Insulineverdachte ontkent en zwijgt opnieuw
ROTTERDAM (ANP) - De man die wordt verdacht van vier moorden met insuline en meerdere pogingen daartoe in vier verzorgingshuizen, heeft op de tweede dag van zijn proces een paar keer kort gezegd dat hij "er niets mee te maken heeft". Daarna beriep hij zich snel weer op zijn zwijgrecht en liet zich niet meer verleiden om antwoord te geven op vragen van de rechtbank in Rotterdam. De 23-jarige leerling-verpleger stortte in toen de aanklagers foto's van twee slachtoffers lieten zien.
De foto's werden op zijn tafeltje gelegd maar A. wilde er niet naar kijken. Toen de griffier ze naar zijn blikveld verschoof, ontweek hij ze opnieuw door zijn hoofd weg te draaien. Daarna draaide A. de foto's om en barstte in snikken uit. De rechters probeerden contact met hem te krijgen, maar hij reageerde niet. "Rahiied, waarom wil je niet naar de foto's kijken? Waarom draai je de foto's om?" A. draaide iedere keer zijn hoofd weg, wilde niemand aankijken en wreef snikkend over zijn ogen. Daarop onderbrak de rechtbank de zitting.
De rechters hielden hem dinsdag vijf zaken voor waarin Rahiied A. wordt verdacht van het injecteren van insuline aan enkele bewoners van zorginstelling De Wetering in Rotterdam en De Riederborgh in Ridderkerk. Het medicijn kan bij mensen die geen diabetes hebben dodelijk zijn.
Elf slachtoffers
De elf slachtoffers - veelal demente, bejaarde vrouwen - waarvoor A. wordt vervolgd, werden van het ene op het andere moment ernstig onwel door een zeer verlaagde bloedsuiker. Vier van hen overleden kort daarna, ook omdat de behandelaars niet wisten wat de betrokkenen mankeerden en dachten dat het door andere kwalen of de ouderdom kwam. Soms werd daarom niet of te weinig behandeld. Zeven mensen overleefden het ternauwernood. Onder hen de enige man van de elf betrokkenen.
De families en nabestaanden van de slachtoffers zijn teleurgesteld dat A. niets loslaat. Ze willen weten wat zijn beweegredenen waren.
Saai
Maandag zei A. nog minder. Uit politieverhoren en psychiatrische onderzoeken bleek dat hij wel heeft toegegeven dat hij drie vrouwen insuline inspoot. Bij zeker twee van hen staat dat op camerabeeld. Ook had hij dokter willen worden en gedroeg hij zich graag zo. Collega's hebben gezegd dat hij het saai vond en "kickte op actie".
Het proces gaat donderdag verder.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Ook patiënten van het ziekenhuis Elisabeth-TweeSteden (ETZ) in Tilburg en Waalwijk kunnen weer inloggen in hun persoonlijke online-omgeving, nadat het ziekenhuis het patiëntenportaal dit weekend preventief had afgesloten "door signalen van een externe partij".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een harde toezegging om als Nederland extra bij te dragen aan de EU-marinemissie Aspides kan defensieminister Dilan Yeşilgöz niet doen. Ze zal "welwillend" kijken naar de oproep van EU-buitenlandchef Kaja Kallas om extra schepen ter beschikking te stellen voor Aspides. Dat zei Yeşilgöz bij aankomst in Brussel, waar de EU-ministers van Defensie bijeenkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de Tweede Kamer in Den Haag zijn maandagochtend zo'n vijftig Dolle Mina's samengekomen voor een protest. De actievoerders eisen dat abortus uit het Wetboek van Strafrecht wordt gehaald.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte die vastzit voor het schietincident op de NDSM-kade in Amsterdam, waarbij een man om het leven kwam, wordt maandag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Dat laat een politiewoordvoerder desgevraagd weten. Hij zit nog in beperkingen en mag alleen contact hebben met zijn advocaat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijvers en journalisten komen dinsdag voor het hoofdkantoor van Facebook Nederland in Amsterdam in actie tegen het trainen van AI-taalmodellen met hun werk. De actie valt voor de start van de Kinderboekenweek, die woensdag begint.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in het eerste halfjaar duidelijk vaker getankt bij Duitse en Belgische tankstations. Pomphouders in de grensregio's klaagden al langer over het verlies aan klandizie door de hogere accijns en btw op brandstoffen in Nederland. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft nu concrete cijfers over automobilisten die profiteren van de lagere benzineprijzen over de grens. Nederlanders rekenden 20 procent vaker af bij Belgische en Duitse tankstations dan een jaar eerder en gaven daarbij 32 procent meer uit.
6 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Israël heeft de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah ingetrokken. Om hoeveel mensen het gaat, wat hun functies zijn en wat voor gevolgen deze stap heeft, is nog niet bekend.
15 uur geleden