Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie van schepen met Oekraïens graan na dag hervat

Inspectie van schepen met Oekraïens graan na dag hervat

ISTANBUL (ANP/RTR) - De inspectie van schepen die onder de graandeal Oekraïens graan exporteren is woensdag hervat, melden de Verenigde Naties. Het werk lag dinsdag stil vanwege onenigheid tussen de controleurs van Rusland, Oekraïne, Turkije en de VN.

De vier partijen waren betrokken bij de totstandkoming van het akkoord en controleren samen alle schepen van en naar Oekraïne, vanuit een coördinatiecentrum in Istanbul. Zij hebben volgens een VN-woordvoerder overeenstemming bereikt over de lijst met graanschepen.

Yurii Vaskov, de Oekraïense onderminister van Infrastructuur, sloeg dinsdag alarm omdat geen enkel schip kon doorreizen. Hij zei tegen de Britse krant The Guardian dat dit kwam doordat Russische functionarissen drie door Oekraïne aangemelde schepen van de lijst hadden geschrapt en de namen hadden ingediend van andere inkomende schepen uit de wachtrij van vijftig.

Akkoord

Het graanakkoord werd in de zomer gesloten en heeft als doel de zee-export van graan vanuit Oekraïne ondanks de oorlog mogelijk te maken. De afspraken tussen Rusland en Oekraïne werden gemaakt met behulp van Turkije en de VN. De graandeal geldt nog altijd als een van de weinige diplomatieke successen sinds het begin van de Russische invasie in Oekraïne.

Het graanakkoord wordt elke vier maanden automatisch verlengd, tenzij een van de partijen bezwaar maakt. Rusland uit al maanden kritiek op de afspraken en dreigt herhaaldelijk de deal op te zeggen. Volgens Moskou wordt de eigen graanexport onterecht getroffen door beperkingen als gevolg van westerse sancties tegen Rusland.

Meer uit Buitenland

Zelensky wil Trump bij vredesgesprekken in Istanbul

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.

2 uur geleden
Modi waarschuwt Pakistan: we zullen krachtig reageren op terreur

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.

3 uur geleden
Hamas heeft Amerikaans-Israëlische gijzelaar vrijgelaten

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander vrijgelaten, heeft de beweging bekendgemaakt. De 21-jarige man is in de Gazastrook overgedragen aan het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). Israël heeft bevestigd dat een gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis en naar Israëlische strijdkrachten wordt gebracht.

4 uur geleden
Media: Amerikaans-Israëlische gijzelaar na vrijlating naar Trump

JERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.

6 uur geleden
Hulporganisaties roepen Israël op tot opheffing blokkade Gaza

DEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties zoals UNICEF, Artsen zonder Grenzen (AzG), CARE en Oxfam herhalen hun oproep aan Israël om zijn blokkade van de Gazastrook op te heffen. Dat doen ze nu de internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt dat hongersnood dreigt door de aanhoudende voedseltekorten.

6 uur geleden
Kremlin hekelt Europese druk om wapenstilstand te sluiten

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft boos gereageerd op Europese druk om voor middernacht op maandag in te stemmen met een bestand. "Rusland accepteert geen ultimatums, dat is ongepast. Je kunt niet op zo'n manier tegen Rusland praten", zei woordvoerder Dmitri Peskov.

6 uur geleden
Israël vraagt ICC om intrekking arrestatiebevel tegen Netanyahu

DEN HAAG (ANP/RTR) - Israël heeft rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) gevraagd om de arrestatiebevelen tegen premier Benjamin Netanyahu en oud-minister van Defensie Yoav Gallant in te trekken. Die bevelen werden in november uitgevaardigd in een onderzoek naar de oorlog in de Gazastrook.

8 uur geleden