Inspectie: onrechtmatig geweld op asiellocatie overlastgevers
DEN HAAG (ANP) - Medewerkers van de speciale opvanglocatie voor asielzoekers die veel overlast veroorzaken, gebruiken geweld terwijl dat helemaal niet mag. Ook zijn de voorzieningen op de zogenoemde handhaving en toezichtlocatie (htl) in Hoogeveen niet goed genoeg. Dat concludeert de Inspectie Justitie en Veiligheid. Die heeft deze zomer naar aanleiding van signalen dat het misging onaangekondigde bezoeken afgelegd en camerabeelden bestudeerd.
De inspectie heeft moeite met het ingrijpen van de zogenoemde woonbegeleiders die daar werken. Zij mogen zich wel verweren als ze bijvoorbeeld worden aangevallen, maar zijn verder niet bevoegd om geweld of dwang te gebruiken. Toch heeft de inspectie vastgesteld dat er "talrijke voorbeelden" zijn waarbij "disproportioneel geweld" is gebruikt. Meerdere medewerkers staan op non-actief vanwege integriteitsonderzoek.
Het gaat bijvoorbeeld om duwen, slaan, schoppen en "het niet geautoriseerd gebruik van hulpmiddelen". Tijdens een van de bezoeken heeft de inspectie zelf gezien dat een asielzoeker omver werd geduwd. Die was niet agressief, maar liep een ruimte in waar die niet hoorde te zijn. Op de locatie werken ook boa's, die meer bevoegdheden hebben en in de praktijk ook geweld en handboeien gebruiken. In hoeverre hun werkwijze wel aan de regels voldoet, gaat de inspectie nog uitzoeken.
Verboden
De mensen die in Hoogeveen zitten, mogen tijdelijk niet meer in een normaal asielzoekerscentrum wonen. "Daarmee laten we zien dat we hun gedrag niet tolereren en zorgen we voor veiligheid en leefbaarheid in de azc’s", schrijft het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) daar zelf over op de website. Er is plek voor vijftig mensen die bijvoorbeeld vernielingen plegen of geweld gebruikt hebben. Op het moment dat de inspectie langskwam, zaten er zo'n 25 asielzoekers.
Het is ook de bedoeling dat mensen begeleid worden zodat ze in het vervolg wel weer in de normale opvangketen terechtkunnen. Ook dat werkt niet goed genoeg, stelt de inspectie. Het dagprogramma wordt omschreven als "gebrekkig". De bewoners zijn bovendien te veel afhankelijk van de medewerkers voor zorg en ondersteuning van advocaten, aldus de inspectie.
Persoonlijke problemen
Veel van de bewoners kampen met verslavingen, psychische problemen of bijvoorbeeld een verstandelijke beperking. De medewerkers zijn daar "niet voor opgeleid en beschikken bovendien niet over passende maatregelen om consequenties te verbinden aan afwijkend gedrag". De inspectie erkent dat het werk op de locatie "zeker niet gemakkelijk" is, dus dat het voor het personeel ook lastig is.
Meer uit Binnenland
ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.
6 uur geledenDRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.
6 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is ontruimd vanwege een verdacht pakket. De politie doet onderzoek. De NS meldt op zijn website dat er geen treinen rijden langs het station.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.
12 uur geledenSIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.
14 uur geleden