Inspecties nog steeds glashard over tbs-kliniek Oostvaarders
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd en de Inspectie Justitie en Veiligheid zijn nog steeds uiterst kritisch op de Oostvaarderskliniek. In de tbs-kliniek in Almere zijn de afgelopen jaren ernstige misstanden geweest. De directie en het management houden zich volgens de inspectie te weinig bezig met het welzijn van het personeel. Daarnaast geeft de directie volgens de inspectiediensten te weinig tijd aan het plan om de veiligheid en de kwaliteit van de zorg te verbeteren. Dat plan levert nog te weinig op.
De kliniek is al sinds 2022 in het nieuws, toen meldingen van misstanden werden gedaan. Dit jaar zijn twee tbs'ers overleden, in beide gevallen door een "niet-natuurlijke doodsoorzaak". Sinds dit voorjaar zijn drie medewerkers van de kliniek ontslagen, omdat zij een "niet-professionele relatie met een cliënt" hadden, schrijft staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie) in een brief aan de Kamer. De inspecties hebben de Oostvaarderskliniek het afgelopen halfjaar goed in de gaten gehouden, en komen tot harde conclusies.
"De directie en het management hebben onvoldoende aandacht voor het welzijn van de (vaste) medewerkers", luidt het oordeel van de inspecties. Zij zien ook dat de "visie, samenhang en prioritering" op de verbetermaatregelen ontbreekt. De top van de kliniek maakt daarnaast te weinig werk van een "verantwoorde bezetting". De inspecties willen beter zicht op de stand van zaken in de Oostvaarderskliniek en willen dat "de kliniek hen periodiek mondeling en schriftelijk informeert over de voortgang van het jaarplan".
Coenradie wijst erop dat er dit voorjaar een nieuwe behandeldirecteur is aangesteld. Daarnaast moeten twee onafhankelijke deskundigen de verbeterplannen controleren en de kliniek helpen te leren van fouten.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Voor de tweede dag op rij zitten meer dan 2100 asielzoekers in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorganisatie COA moet daarom weer een dwangsom van 50.000 euro betalen.
20 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Advocaten in het Marengo-proces hebben woensdag hun zorgen geuit aan het gerechtshof Amsterdam over het verscherpte toezicht op ontmoetingen met cliënten in de strengere gevangenisregimes. De ontstane situatie is "onwerkbaar", volgens Mark Dunsbergen, een van de advocaten van Saïd R. Sinds november hangen er camera's in de spreekkamer. Dat maakt het volgens de advocaten onmogelijk om vertrouwelijk met hun cliënten te overleggen. Zij hebben daarom deze bezoeken opgeschort.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In de strafzaak over het ongeluk met een Stint in Oss heeft de rechtbankvoorzitter woensdag excuses aangeboden aan de advocaten van de Stint-ondernemers. Daarmee heeft de rechtbank in Den Bosch een mogelijke wraking door advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops voorkomen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het OM concludeert op basis van onderzoek dat de agenten die betrokken waren bij de achtervolging van een personenauto waarvan de bestuurder uiteindelijk tegen een boom reed, niets te verwijten valt. Bij het ongeval op donderdagochtend 4 december op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag kwamen drie jongvolwassenen om en raakte er één zwaargewond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming ziet dit jaar een "enorme stijging" van het aantal meldingen van vermoedelijke vogelgriep. Het gaat om bijna vijf keer zoveel meldingen als een jaar geleden, meldt de organisatie woensdag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse wetenschappers moeten steeds vaker naar het buitenland om hun onderzoek te kunnen doen. Dat komt omdat er te weinig wordt geïnvesteerd in de huidige Nederlandse digitale infrastructuur, stellen de Nederlandse ICT-organisatie van onderwijs- en onderzoeksinstellingen SURF en de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in een woensdag verschenen onderzoeksrapport.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kosten van gemeenten voor bijvoorbeeld jeugdzorg, vluchtelingenopvang, bijstand en bestuur zijn vorig jaar met bijna 8 procent gestegen tot 80,9 miljard euro. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt volgens het CBS neer op een kostenstijging van 5,8 miljard euro in vergelijking met 2023.
7 uur geleden