Intel-topman dringt aan op terughalen chipproductie uit Azië
SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Europa moeten hun inspanningen om de chipfabricage terug te halen uit Azië doorzetten. Daarbij ligt ook een rol weggelegd voor overheden. Dat zei Pat Gelsinger, de topman van de Amerikaanse chipproducent Intel. Hij dringt er bij wetgevers op aan de huidige crisis "niet te verspillen".
Regeringen moeten volgens Gelsinger lering trekken uit de verstoringen als gevolg van de pandemie en nadenken over de gevolgen voor de nationale veiligheid van het feit dat ongeveer 80 procent van de productie in Azië plaatsvindt, zei hij in een interview met Bloomberg News. Het hoofd van 's werelds grootste chipfabrikant zei optimistisch te zijn over het feit dat de VS en de Europese Unie hebben aangegeven de bouw van fabrieken te willen ondersteunen.
Grote tekorten aan chips hebben afgelopen jaar een groot aantal industrieën dwarsgezeten en de verkoop van verschillende producten zoals auto's en smartphones geschaad. Daardoor is de aandacht komen te liggen op het gebrek aan productie buiten Azië. De toenemende spanningen met China zorgen er ook voor dat de VS de lokale productie wil herstellen.
China
Leidinggevenden van meer dan vijftig Amerikaanse bedrijven riepen de politiek vorige maand nog op om wetgeving aan te nemen die voorziet in 52 miljard dollar aan subsidies en stimuleringsmaatregelen voor de binnenlandse productie van chips. Ook was er een afzonderlijk wetsvoorstel om het ontwerpen en produceren van halfgeleiders aan te moedigen. Maar wetgeving komt maar traag tot stand.
Intel heeft zelf een ingewikkelde relatie met China. Het bedrijf verkoopt processors aan bedrijven in het land en stelde onlangs voor een fabriek in het Chinese Chengdu te gebruiken om de productie van siliciumwafers op te voeren. De regering-Biden is echter voor dat plan gaan liggen. Volgens Gelsinger zal er altijd vraag zijn naar chips van Intel uit onder andere China zolang het bedrijf de best presterende processors blijft maken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.
12 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.
13 uur geleden