Instituut: fleswater zit ontwikkeling leidingwater in de weg
HAMILTON (ANP) - Fleswaterbedrijven zitten de ontwikkeling van leidingwater wereldwijd in de weg, signaleert een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties UNU-INWEH. Nog lang niet iedereen heeft toegang tot drinkwater en de continu stijgende verkoop van fleswater verbloemt mogelijk het waterprobleem.
De Verenigde Naties voorzien dat tegen 2050 een op de vier mensen een blijvend tekort heeft aan water. Daarom hebben de VN onder meer als doel om iedereen toegang tot water en sanitaire voorzieningen te verzekeren in 2030. De fleswaterindustrie kan echter de aandacht weghalen bij de ontwikkelingsinspanningen, waarschuwt het instituut donderdag, een aantal dagen voor het begin van de waterconferentie van de VN in New York.
Zo zeggen de bedrijven vaak dat hun flessen water het veilige alternatief zijn voor kraanwater - ook in landen waar kraanwater drinkbaar is. In rijkere landen zien mensen gebotteld water soms als gezonder en lekkerder, ziet het instituut dat gevestigd is in de Canadese stad Hamilton. In armere landen ontbreken betrouwbare watervoorzieningen juist. Dit wordt met name veroorzaakt door corruptie of een gebrek aan investeringen in de infrastructuur voor leidingwater. Geld moet naar veilig kraanwater gaan, en niet naar fleswaterbedrijven, vindt het instituut.
Niet altijd veiliger
Volgens het instituut is het flessenwater niet eens altijd veiliger dan water uit de kraan. De bedrijven worden in sommige landen minder gecontroleerd dan openbare waterbedrijven. Ook is gebotteld water de minder betaalbare optie voor veel mensen wereldwijd.
Verder wijst het instituut erop dat veel plastic afval afkomstig is van waterflessen. De fleswaterindustrie is verantwoordelijk voor 35 procent van alle petflessen. Dit zou elk jaar voldoende zijn om 625.000 vrachtwagens van elk 40 ton te vullen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
1 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
6 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
6 uur geleden