Inspectie wil openheid ziekenhuizen over banden met leveranciers
DEN HAAG (ANP) - Ziekenhuizen geven te weinig openheid over hun financiële banden met leveranciers van medische hulpmiddelen. Ook houden artsen en bestuurders van ziekenhuizen zich niet goed genoeg aan de regels die financiële beïnvloeding moeten voorkomen. Tot die conclusies komt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) na inspecties bij acht ziekenhuizen. De inspectie geeft de ziekenhuizen tot het einde van het jaar om verbeteringen door te voeren.
Eerder kwam al naar buiten dat cardiologen van een aantal ziekenhuizen, waaronder Isala in Zwolle, mogelijk te nauwe banden hadden met een leverancier van hartimplantaten. Justitie vermoedt omkoping en doet daar nu al jaren onderzoek naar. Ook de IGJ constateerde vorig jaar in een onderzoek dat in ziekenhuizen nog "te weinig aandacht was voor financiële relaties tussen artsen en leveranciers". Dat was toen op basis van bezoeken aan vier ziekenhuizen. Om een breder beeld te krijgen, volgden uitgebreide inspecties bij vier andere ziekenhuizen. Daar komt nu dus geen positief beeld uit naar voren.
"Bij alle bezochte ziekenhuizen bleek dat er onvoldoende aandacht was voor het onderwerp. Er was te weinig intern inzicht en controles om te kunnen voldoen aan de wettelijke eisen", vat de IGJ de resultaten samen. Zo is vaak onduidelijk hoe betaalde sponsorgelden van bedrijven zijn besteed. "Daarnaast bleken zowel bestuurders als artsen onvoldoende op de hoogte van de beleidsregels en gedragscode." Risico's voor de kwaliteit van de zorg is de IGJ niet tegengekomen.
De komende tijd gaat de inspectie verder onderzoek doen naar de banden van ziekenhuizen en leveranciers van hulpmiddelen. "De focus ligt de komende periode op de tandheelkundige en plastisch/cosmetische specialismen."
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
12 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
13 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
16 uur geleden