Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Instelling voor compensatie schade Oekraïne komt in Nederland

Instelling voor compensatie schade Oekraïne komt in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland wordt gastland voor de instelling die moet zorgen dat de schade van de oorlog in Oekraïne wordt gecompenseerd. Bij een conferentie in het World Forum in Den Haag die in het teken stond van gerechtigheid voor Oekraïne stemden de 44 vertegenwoordigde landen in met een Nederlands voorstel.

Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) zei op de afsluitende persconferentie wel dat Nederland gastheer wordt "onder bepaalde voorwaarden". Een van die voorwaarden is dat er een "duidelijk juridisch raamwerk" is voor het "compensatiemechanisme".

Tijdens de conferentie is het register geopend waar Oekraïners hun schade kunnen opgeven. Aanvankelijk kunnen ze alleen schade aan hun huizen aanbrengen. Op de eerste dag zijn volgens Bruins Slot meer dan honderd schademeldingen gedaan. Dat aantal groeit volgens de minister met het uur.

Opsporen

Hoe de compensatie wordt uitbetaald is nog niet duidelijk. Bruins Slot opperde eerder op dinsdag om de bevroren Russische tegoeden hiervoor aan te wenden. De deelnemers van de conferentie hebben ermee ingestemd om deze optie te onderzoeken.

Het compensatiemechanisme moet zorgen dat Oekraïners hun schade vergoed krijgen. Het moet niet alleen gaan om materiële schade aan bijvoorbeeld een woning, maar ook om schade die is geleden door een verwonding. Mensen kunnen aanvragen indienen en die worden door deze instelling goedgekeurd of afgewezen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft eerder opgeroepen om een dergelijk mechanisme op te richten.

Aan het eind van de conferentie maakte Bruins Slot ook bekend dat Nederland 10 miljoen euro naar Oekraïne stuurt. Dat bedrag komt uit een eerder gereserveerd budget en kan worden uitgegeven aan het opsporen van misdaden en het vervolgen van de daders.

Meer uit Binnenland

ASML draagt 100 miljoen bij aan Rijksmuseum Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.

21 minuten geleden
Man aangehouden voor het vliegen met drone boven Eemshaven

EEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.

34 minuten geleden
Koning ontvangt Zelensky met open armen

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.

2 uur geleden
OM ziet buitenlandse hand achter acties aangehouden Egyptenaar

DEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.

2 uur geleden
Koningspaar betuigt steun aan betrokkenen na treinramp in Spanje

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.

4 uur geleden
Dijkgraven willen meer investeringen in beschikbaarheid zoetwater

ROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."

4 uur geleden
Per direct landelijke ophok- en afschermplicht vanwege vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.

5 uur geleden