Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie ziet bijna 200 overtredingen flitsbezorgers in 1,5 maand

Inspectie ziet bijna 200 overtredingen flitsbezorgers in 1,5 maand

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie heeft in anderhalve maand tijd meer dan 180 overtredingen geconstateerd bij flitsbezorgers Getir en Flink en een platform waarvan zij gebruikmaakten. Volgens een woordvoerder gaat het om een "opvallend hoog" aantal. In bijna alle gevallen was sprake van illegale arbeid.

Om welke bedrijven het precies gaat, wil de inspectie niet zeggen. Maar Getir en Flink waren de laatste circa twee jaar de enige nog actieve flitsbezorgers voor boodschappen in Nederland. Duidelijk is dat ze een boete kunnen verwachten. De precieze hoogte van de boetes is nog niet bekend, maar het totale bedrag kan oplopen tot bijna 1,6 miljoen euro.

De overtredingen zijn al van even geleden. De inspectie constateerde de overtredingen in de periode van eind maart tot half mei 2023. Dat de praktijken nu pas naar buiten komen, komt omdat eerst uitgebreid onderzoek is gedaan.

Geen tewerkstellingsvergunning

Bij controles in verschillende steden in het land trof de inspectie personen aan die niet gerechtigd waren om in Nederland te werken. Volgens de inspectie hadden de flitsbezorgbedrijven geen tewerkstellingsvergunning voor hen aangevraagd.

In de maanden daarna dook de toezichthouder in de administratie van de ondernemingen om te zien of dit vaker voorkwam. Dit bleek het geval te zijn.

Complexe constructies

Ook kwam aan het licht dat de flitsbezorgbedrijven soms ingewikkelde constructies hadden opgetuigd om bezorgers illegaal te laten werken. Zo paste een van de bedrijven een constructie toe waarbij het personeel aan zichzelf uitleende via verschillende bv's.

Getir en Flink waren vrijdagavond niet bereikbaar voor commentaar. Getir heeft eerder dit jaar al aangekondigd uit Nederland te vertrekken.

Coronaperiode

Tijdens de coronapandemie groeiden flitsbezorgers van boodschappen nog sterk. Maar die markt is later sterk afgekoeld door de onzekere economie en hoge inflatie, waardoor consumenten minder snel geld uitgaven. Ook klaagden omwonenden over overlast van de zogeheten dark stores, van waaruit de flitsbezorgers de boodschappen bezorgen. Dat was voor gemeenten aanleiding om de flitsbezorgers van bepaalde locaties te weren.

Meer uit Financieel

VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

3 uur geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

5 uur geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

6 uur geleden
Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

16 uur geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

16 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

18 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

18 uur geleden