Instroom minderjarige asielzoekers in 2023 hoog en blijft stijgen
DEN HAAG (ANP) - De instroom van alleenstaande minderjarige vreemdelingen (amv's) is vorig jaar gestegen met 38 procent in vergelijking met 2022. In dat jaar dienden 4207 jonge asielzoekers onder de 18 jaar een eerste aanvraag in, tegenover 5804 in 2023. De afgelopen maanden is vooral een forse stijging te zien van het aantal amv's jonger dan 15 jaar, schrijft demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) in een Kamerbrief. Hij verwacht dat de hogere instroom van amv's dit jaar zal doorzetten.
De stijging komt voor het merendeel door amv's uit Syrië, daarna volgen jonge asielzoekers uit Eritrea en Somalië. De opvang van amv's is al enige tijd een groot probleem en baart Van der Burg grote zorgen. De jonge asielzoekers, veelal jongens, hebben meer begeleiding nodig dan volwassen asielzoekers. Voor hen is daarom kleinschalige opvang bedacht, maar daarvan zijn veel te weinig plekken. Van der Burg meldt dat geen amv of kind buiten de opvang hoeft te slapen, maar tegelijk noemt hij de kwaliteit en faciliteiten voor de opvang van amv's "schrijnend".
Amv's en ook andere asielzoekerskinderen zijn kwetsbaar en daarom is meer bescherming en begeleiding nodig, zoals onderwijs en dagbesteding. Alleenreizende kinderen onder de 15 jaar worden in de regel door voogdij-instelling Nidos in een opvanggezin geplaatst. Maar door de forse groei van het aantal zeer jonge amv's kunnen zij nu ook terechtkomen in locaties van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA), aldus Van der Burg.
Zorgwekkend
Hij noemt het aanhoudende tekort aan opvangplekken voor amv's bij het COA en het Nidos "uitermate zorgwekkend". Ook in de eerste maanden van dit jaar is er zicht op maar een "zeer beperkt aantal nieuwe opvanglocaties", meldt de bewindsman. Hij blijft daarom gemeenten "met klem oproepen om deze groep kwetsbare jongeren zo snel mogelijk passende opvang te bieden".
Daarnaast wijst hij op de "dringend behoefte" aan kleinschalige opvanglocaties voor amv's die al een verblijfsstatus hebben. Gemeenten zijn verplicht om een bepaald percentage van de vrijkomende woningen toe te wijzen aan vergunninghouders. Amv's tellen met kleinschalige opvang ook hierin mee, geeft Van der Burg de gemeenten nog eens mee. De doorstroom van statushouders naar woningen verloopt stroef door het tekort aan woningen.
Meer uit Binnenland
EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."
31 minuten geledenHARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.
2 uur geleden