Instituut: fleswater zit ontwikkeling leidingwater in de weg
HAMILTON (ANP) - Fleswaterbedrijven zitten de ontwikkeling van leidingwater wereldwijd in de weg, signaleert een onderzoeksinstituut van de universiteit van de Verenigde Naties UNU-INWEH. Nog lang niet iedereen heeft toegang tot drinkwater en de continu stijgende verkoop van fleswater verbloemt mogelijk het waterprobleem.
De Verenigde Naties voorzien dat tegen 2050 een op de vier mensen een blijvend tekort heeft aan water. Daarom hebben de VN onder meer als doel om iedereen toegang tot water en sanitaire voorzieningen te verzekeren in 2030. De fleswaterindustrie kan echter de aandacht weghalen bij de ontwikkelingsinspanningen, waarschuwt het instituut donderdag, een aantal dagen voor het begin van de waterconferentie van de VN in New York.
Zo zeggen de bedrijven vaak dat hun flessen water het veilige alternatief zijn voor kraanwater - ook in landen waar kraanwater drinkbaar is. In rijkere landen zien mensen gebotteld water soms als gezonder en lekkerder, ziet het instituut dat gevestigd is in de Canadese stad Hamilton. In armere landen ontbreken betrouwbare watervoorzieningen juist. Dit wordt met name veroorzaakt door corruptie of een gebrek aan investeringen in de infrastructuur voor leidingwater. Geld moet naar veilig kraanwater gaan, en niet naar fleswaterbedrijven, vindt het instituut.
Niet altijd veiliger
Volgens het instituut is het flessenwater niet eens altijd veiliger dan water uit de kraan. De bedrijven worden in sommige landen minder gecontroleerd dan openbare waterbedrijven. Ook is gebotteld water de minder betaalbare optie voor veel mensen wereldwijd.
Verder wijst het instituut erop dat veel plastic afval afkomstig is van waterflessen. De fleswaterindustrie is verantwoordelijk voor 35 procent van alle petflessen. Dit zou elk jaar voldoende zijn om 625.000 vrachtwagens van elk 40 ton te vullen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense centrale bank heeft bekendgemaakt dat het muntgeld dat al eeuwen kopeke heet, een Oekraïense naam krijgt: de sjah. Oekraïne wil af van de naam van de Oekraïense cent, kopeke, omdat die uit Rusland komt.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement roept de EU-lidstaten op om hard op te treden tegen Hongarije. Dat kunnen zij doen door artikel 7 te activeren, waarmee onder andere het stemrecht van Hongarije in de EU kan worden ontnomen. De situatie in Hongarije verslechtert en de rechtsstaat wordt continu bedreigd, stelt het parlement na onderzoek. De achteruitgang is volgens de Europarlementariërs mede te wijten aan de laksheid van de lidstaten.
20 minuten geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP) - De lichamen van vijftien Palestijnse gevangenen zijn aangekomen in een ziekenhuis in de Gazastrook. Dat betekent dat Israël nu sinds het staakt-het-vuren 285 overleden Palestijnen heeft overgedragen in ruil voor de lichamen van 21 gijzelaars die werden vastgehouden door Hamas.
1 uur geledenAKEN (ANP/AFP) - Een Duitse verpleger is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor de moord op tien patiënten. De man diende hen dodelijke injecties toe. Hij is ook schuldig bevonden aan poging tot moord op 27 anderen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zijn verdeeld over het akkoord van EU-klimaatministers over het klimaatdoel voor 2040. De Duitse parlementariër Peter Liese van de christendemocraten vindt het akkoord "zeer ambitieus en aanvaardbaar". Maar Renew Europe-parlementariër Gerben-Jan Gerbrandy (D66) vindt het doel "niets meer dan een vijgenblad".
2 uur geledenILE D'OLERON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen, van wie vier zwaargewond.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever heeft de Nationale Veiligheidsraad bijeengeroepen om te praten over de drone-incidenten bij luchthavens van dinsdagavond. Meerdere vliegvelden kwamen stil te liggen.
2 uur geleden