Intel daalt op Wall Street na verwijdering uit Dow-Jonesindex
NEW YORK (ANP) - Intel behoorde maandag tot de dalers op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aankondiging dat de chipproducent deze week uit de Dow-Jonesindex verdwijnt. Het aandeel maakt voor aanvang van de handel op vrijdag 8 november plaats voor Nvidia, de belangrijkste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) ter wereld. Het besluit is een nieuwe tegenslag voor Intel, dat 25-jaar deel uitmaakte van de index van de dertig grootste beursgenoteerde bedrijven in de VS. Het aandeel zakte 2,2 procent, terwijl Nvidia 1,2 procent wist te winnen.
Intel was ooit dominant in de chipsector, maar de afgelopen jaren hebben concurrenten marktaandeel weggekaapt. Het aandeel is dit jaar al met 54 procent gedaald en is daarmee het slechtst presterende bedrijf in de Dow. Om het tij te keren maakte Intel afgelopen zomer bekend duizenden banen te schrappen om miljarden aan kosten te besparen. Afgelopen vrijdag steeg Intel nog bijna 8 procent, dankzij een positief kwartaalbericht. Dat gaf beleggers hoop dat het herstelplan van het bedrijf werkt.
De algehele stemming op Wall Street was terughoudend. Beleggers lijken weinig risico te nemen voorafgaand aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die dinsdag worden gehouden. De Dow-Jonesindex noteerde kort na opening van de markt een fractie lager op 42.030 punten. De breder samengestelde S&P 500-index stond eveneens nipt in het rood, op 5729 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor 0,3 procent op 18.176 punten.
Dow Inc. en Apple
Naast Intel verdwijnt ook chemieconcern Dow Inc. uit de Amerikaanse hoofdindex. Dat aandeel verloor 1,1 procent. Verffabrikant Sherwin-Williams (plus 5,4 procent) neemt de plaats van Dow over.
Apple zakte 1 procent. De Amerikaanse belegger Warren Buffett heeft zijn belang in de iPhone-maker verder verkleind. Mede door de verkoop van Apple-aandelen is de kas van zijn investeringsbedrijf Berkshire Hathaway aangedikt tot een recordomvang van omgerekend bijna 300 miljard euro. Het aandeel Berkshire leverde 2,2 procent in.
Boeing
Boeing werd 1 procent minder waard. De medewerkers stemmen maandag over het verhoogde loonbod van de vliegtuigfabrikant, waarmee mogelijk een einde komt aan de wekenlange staking bij Boeing-fabrieken in de regio Seattle.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP) - Saudi-Arabië is begonnen met het verlagen van de productie op twee van zijn olievelden, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. De stap volgt op de afsluiting van de Straat van Hormuz, een belangrijke transportroute voor olie uit het land. De opslagtanks in Saudi-Arabië dreigen daardoor vol te raken.
12 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en De Unie zeggen samen met de nieuwe FNV-voorzitter Hans Spekman op te willen trekken tegen de plannen van het kabinet van premier Rob Jetten. Maandag werd bekend dat de voormalige PvdA-politicus is benoemd tot voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. Het nieuwe FNV-bestuur onder leiding van Spekman begint op 1 mei.
27 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De snel oplopende dieselprijzen zetten transportondernemers onder zware druk. Dat stelt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Volgens TLN is het een nieuwe klap voor transportondernemers, die al met een reeks kostenstijgingen te maken hebben.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
3 uur geleden