
Inspectie: schonere brandstoffen naar West-Afrika na hardere eisen
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) ziet dat Nederland schonere brandstoffen naar West-Afrika exporteert nu hier strengere eisen voor gelden. Sinds vorig jaar mogen brandstoffen die van Nederland naar lagelonenlanden gaan een maximaal gehalte aan zwavel, benzeen en mangaan bevatten.
De inspectie houdt sinds de invoering in de gaten of Nederlandse oliebedrijven en handelaren zich aan de regels houden, zegt onderzoekster Marietta Harjono van de ILT. "We zien dat de maatregel grote impact heeft. De gehaltes zwavel, benzeen en mangaan zijn stevig afgenomen." Als een bedrijf de regels overtreedt kan de ILT bijvoorbeeld een last onder dwangsom opleggen. Bij ernstige overtredingen informeert de inspectie het Openbaar Ministerie (OM).
In augustus vorig jaar kwam de ILT met de strengere eisen. Zo mogen brandstoffen maximaal 0,005 procent zwavel bevatten. In benzine mag maximaal 1 procent benzeen zitten. Dit moet voorkomen dat de Nederlandse export grote schade met zich meebrengt aan de volksgezondheid en het milieu in andere delen van de wereld. Vijf jaar geleden zag de inspectie namelijk dat brandstof met hoge gehaltes schadelijke stoffen werd geëxporteerd.
Minder benzine
Nederland heeft het afgelopen half jaar deels door de strengere eisen veel minder benzine uitgevoerd naar West-Afrikaanse landen, meldt de ILT. Ook de export vanuit België nam af, maar minder hard dan vanuit Nederland. "Dit wijst erop dat productie van de benzine in Nederland voor de West-Afrikaanse markt is verplaatst naar België", zegt Harjono. Ze wijst daarbij op een recente aankondiging van België om soortgelijke maatregelen in te voeren als Nederland. "Dat is goed nieuws. Dit zal bijdragen aan een internationaal gelijk speelveld." Mogelijk gaan de Belgische maatregelen volgend jaar februari in.
Twee tankopslagbedrijven die actief zijn in Amsterdam hadden eerder een kort geding aangespannen tegen de strengere eisen. Zij stelden dat de regels ineffectief waren en vonden dat ze een nadeel hadden, omdat voor bedrijven in andere landen niet dezelfde regels gelden. De rechtbank in Den Haag ging daar niet in mee en bepaalde in januari dat de ILT zijn eisen niet hoefde aan te passen.
Ingrijpen
De ILT zegt in te grijpen als Nederlandse bedrijven proberen de strengere eisen te omzeilen via een ander land. De inspectie kan in dit soort gevallen ook de toezichthouder in dat land informeren.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - Het verbod van de rechter in Amsterdam van een staking van KLM-grondpersoneel op Schiphol komende woensdagmiddag is "positief voor alle passagiers die volgende week woensdag met ons reizen en voor KLM als bedrijf". Dat meldt de luchtvaartmaatschappij in een reactie. "We kunnen nu onze operatie veilig blijven uitvoeren."
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Grondpersoneel van KLM mag aanstaande woensdagmiddag niet acht uur lang staken, oordeelt de kortgedingrechter in Amsterdam. Daarmee gaat de rechter mee in het betoog van zowel KLM als Schiphol dat de door vakbonden FNV en CNV aangekondigde actie te veel veiligheidsrisico's met zich meebrengt.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Martijn Snoep is herbenoemd als bestuursvoorzitter van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De ministerraad heeft ingestemd met zijn herbenoeming die per 1 september ingaat. Snoep vormt samen met bestuursleden Manon Leijten en Martijn Ridderbos het bestuur van de toezichthouder.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met verlies het weekend ingegaan. Beleggers moesten het doen zonder richting uit Wall Street omdat de Amerikaanse aandelenmarkten dicht zijn voor de viering van Onafhankelijkheidsdag in de Verenigde Staten. Handelaren deden het verder voorzichtig aan nu de deadline voor de invoering van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump steeds dichterbij komt.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil de financieringsinstellingen Invest-NL en Invest International onder één dak brengen. De samenvoeging, waar al op werd voorgesorteerd in het regeerprogramma, moet een organisatie opleveren met meer schaalgrootte en slagvaardigheid. Dat schrijven de ministers Eelco Heinen (Financiën, VVD), Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) en Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) en staatssecretaris Hanneke Boerma (Buitenlandse Handel, NSC) aan de Tweede Kamer.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol waarschuwt dat de aangekondigde staking van KLM-grondpersoneel komende woensdag tot "onaanvaardbare risico's" leidt. Volgens een advocaat van Schiphol heeft de luchthaven de plannen van de vakbonden geanalyseerd. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de parkeerplekken voor vliegtuigen aan de gates kunnen vollopen.
10 uur geledenWENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Oliekartel OPEC+ gaat zaterdag waarschijnlijk besluiten de olieproductie in augustus opnieuw te verhogen, met 411.000 vaten per dag. Dat meldden bronnen bij de OPEC+ aan persbureau Reuters. Die onlinevergadering zou eigenlijk op zondag plaatsvinden, maar zou zijn vervroegd naar zaterdag.
10 uur geleden