Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie keurt bijna 41 procent van getest vuurwerk af

Inspectie keurt bijna 41 procent van getest vuurwerk af

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 40,9 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is het hoogste percentage van de afgelopen jaren. Vorig jaar keurde de inspectie 20,5 procent af, in 2022 was het 20 procent. F2-vuurwerk is het vuurwerk dat consumenten mogen kopen in de laatste dagen van december. Dit jaar is dat op 28, 30 en 31 december.

De inspectie kijkt elk jaar naar de meest risicovolle producten in de F2-categorie. Dit jaar werden 181 verschillende producten getest. Daarvan werden er 74 afgekeurd. Dat gebeurde bijvoorbeeld omdat vuurwerk omviel, niet werkte, explodeerde of omdat brandende delen verder dan 8 meter bij het vuurwerk vandaan kwamen.

De importeurs moeten het afgekeurde vuurwerk van de markt halen en op eigen kosten laten vernietigen. Het gaat alleen om de specifiek door de ILT geteste partij. Hetzelfde product van een andere 'batch' die niet is afgekeurd, mag wel gewoon worden verkocht.

Geen verbeteringen

Bij nog eens 12,7 procent van het geteste vuurwerk stuitte de ILT ook op een probleem, maar dat was niet dermate ernstig dat het vuurwerk ook werd afgekeurd.

Van één importeur keurde de inspectie vrijwel alle producten af. Het gaat om een bedrijf dat geen lid is van de branchevereniging. De naam van de importeur wordt niet genoemd. Ook bij bedrijven die wel lid zijn van de branchevereniging zegt de ILT geen verbeteringen te zien. "Op veiligheid en kwaliteit bezuinigen om de winstmarges te vergroten, is calculerend gedrag en levert onnodige risico's op voor de consument", zegt Reinder Auwema van de inspectie.

Zorgen

Auwema spreekt van een "bijzonder hoge afkeur" die hem "echt zorgen" baart. "De Nederlandse vuurwerksector heeft genoeg kennis en kunde in huis om ervoor te zorgen dat het vuurwerk veilig is en functioneert zoals bedoeld. Wij verwachten van de sector dat deze lessen trekt uit voorgaande jaren en beschikt over zelfreinigend vermogen." Volgens Auwema zijn de papieren van producten vaak in orde, maar blijkt er bij het testen toch vaak van alles mis.

Eerder werd al duidelijk dat de ILT ook meer 'kindervuurwerk' ziet dat niet op orde is. Bij controles keurde de inspectie dit jaar 65 procent van dit F1-vuurwerk af.

Meer uit Binnenland

Kamer wil uitbreiding van boerkaverbod

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt een voorstel van VVD, BBB en JA21 om het 'boerkaverbod' uit te breiden. Het demissionaire kabinet had de motie ontraden. Sinds 2019 is er een verbod op gezichtsbedekkende kleding - in de volksmond het boerkaverbod - in het onderwijs, openbaar vervoer, ziekenhuizen en overheidsgebouwen.

4 uur geleden
EO komt met talkshow die het Joodse geluid moet vertolken

HILVERSUM (ANP) - De EO komt met een nieuwe talkshow om "het Joodse geluid een herkenbaar podium te geven bij de publieke omroep". De Joodse Wereld gaat op zondag 21 september van start en is wekelijks te zien bij de omroep.

7 uur geleden
Evacuatie honderden treinreizigers tussen Rotterdam en Breda

UTRECHT (ANP) - ProRail evacueert ongeveer vierhonderd reizigers uit een gestrande trein op de hogesnelheidslijn (HSL) tussen Rotterdam en Breda, meldt de NS. Wegens een brandmelding in de locomotief strandde de trein rond 18.20 uur op dit traject.

7 uur geleden
NPO-programma Spraakmakers stopt met stemmen op stellingen

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 1-programma Spraakmakers laat luisteraars niet meer stemmen op stellingen waar in de uitzending over wordt gepraat. Dat heeft presentatrice Roos Abelman donderdag in het programma gezegd. De redactie is hiermee gestopt omdat de uitslag van deze stemming niet representatief was, maar wel soms in het publieke debat werd genoemd.

8 uur geleden
Zorg bij Alphense jeugdinstelling niet in orde

UTRECHT (ANP) - Een instelling voor jongeren in Alphen aan den Rijn zorgt niet goed genoeg voor de kinderen. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) eist daarom dat iHUB binnen drie maanden orde op zaken stelt. Een van de groepen binnen de locatie mag voorlopig geen nieuwe jongeren aannemen.

9 uur geleden
NPO wil af van BVN, tv-zender voor Nederlanders in buitenland

HILVERSUM (ANP) - De NPO wil stoppen met BVN, de publieke tv-zender voor Nederlanders in het buitenland. Dat heeft de NPO donderdag bekendgemaakt. Ook wil de NPO stoppen met NPO Campus Radio, de proeftuin voor nieuwe radiotalenten, en NPO Soul & Jazz. Ook NPO 2 Extra moet stoppen, als het aan de NPO ligt.

10 uur geleden
Eerste zitting in zaak over dood Lisa eind november

AMSTERDAM (ANP) - De eerste openbare zitting tegen de verdachte van de dood van de 17-jarige Lisa is op 25 november, meldt de rechtbank Amsterdam. De jonge vrouw werd in de nacht van 19 op 20 augustus omgebracht in Duivendrecht. Zij was op de fiets onderweg van Amsterdam naar huis in Abcoude.

11 uur geleden