Intel-topman dringt aan op terughalen chipproductie uit Azië
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Europa moeten hun inspanningen om de chipfabricage terug te halen uit Azië doorzetten. Daarbij ligt ook een rol weggelegd voor overheden. Dat zei Pat Gelsinger, de topman van de Amerikaanse chipproducent Intel. Hij dringt er bij wetgevers op aan de huidige crisis "niet te verspillen".
Regeringen moeten volgens Gelsinger lering trekken uit de verstoringen als gevolg van de pandemie en nadenken over de gevolgen voor de nationale veiligheid van het feit dat ongeveer 80 procent van de productie in Azië plaatsvindt, zei hij in een interview met Bloomberg News. Het hoofd van 's werelds grootste chipfabrikant zei optimistisch te zijn over het feit dat de VS en de Europese Unie hebben aangegeven de bouw van fabrieken te willen ondersteunen.
Grote tekorten aan chips hebben afgelopen jaar een groot aantal industrieën dwarsgezeten en de verkoop van verschillende producten zoals auto's en smartphones geschaad. Daardoor is de aandacht komen te liggen op het gebrek aan productie buiten Azië. De toenemende spanningen met China zorgen er ook voor dat de VS de lokale productie wil herstellen.
China
Leidinggevenden van meer dan vijftig Amerikaanse bedrijven riepen de politiek vorige maand nog op om wetgeving aan te nemen die voorziet in 52 miljard dollar aan subsidies en stimuleringsmaatregelen voor de binnenlandse productie van chips. Ook was er een afzonderlijk wetsvoorstel om het ontwerpen en produceren van halfgeleiders aan te moedigen. Maar wetgeving komt maar traag tot stand.
Intel heeft zelf een ingewikkelde relatie met China. Het bedrijf verkoopt processors aan bedrijven in het land en stelde onlangs voor een fabriek in het Chinese Chengdu te gebruiken om de productie van siliciumwafers op te voeren. De regering-Biden is echter voor dat plan gaan liggen. Volgens Gelsinger zal er altijd vraag zijn naar chips van Intel uit onder andere China zolang het bedrijf de best presterende processors blijft maken.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse toezichthouder Ofcom stelt een onderzoek in naar Meta Platforms, moederbedrijf van Facebook en WhatsApp. De toezichthouder heeft aanwijzingen dat het bedrijf van Mark Zuckerberg niet alle informatie heeft overhandigd bij een eerder onderzoek van Ofcom.
1 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De huidige wereldorde verandert, maar dat is geen breuk. Dit zei Christine Lagarde, de president van de Europese Centrale Bank (ECB), vrijdag tijdens een paneldiscussie over de vooruitzichten voor de wereldeconomie op het World Economic Forum (WEF) in Davos.
1 uur geledenEMMEN (ANP) - De aangekondigde staking bij de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior is op het laatste moment afgeblazen. Vakbond FNV meldt dat dit komt omdat er een verbeterd voorstel is voor een nieuwe cao.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft onder meer vanwege de snelheid gekozen voor een beursgang in Amsterdam. Aan het Damrak waren de regels het gunstigst voor een snelle notering, vertelt financieel topman Zdenek Jurak vlak na het beursdebuut tegen het ANP. Het tempo was belangrijk om de kans te vergroten dat de vraag naar defensieaandelen nog steeds zo groot mogelijk zou zijn. De populariteit is nu hoog door de grote geopolitieke spanningen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Czechoslovak Group (CSG) is vrijdag hoger geopend op de eerste handelsdag van het Tsjechische defensiebedrijf op de Amsterdamse beurs. Het aandeel CSG opende op 32 euro. In de afgelopen dagen werden de aandelen al aangeboden aan pensioenfondsen en andere grote investeerders zoals vermogensbeheerders tegen een vaste prijs van 25 euro per stuk.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse uitbater van laadstations voor elektrische auto's, Fastned, heeft maximaal 200 miljoen euro aan nieuwe financiering opgehaald. Het geld komt van een bankenconsortium bestaande uit overheidsinvesteringsfonds Invest-NL, ABN AMRO, ING, Rabobank en het Franse Crédit Agricole en is bedoeld om de uitbreiding van het aantal snellaadstations te versnellen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De bioplasticmaker verwacht de productie in zijn nieuwe fabriek in Delfzijl later te kunnen opstarten dan gepland. Volgens het bedrijf zijn tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen ontdekt, waardoor een veiligheidsrisico is ontstaan. Door het herstelwerk verwacht Avantium nu de fabriek half 2026 te openen en in de tweede helft van het jaar te beginnen met de verkoop van zijn grondstof voor plantaardig plastic. Het aandeel werd daarop 9 procent lager gezet.
4 uur geleden