Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Instelling voor compensatie schade Oekraïne komt in Nederland

Instelling voor compensatie schade Oekraïne komt in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Nederland wordt gastland voor de instelling die moet zorgen dat de schade van de oorlog in Oekraïne wordt gecompenseerd. Bij een conferentie in het World Forum in Den Haag die in het teken stond van gerechtigheid voor Oekraïne stemden de 44 vertegenwoordigde landen in met een Nederlands voorstel.

Demissionair minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) zei op de afsluitende persconferentie wel dat Nederland gastheer wordt "onder bepaalde voorwaarden". Een van die voorwaarden is dat er een "duidelijk juridisch raamwerk" is voor het "compensatiemechanisme".

Tijdens de conferentie is het register geopend waar Oekraïners hun schade kunnen opgeven. Aanvankelijk kunnen ze alleen schade aan hun huizen aanbrengen. Op de eerste dag zijn volgens Bruins Slot meer dan honderd schademeldingen gedaan. Dat aantal groeit volgens de minister met het uur.

Opsporen

Hoe de compensatie wordt uitbetaald is nog niet duidelijk. Bruins Slot opperde eerder op dinsdag om de bevroren Russische tegoeden hiervoor aan te wenden. De deelnemers van de conferentie hebben ermee ingestemd om deze optie te onderzoeken.

Het compensatiemechanisme moet zorgen dat Oekraïners hun schade vergoed krijgen. Het moet niet alleen gaan om materiële schade aan bijvoorbeeld een woning, maar ook om schade die is geleden door een verwonding. Mensen kunnen aanvragen indienen en die worden door deze instelling goedgekeurd of afgewezen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft eerder opgeroepen om een dergelijk mechanisme op te richten.

Aan het eind van de conferentie maakte Bruins Slot ook bekend dat Nederland 10 miljoen euro naar Oekraïne stuurt. Dat bedrag komt uit een eerder gereserveerd budget en kan worden uitgegeven aan het opsporen van misdaden en het vervolgen van de daders.

Meer uit Binnenland

Onderwijsraad: toetsen op scholen moeten meer gaan over leren

DEN HAAG (ANP) - Toetsen in het basis- en voortgezet onderwijs moeten meer in het teken staan van het onderwijs en leren en minder van belang zijn voor zaken als toelating, overgang of diploma. Dat zegt de Onderwijsraad donderdag in een advies dat wordt gegeven op verzoek van de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Burgemeester Groningen wil asielopvang op locaties van het Rijk

HILVERSUM (ANP) - De Groningse burgemeester Roelien Kamminga wil dat het Rijk eigen locaties gaat inzetten om asielzoekers op korte termijn op te vangen. Ze wil zo voorkomen dat deze zomer mensen buiten moeten slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel, zei ze bij talkshow Pauw & De Wit.

1 uur geleden
Warffum vangt vanaf donderdag 4 nachten asielzoekers Ter Apel op

WARFFUM (ANP) - De gemeente Het Hogeland vangt vanaf donderdag vluchtelingen uit Ter Apel op in de Op Roakeldaishal in Warffum. De gemeente doet dit na een verzoek van asielminister Bart van den Brink, zo is te lezen op de website van de gemeente.

7 uur geleden
Leiden verlengt noodopvang voor asielzoekers met enkele maanden

LEIDEN (ANP) - Leiden heeft de noodopvang voor asielzoekers in een voormalige kerk met een paar maanden verlengd. Dat doet de gemeente om de druk op Ter Apel te helpen verlichten.

8 uur geleden
Inspectie onderzoekt jeugdhulp na kindermishandeling Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) begint een onderzoek naar (jeugd)zorgaanbieders en Veilig Thuis Groningen in Stadskanaal. Daarmee wil de inspectie een beeld krijgen van de kwaliteit en veiligheid van de jeugdhulp aan de kinderen die ernstig zijn mishandeld door twee vrouwen.

8 uur geleden
Groningen: nog 1 nacht opvang voor Ter Apel, erna andere gemeente

GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt van woensdag op donderdag nog één keer de nachtopvang aan in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. Voor de opvang vanaf donderdag heeft een andere gemeente zich gemeld, zegt een Groningse gemeentewoordvoerster. Welke plaats dat is, wil zij niet zeggen.

9 uur geleden
Informatiebeveiliging bij veel grotere ggz-organisaties niet goed

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de grotere organisaties in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) voldoet niet aan de wettelijke vereisten voor informatiebeveiliging. Dat schrijft de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ). De IGJ wil dat de organisaties zo snel mogelijk volgens de wettelijke norm gaan werken.

11 uur geleden