Instituut: fleswater zit ontwikkeling leidingwater in de weg
HAMILTON (ANP) - Fleswaterbedrijven zitten de ontwikkeling van leidingwater wereldwijd in de weg, signaleert een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties UNU-INWEH. Nog lang niet iedereen heeft toegang tot drinkwater en de continu stijgende verkoop van fleswater verbloemt mogelijk het waterprobleem.
De Verenigde Naties voorzien dat tegen 2050 een op de vier mensen een blijvend tekort heeft aan water. Daarom hebben de VN onder meer als doel om iedereen toegang tot water en sanitaire voorzieningen te verzekeren in 2030. De fleswaterindustrie kan echter de aandacht weghalen bij de ontwikkelingsinspanningen, waarschuwt het instituut donderdag, een aantal dagen voor het begin van de waterconferentie van de VN in New York.
Zo zeggen de bedrijven vaak dat hun flessen water het veilige alternatief zijn voor kraanwater - ook in landen waar kraanwater drinkbaar is. In rijkere landen zien mensen gebotteld water soms als gezonder en lekkerder, ziet het instituut dat gevestigd is in de Canadese stad Hamilton. In armere landen ontbreken betrouwbare watervoorzieningen juist. Dit wordt met name veroorzaakt door corruptie of een gebrek aan investeringen in de infrastructuur voor leidingwater. Geld moet naar veilig kraanwater gaan, en niet naar fleswaterbedrijven, vindt het instituut.
Niet altijd veiliger
Volgens het instituut is het flessenwater niet eens altijd veiliger dan water uit de kraan. De bedrijven worden in sommige landen minder gecontroleerd dan openbare waterbedrijven. Ook is gebotteld water de minder betaalbare optie voor veel mensen wereldwijd.
Verder wijst het instituut erop dat veel plastic afval afkomstig is van waterflessen. De fleswaterindustrie is verantwoordelijk voor 35 procent van alle petflessen. Dit zou elk jaar voldoende zijn om 625.000 vrachtwagens van elk 40 ton te vullen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens de 'No Kings'-protesten in de Verenigde Staten zijn minstens acht miljoen mensen de straat op gegaan, meldt de organisatie. De demonstranten protesteerden zaterdag tegen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn leiderschap.
38 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.
5 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.
6 uur geledenGENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.
7 uur geleden