Inspectie: nog steeds zorgen over cultuur in vrouwengevangenis
DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid maakt zich nog steeds zorgen over de cultuur binnen de vrouwengevangenis in Nieuwersluis. Vorig jaar concludeerde de Inspectie na onderzoek dat de gedetineerden slachtoffer zijn van structureel grensoverschrijdend gedrag vanuit het personeel. Uit vervolgonderzoek blijkt nu dat de maatregelen die tot nu toe zijn genomen door de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) en de gevangenis zelf om dit gedrag aan te pakken en de cultuur in de penitentiaire inrichting (PI) te veranderen meestal tijdelijk van aard zijn. Ook is niet altijd duidelijk hoe de maatregelen zijn verankerd, aldus de Inspectie.
Zowel de DJI als de gevangenis zelf is aan de slag gegaan met "bijna alle aanbevelingen" uit het rapport van vorig jaar, erkent Inspectie. "Er zijn inmiddels hoopgevende trajecten gestart in de PI Nieuwersluis." Zo is er een werkgroep Sociale Veiligheid opgericht, een externe vertrouwenspersoon aangesteld met wie gedetineerden ervaringen met grensoverschrijdend gedrag kunnen bespreken en is er voor komend jaar een onafhankelijk meldpunt. De Inspectie JenV vindt het belangrijk "dat dergelijke trajecten een vervolg krijgen en dat die worden vastgelegd in werkprocessen". Dat is volgens de Inspectie nu niet het geval.
Over de stappen die koepelorganisatie DJI heeft gezet om de sociale veiligheid binnen de organisatie te verbeteren, is de Inspectie iets positiever. Zo zijn de centrale vertrouwenspersonen van de DJI "stevig gepositioneerd" binnen de organisatie. Ook is er een opleidingsmodule 'Werken met ingesloten vrouwen' ontwikkeld, die alle medewerkers die met vrouwelijke gedetineerden werken verplicht moeten volgen. "Deze ontwikkelingen zorgen er samen voor dat er aandacht is voor het thema sociale veiligheid binnen het gevangeniswezen."
Voor dit vervolgonderzoek is alleen gekeken naar de inspanningen van de DJI en de vrouwengevangenis om de aanbevelingen van de Inspectie op te volgen. "De Inspectie JenV beseft dat een cultuurverandering tijd kost en dat nu nog niet een volledig effect van de getroffen maatregelen te zien is." Een evaluatie over het resultaat van de maatregelen volgt op een ander moment.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
6 uur geleden