Intel daalt op Wall Street na verwijdering uit Dow-Jonesindex
NEW YORK (ANP) - Intel behoorde maandag tot de dalers op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aankondiging dat de chipproducent deze week uit de Dow-Jonesindex verdwijnt. Het aandeel maakt voor aanvang van de handel op vrijdag 8 november plaats voor Nvidia, de belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld. Het besluit is een nieuwe tegenslag voor Intel, dat 25-jaar deel uitmaakte van de index van de dertig grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS. Het aandeel zakte 2,2 procent, terwijl Nvidia 1,2 procent wist te winnen.
Intel was ooit dominant in de chipsector, maar de afgelopen jaren hebben concurrenten marktaandeel weggekaapt. Het aandeel is dit jaar al met 54 procent gedaald en is daarmee het slechtst presterende bedrijf in de Dow. Om het tij te keren maakte Intel afgelopen zomer bekend duizenden banen te schrappen om miljarden aan kosten te besparen. Afgelopen vrijdag steeg Intel nog bijna 8 procent, dankzij een positief kwartaalbericht. Dat gaf beleggers hoop dat het herstelplan van het bedrijf werkt.
De algehele stemming op Wall Street was terughoudend. Beleggers lijken weinig risico te nemen voorafgaand aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die dinsdag worden gehouden. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt een fractie lager op 42.030 punten. De breder samengestelde S&P 500-index stond eveneens nipt in het rood, op 5729 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 0,3 procent op 18.176 punten.
Dow Inc. en Apple
Naast Intel verdwijnt ook chemieconcern Dow Inc. uit de Amerikaanse hoofdindex. Dat aandeel verloor 1,1 procent. Verffabrikant Sherwin-Williams (plus 5,4 procent) neemt de plaats van Dow over.
Apple zakte 1 procent. De Amerikaanse belegger Warren Buffett heeft zijn belang in de iPhone-maker verder verkleind. Mede door de verkoop van Apple-aandelen is de kas van zijn investeringsbedrijf Berkshire Hathaway aangedikt tot een recordomvang van omgerekend bijna 300 miljard euro. Het aandeel Berkshire leverde 2,2 procent in.
Boeing
Boeing werd 1 procent minder waard. De medewerkers stemmen maandag over het verhoogde loonbod van de vliegtuigfabrikant, waarmee mogelijk een einde komt aan de wekenlange staking bij Boeing-fabrieken in de regio Seattle.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag met koersverliezen gesloten. Een turbulente beursweek eindigde in mineur door de verkoop van aandelen in de technologiesector en stijgende olieprijzen. Beleggers blijven twijfelen of zij hun investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) kunnen terugverdienen. Hoewel de vraag naar chips groot blijft, willen beleggers ook rendement zien op de bedragen die worden geïnvesteerd in datacenters en andere infrastructuur.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor een vat Brentolie heeft voor het eerst sinds mei de grens van 110 dollar per vat bereikt. De prijs steeg met bijna 4 procent nadat Amerikaanse politici vrijdag een wetsvoorstel indienden om een deal van de Amerikaanse president met Moskou te blokkeren. Deze deal zou het mogelijk maken dat Rusland honderden miljoenen vaten diesel zou vrijgeven.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat kijken of ze een nieuw handelsinstrument kan ontwikkelen waarmee "snel en onmiddellijk" de toegang tot de Europese markt kan worden stopgezet. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een tweedaagse top met EU-leiders in Brussel.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verlengt de periode waarin het bedrijf geen onlinebestelde boodschappen bezorgt. In een verklaring laat de supermarktketen weten dat het tot en met dinsdag alles moet annuleren. Eerder meldde het bedrijf al dat het tot en met zondag geen boodschappen zou bezorgen. De supermarktketen zegt er alles aan te doen om vanaf de tweede helft van de week klanten wel weer boodschappen thuis te bezorgen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag op een slotrecord geëindigd. De hoofdindex sloot 0,9 procent hoger op 1142,88 punten en verbeterde daarmee het vorige slotrecord van woensdag, toen de graadmeter nog op 1137,09 punten sloot. Het algehele sentiment op de beurs was vlak voor het weekend positief na een turbulente week, waarbij aandelen gerelateerd aan AI en in de technologiesector eerst werden verkocht, maar later weer deels in trek waren.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB neemt energieleverancier NextEnergy over. Naar eigen zeggen wil de ANWB een grote speler op de Nederlandse energiemarkt worden en de overname van het Utrechtse bedrijf "brengt die ambitie dichterbij". ANWB Energie heeft momenteel 200.000 klanten, NextEnergy zo'n 90.000. Beide bedrijven leveren dynamische contracten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de onthulling van de vliegende auto van de elektrische autofabrikant. Tesla-topman Elon Musk presenteerde zijn nieuwe sportwagen, de Roadster, tijdens een lanceringsevenement op een testlocatie van zijn ruimtevaartbedrijf SpaceX in Texas. Het aandeel Tesla werd kort na opening ruim 1 procent hoger gezet.
9 uur geleden