Inspectie stuit op misstanden truckers, vakbond wijst naar IKEA
UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De Inspectie SZW is bij een controle in Geleen gestuit op misstanden bij vrachtwagenchauffeurs in dienst van een Litouws bedrijf. De truckers gaven aan periodes van twee maanden in hun cabine te werken en te leven, zonder voorzieningen als elektriciteit, douches of wc's. Volgens vakbond FNV reden de chauffeurs veelal in opdracht van IKEA.
De controle maakte deel uit van een internationale actie, waarbij ook in de grensstreek in België inspecties werden gedaan. De chauffeurs verklaarden dat zij, door het gebrek aan voorzieningen, hun behoefte in de struiken van een Geleens parkeerterrein doen. Om te wassen moesten ze zelf water meenemen. De truckers krijgen volgens de Inspectie SZW per dag 65 euro betaald, ongeacht de uren die zij werken. Ook krijgen zij mogelijk geen onkostenvergoeding of vakantiegeld.
De Inspectie SZW kon niet bevestigen dat de chauffeurs vooral voor IKEA rijden, omdat bij lopend onderzoek nooit bedrijfsnamen worden gemeld. Wel schrijft de instantie dat veel opdrachten van "een meubelgigant" komen. Mocht het tot boetes komen naar aanleiding van de controles, dan zijn die overigens voor de werkgever en niet voor de uiteindelijke opdrachtgevers.
IKEA
FNV is niettemin kritisch op de rol van IKEA, die uitbuiting van vrachtwagenchauffeurs in de hand zou werken. Een stichting van de vakbond onderzocht de afgelopen maanden transporten van IKEA in West-Europa. Daaruit zou naar voren zijn gekomen dat chauffeurs op Belgische parkeerplaatsen van IKEA in hun vrachtwagens bivakkeerden. Daarnaast zouden chauffeurs de opdracht hebben gekregen om in het weekend van België naar Nederland te rijden, om zo controles van Belgische inspecties te ontlopen.
Vakbonden in Nederland en België beschuldigen IKEA al langer van uitbuiting van buitenlandse chauffeurs. Volgens Edwin Atema van FNV ging de woonwinkelgigant in het verleden wel in gesprek met vakbonden over betere arbeidsomstandigheden, maar werd vervolgens niets gedaan met de kritiek van de bonden.
IKEA was niet direct bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs heeft donderdag de sterkste stijging in jaren hervat door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden.
41 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Enexis heeft in 2025 een recordbedrag geïnvesteerd in het elektriciteitsnet, maar de vraag naar capaciteit groeit volgens Enexis sneller dan het netwerk kan worden uitgebreid. De netbeheerder, die de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg van elektriciteit voorziet, stak 1,9 miljard euro in de uitbreiding en verzwaring van het stroomnet.
1 uur geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het aantal geschrapte vluchten naar het Midden-Oosten is sinds het begin van de aanvallen opgelopen tot meer dan 23.000. Volgens analysebedrijf Cirium is meer dan de helft van de 36.000 geplande vluchten van of naar het Midden-Oosten sinds zaterdag geannuleerd. Dat komt neer op ongeveer 4,4 miljoen stoelen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, die de zesde dag is ingegaan. Beleggers zijn vooral bezorgd dat de hoge olieprijzen als gevolg van het conflict de inflatie weer aanwakkeren en de economische groei afremmen.
1 uur geledenMUSCAT (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Qatar Airways gaat een "beperkt aantal" vluchten uitvoeren om gestrande passagiers terug te brengen die door de oorlog in het Midden-Oosten zijn gestrand. Daarbij wordt ook vanuit Muscat in Oman naar Schiphol gevlogen. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij op haar website.
1 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis heeft vorig jaar een recordomzet behaald. Topman Theo Baartmans spreekt van "financieel het meest succesvolle jaar in de lange geschiedenis" van Boskalis. Een jaar geleden had het Papendrechtse bedrijf ook een recordjaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - TomTom-topman Harold Goddijn vertrekt volgende maand als bestuursvoorzitter bij de navigatiedienstverlener. Hij is voorgedragen om toe te treden tot de raad van commissarissen, meldt TomTom. Goddijn was in 1991 een van de oprichters van TomTom en leidt het bedrijf sinds 2001.
2 uur geleden