Instructeur VS: agent paste foute techniek toe tegen George Floyd
MINNEAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse politie-instructeur heeft dinsdag in het strafproces rond de dood van de zwarte arrestant George Floyd gesteld dat politieagent Derek Chauvin een niet toegestane techniek toepaste toen hij met zijn knie op Floyds nek drukte om hem in bedwang te krijgen. Volgens de instructeur worden agenten getraind om zo min mogelijk geweld te gebruiken. De dood van Floyd in mei vorig jaar leidde wereldwijd tot protesten tegen racisme en buitensporig politiegeweld.
Aanklagers in de strafzaak tegen Chauvin, die wegens doodslag is aangeklaagd, lieten dinsdag drie politiegetuigen aan het woord in een poging om hard te maken dat Chauvin instructies over de juiste toepassing van geweld, reanimeren en omgaan met crisissituaties negeerde. Chauvin drukte negen minuten lang met zijn knie op de nek van Floyd, die meermaals had laten weten dat hij nauwelijks adem kreeg.
Agent Johnny Mercil, die agenten traint in het op de juiste manier toepassen van geweld, werd een foto getoond waarin te zien was hoe Chauvin Floyd in bedwang hield. Nadat Mercil was gevraagd of de techniek toegestaan was onder die omstandigheden antwoordde hij "ik zou zeggen van niet". "Als je zo min mogelijk geweld kan gebruiken om je doel te bereiken, is dat veiliger en beter", aldus Mercil. Hij vertelde dat technieken waarbij druk op de nek wordt uitgeoefend om een arrestant bewusteloos te laten raken alleen zijn toegestaan als een arrestant zich op gewelddadige wijze verzet. De instructeur merkte ook op dat hij agenten leert om waar mogelijk niet aan de nek van arrestanten te komen.
Ook reanimatie-instructrice Nicole Mackenzie getuigde dinsdag. Ze vertelde dat agenten wordt geleerd om onmiddellijk te beginnen met reanimatie als een arrestant geen voelbare hartslag meer heeft en eerste hulp te bieden in medische noodgevallen. Chauvin liet dat na. "Als een persoon kan spreken, wil dat nog niet zeggen dat hij of zij voldoende lucht krijgt", aldus Mackenzie.
Meer uit Buitenland
WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
1 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
3 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij een grote synagoge in West Bloomfield in de Amerikaanse staat Michigan is sprake van een situatie met een "actieve schutter", meldt de lokale politie op X. Onduidelijk is of er slachtoffers zijn. Bij de synagoge zou onder meer een basisschool en voorschoolse opvang zijn gevestigd. Volgens lokale media zouden die op het moment geopend zijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sinds het begin van de oorlog in Iran 6000 doelen geraakt in het land, meldt het Amerikaanse centrale commando in de regio, CENTCOM, op X. Daarnaast zouden meer dan negentig Iraanse schepen zijn beschadigd of vernietigd bij de aanvallen, waaronder dertig mijnenleggers.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - Roemenië en Oekraïne gaan samen drones maken, hebben ze afgesproken. Ook gaan ze nauwer samenwerken bij de energievoorziening.
3 uur geleden