Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie: schonere brandstoffen naar West-Afrika na hardere eisen

Inspectie: schonere brandstoffen naar West-Afrika na hardere eisen

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) ziet dat Nederland schonere brandstoffen naar West-Afrika exporteert nu hier strengere eisen voor gelden. Sinds vorig jaar mogen brandstoffen die van Nederland naar lagelonenlanden gaan een maximaal gehalte aan zwavel, benzeen en mangaan bevatten.

De inspectie houdt sinds de invoering in de gaten of Nederlandse oliebedrijven en handelaren zich aan de regels houden, zegt onderzoekster Marietta Harjono van de ILT. "We zien dat de maatregel grote impact heeft. De gehaltes zwavel, benzeen en mangaan zijn stevig afgenomen." Als een bedrijf de regels overtreedt kan de ILT bijvoorbeeld een last onder dwangsom opleggen. Bij ernstige overtredingen informeert de inspectie het Openbaar Ministerie (OM).

In augustus vorig jaar kwam de ILT met de strengere eisen. Zo mogen brandstoffen maximaal 0,005 procent zwavel bevatten. In benzine mag maximaal 1 procent benzeen zitten. Dit moet voorkomen dat de Nederlandse export grote schade met zich meebrengt aan de volksgezondheid en het milieu in andere delen van de wereld. Vijf jaar geleden zag de inspectie namelijk dat brandstof met hoge gehaltes schadelijke stoffen werd geëxporteerd.

Minder benzine

Nederland heeft het afgelopen half jaar deels door de strengere eisen veel minder benzine uitgevoerd naar West-Afrikaanse landen, meldt de ILT. Ook de export vanuit België nam af, maar minder hard dan vanuit Nederland. "Dit wijst erop dat productie van de benzine in Nederland voor de West-Afrikaanse markt is verplaatst naar België", zegt Harjono. Ze wijst daarbij op een recente aankondiging van België om soortgelijke maatregelen in te voeren als Nederland. "Dat is goed nieuws. Dit zal bijdragen aan een internationaal gelijk speelveld." Mogelijk gaan de Belgische maatregelen volgend jaar februari in.

Twee tankopslagbedrijven die actief zijn in Amsterdam hadden eerder een kort geding aangespannen tegen de strengere eisen. Zij stelden dat de regels ineffectief waren en vonden dat ze een nadeel hadden, omdat voor bedrijven in andere landen niet dezelfde regels gelden. De rechtbank in Den Haag ging daar niet in mee en bepaalde in januari dat de ILT zijn eisen niet hoefde aan te passen.

Ingrijpen

De ILT zegt in te grijpen als Nederlandse bedrijven proberen de strengere eisen te omzeilen via een ander land. De inspectie kan in dit soort gevallen ook de toezichthouder in dat land informeren.

Meer uit Financieel

Aandeelhouders Tesla keuren megabeloning Musk goed

AUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.

4 uur geleden
Verliezen op Wall Street, eigenaar Snapchat wint na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten, waarbij vooral de techfondsen werden geraakt door hernieuwde zorgen bij beleggers over de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven en de enorme investeringen in AI. Snap, het moederbedrijf van het populaire socialemediaplatform Snapchat, deed het juist wel goed op Wall Street dankzij positief ontvangen resultaten.

5 uur geleden
Detailhandel VS verwacht recorduitgaven in feestdagenperiode

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Amerikanen gaan dit feestdagenseizoen met onder meer Black Friday en kerst naar verwachting meer dan 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar, in winkels uitgeven, wat een nieuw record zou betekenen. Dat verwacht de Amerikaanse detailhandelsorganisatie National Retail Federation (NRF).

5 uur geleden
Karremans: komende dagen weer levering chips van Nexperia

DEN HAAG (ANP) - De "komende dagen" zullen chips van Nexperia uit China weer bij klanten arriveren, verwacht demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD). Zijn collega David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) verwelkomt de aankondiging dat China de leveringen weer mogelijk zal maken, zegt hij op X.

6 uur geleden
Topman chipbedrijf Qualcomm: wereld onderschat hoe groot AI wordt

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereld onderschat momenteel hoe groot kunstmatige intelligentie (AI) gaat worden. Dat heeft topman Cristiano Amon van de grote Amerikaanse chipproducent Qualcomm gezegd in een interview met persbureau Bloomberg. Hij vergeleek daarbij AI met de opkomst van het internet, dat volgens Amon ook veel groter is geworden dan mensen aanvankelijk dachten in de jaren 90.

7 uur geleden
Bondskanselier Merz: Duitse staalsector in 'existentiële crisis'

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse staalindustrie verkeert volgens bondskanselier Friedrich Merz in een "existentiële crisis" door onder meer felle concurrentie van goedkoop staal uit China, de Amerikaanse importheffingen en de zwakkere staalvraag door de malaise in de Europese auto-industrie. Dat zei Merz na afloop van een ontmoeting in Berlijn met topbestuurders uit de staalindustrie.

9 uur geleden
AEX-index sluit met verlies, Air France-KLM keldert na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met rode cijfers gesloten. Staalproducent ArcelorMittal was koploper in de hoofdindex met een plus van 2,4 procent dankzij beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bij de middelgrote fondsen op het Damrak was luchtvaartconcern Air France-KLM juist een opvallende daler met een koersval van bijna 15 procent na slecht ontvangen cijfers.

9 uur geleden