Internationaal Gerechtshof doet uitspraak in MH17-zaak Rusland
DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag doet na zeven jaar uitspraak in een zaak die Oekraïne heeft aangespannen tegen Rusland. Kyiv beschuldigt het Kremlin ervan een antiterrorismeverdrag te hebben geschonden door het steunen van de separatisten in Oost-Oekraïne. Zij zouden met wapens en geld uit Rusland het MH17-vliegtuig uit de lucht hebben kunnen schieten.
De Nederlandse rechter concludeerde eerder al dat Rusland verantwoordelijk was voor de ramp in 2014, waarbij alle passagiers om het leven kwamen. Onder de 298 slachtoffers waren 196 Nederlanders.
Oekraïne spande de zaak aan in 2017, ver voordat de Russen het land in 2022 binnenvielen. Maar sinds 2014 woedde al een oorlog in het oosten van Oekraïne, waar pro-Russische rebellen zich probeerden af te scheiden. Rusland weerspreekt direct betrokken te zijn bij die oorlog en zegt dat de raket die MH17 uit de lucht schoot niet Russisch was.
Het VN-hof, gevestigd in het Haagse Vredespaleis, doet woensdag ook uitspraak over een andere klacht van Oekraïne. Volgens Kyiv discrimineert Rusland de Oekraïners en de Krim-Tataren die nog op de Krim wonen. Moskou ontkent dat er systematische mensenrechtenschendingen plaatsvinden op het schiereiland, dat de Russen in 2014 annexeerden.
Oekraïne heeft bij het ICJ ook nog een zaak tegen Rusland aangespannen voor vermeende genocide sinds de invasie. Het hof bepaalt vrijdag of het zelf bevoegd is om zich uit te spreken over die zaak.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zegt een vliegtuig te hebben vernietigd dat voorheen is gebruikt door de dode Iraanse leider Ali Khamenei. Iraanse topfiguren zouden met het toestel hebben gereisd in binnen- en buitenland.
8 minuten geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP/DPA) - Het parlement van Myanmar is jaren na de militaire staatsgreep van 2021 voor het eerst weer bijeengekomen voor een normale bijeenkomst. De volksvertegenwoordiging is na omstreden verkiezingen gevuld met bondgenoten van het militaire regime.
32 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft landen in de regio opgeroepen niet samen te werken met televisiezender Iran International. In een verklaring wordt gewaarschuwd dat infrastructuur waar de zender gebruik van maakt op de Iraanse lijst met doelwitten kan worden gezet.
1 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - De internationale luchthaven van Dubai hervat het vliegverkeer na een incident met een drone. "Vluchten van en naar DXB worden geleidelijk hervat naar geselecteerde bestemmingen, na de tijdelijke opschorting die als voorzorgsmaatregel was ingevoerd", meldt Dubai Airports in een verklaring.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - Israël meldt dat het "beperkte en gerichte" grondoperaties uitvoert in het zuiden van Libanon. Die zijn gericht tegen belangrijke bolwerken van de Hezbollah-beweging, stelt de Israëlische krijgsmacht op X.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van zondag op maandag 145 Oekraïense drones neergeschoten, meldt het Russische ministerie van Defensie in een verklaring. Er zouden 53 drones zijn neergeschoten boven de regio Moskou.
2 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Er is tijdelijk geen vliegverkeer mogelijk van en naar de internationale luchthaven van Dubai, meldt de luchtvaartautoriteit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De maatregel is tijdelijk en uit voorzorg vanwege veiligheidsoverwegingen, aldus de autoriteit.
3 uur geleden