Inspectie wil openheid ziekenhuizen over banden met leveranciers
DEN HAAG (ANP) - Ziekenhuizen geven te weinig openheid over hun financiële banden met leveranciers van medische hulpmiddelen. Ook houden artsen en bestuurders van ziekenhuizen zich niet goed genoeg aan de regels die financiële beïnvloeding moeten voorkomen. Tot die conclusies komt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) na inspecties bij acht ziekenhuizen. De inspectie geeft de ziekenhuizen tot het einde van het jaar om verbeteringen door te voeren.
Eerder kwam al naar buiten dat cardiologen van een aantal ziekenhuizen, waaronder Isala in Zwolle, mogelijk te nauwe banden hadden met een leverancier van hartimplantaten. Justitie vermoedt omkoping en doet daar nu al jaren onderzoek naar. Ook de IGJ constateerde vorig jaar in een onderzoek dat in ziekenhuizen nog "te weinig aandacht was voor financiële relaties tussen artsen en leveranciers". Dat was toen op basis van bezoeken aan vier ziekenhuizen. Om een breder beeld te krijgen, volgden uitgebreide inspecties bij vier andere ziekenhuizen. Daar komt nu dus geen positief beeld uit naar voren.
"Bij alle bezochte ziekenhuizen bleek dat er onvoldoende aandacht was voor het onderwerp. Er was te weinig intern inzicht en controles om te kunnen voldoen aan de wettelijke eisen", vat de IGJ de resultaten samen. Zo is vaak onduidelijk hoe betaalde sponsorgelden van bedrijven zijn besteed. "Daarnaast bleken zowel bestuurders als artsen onvoldoende op de hoogte van de beleidsregels en gedragscode." Risico's voor de kwaliteit van de zorg is de IGJ niet tegengekomen.
De komende tijd gaat de inspectie verder onderzoek doen naar de banden van ziekenhuizen en leveranciers van hulpmiddelen. "De focus ligt de komende periode op de tandheelkundige en plastisch/cosmetische specialismen."
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
1 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
2 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
3 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - In de Brabantse plaats Oosterhout zijn meerdere gewonden gevallen door een ongeluk met een gasfles. Het zou gaan om ongeveer vijf slachtoffers. Het ongeluk gebeurde nabij een praktijkschool tijdens het bakken van pannenkoeken, meldt de veiligheidsregio.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Syriëganger Ayada K. (49) beriep zich vrijdag op haar zwijgrecht bij het begin van de inhoudelijke behandeling van haar zaak. "Ik ga nergens op antwoorden", zei K. in de rechtbank in Rotterdam. De vrouw zou medeplichtig zijn aan de inzet van haar minderjarige zoon in de gewapende strijd van terreurgroep Islamitische Staat (IS) in Syrië, wat geldt als een oorlogsmisdrijf. De jongen zou in 2017, op 15-jarige leeftijd, zijn omgekomen bij Raqqa.
4 uur geleden