksgezondheid Juan Carlos Velasco aan lokale media.
11 uur geledenLIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
13 uur geleden