Inspectie ziet bijna 200 overtredingen flitsbezorgers in 1,5 maand
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie heeft in anderhalve maand tijd meer dan 180 overtredingen geconstateerd bij flitsbezorgers Getir en Flink en een platform waarvan zij gebruikmaakten. Volgens een woordvoerder gaat het om een "opvallend hoog" aantal. In bijna alle gevallen was sprake van illegale arbeid.
Om welke bedrijven het precies gaat, wil de inspectie niet zeggen. Maar Getir en Flink waren de laatste circa twee jaar de enige nog actieve flitsbezorgers voor boodschappen in Nederland. Duidelijk is dat ze een boete kunnen verwachten. De precieze hoogte van de boetes is nog niet bekend, maar het totale bedrag kan oplopen tot bijna 1,6 miljoen euro.
De overtredingen zijn al van even geleden. De inspectie constateerde de overtredingen in de periode van eind maart tot half mei 2023. Dat de praktijken nu pas naar buiten komen, komt omdat eerst uitgebreid onderzoek is gedaan.
Geen tewerkstellingsvergunning
Bij controles in verschillende steden in het land trof de inspectie personen aan die niet gerechtigd waren om in Nederland te werken. Volgens de inspectie hadden de flitsbezorgbedrijven geen tewerkstellingsvergunning voor hen aangevraagd.
In de maanden daarna dook de toezichthouder in de administratie van de ondernemingen om te zien of dit vaker voorkwam. Dit bleek het geval te zijn.
Complexe constructies
Ook kwam aan het licht dat de flitsbezorgbedrijven soms ingewikkelde constructies hadden opgetuigd om bezorgers illegaal te laten werken. Zo paste een van de bedrijven een constructie toe waarbij het personeel aan zichzelf uitleende via verschillende bv's.
Getir en Flink waren vrijdagavond niet bereikbaar voor commentaar. Getir heeft eerder dit jaar al aangekondigd uit Nederland te vertrekken.
Coronaperiode
Tijdens de coronapandemie groeiden flitsbezorgers van boodschappen nog sterk. Maar die markt is later sterk afgekoeld door de onzekere economie en hoge inflatie, waardoor consumenten minder snel geld uitgaven. Ook klaagden omwonenden over overlast van de zogeheten dark stores, van waaruit de flitsbezorgers de boodschappen bezorgen. Dat was voor gemeenten aanleiding om de flitsbezorgers van bepaalde locaties te weren.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
27 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
16 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
17 uur geleden