Installateurs waarschuwen voor maanden wachttijd door topdrukte
WOERDEN (ANP) - Loodgieters, elektriciens, verwarmingsbedrijven en andere technische vaklieden hebben het zo druk dat het soms maanden duurt voordat ze een klus kunnen uitvoeren. De installatiebranche kampt met een tekort aan geschikte arbeidskrachten, maar Nederlanders willen tegelijkertijd massaal aan de warmtepomp nu de gasprijzen zo hoog zijn. Als er al genoeg tijd en mankracht is, dreigen belangrijke onderdelen niet leverbaar te zijn.
"Er ontstaan over de hele linie wachttijden. Bij verwarmingsbedrijven, elektriciens en loodgieters. Wachttijden van enkele weken tot zelfs maanden zijn geen uitzondering meer", laat een woordvoerder van branchevereniging Techniek Nederland weten. Naast warmtepompen willen veel mensen hun huis ook verduurzamen met zonnepanelen, waarvoor ook installateurs nodig zijn, zo legt de zegsman uit.
Het tekort aan personeel, een probleem dat al jaren in de branche speelt, wordt volgens de branchevereniging nijpender door de opleving van het coronavirus en maatregelen daartegen. Monteurs met gezinsleden die positief testen op het virus moeten in quarantaine, wat weer voor extra gaten in de roosters zorgt.
Explosief gestegen vraag
Net als de auto-industrie heeft ook de technische sector chips en andere elektronica nodig. Die zijn door de explosief gestegen vraag tijdens de coronapandemie schaars geworden. Door het snelle economisch herstel na de schok die de virusuitbraak teweegbracht, zijn er ook problemen in de toeleveringsketen ontstaan. Bijvoorbeeld door tekorten aan containervervoer over zee.
Met de winter in aantocht kan de topdrukte voor installateurs voor vervelende situaties in huis zorgen, voorspelt Techniek Nederland. Als het hard gaat vriezen kunnen oude cv-ketels kapotgaan en met de verwachte wachttijden kunnen mensen daardoor dagenlang in de kou zitten. De branchevereniging adviseert daarom alvast de ketel te laten controleren voor de ergste kou komt.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grotere Italiaanse bank Banco BPM heeft aan rivaal Monte dei Paschi di Siena, de oudste bank ter wereld, een fusie tussen gelijken voorgesteld. Als dit tot een samenvoeging leidt, zou dat de op een na grootste bankgroep van Italië opleveren, met een beurswaarde van meer dan 50 miljard euro.
5 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC en bondgenoten als Rusland hebben zondag voor de vierde maand op rij besloten hun productiedoelen voor olieproductie op te schroeven. Ze voegen wederom 188.000 vaten olie per dag toe aan hun productiedoelstelling. Het gaat wel om een symbolische verhoging, aangezien de Straat van Hormuz zo goed als afgesloten is en de olielveringen ernstig zijn verstoord.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM-topman Ben Smith heeft laten doorschemeren dat hij bereid is om een mogelijke betrokkenheid bij een bod op easyJet te overwegen. Volgens persbureau Bloomberg heeft hij gezegd dat hij een telefoontje van de potentiële koper Castlelake zou aannemen, mocht de Amerikaanse investeringsmaatschappij met een voorstel komen.
6 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP) - De productie van duurzamere vliegtuigbrandstof, ofwel sustainable aviation fuel (SAF), komt wereldwijd amper van de grond. Daarop heeft de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA dit weekend gewezen op een conferentie in Brazilië. De belangenclub waarschuwde dat doelstellingen voor luchtvaartmaatschappijen om meer gebruik hiervan te maken zo in gevaar komen.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil slankere elektrische auto's, na jaren waarin grotere accu's en de groeiende vraag naar ruimte en functies personenwagens aanzienlijk groter en zwaarder hebben gemaakt. Dat meldde de Chinese staatszender CCTV zondag.
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Werkgeversvoorman Coen van Oostrom hoopt dat bezuinigingen op de sociale zekerheid in Nederland niet nodig zijn en dat het mogelijk is om andere oplossingen te vinden. Dat heeft de VNO-NCW-voorzitter gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag. Hij wil met de vakbonden kijken hoe het systeem van sociale zekerheid "efficiënter" geregeld kan worden.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
12 uur geleden