Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Inspectie keurt bijna 41 procent van getest vuurwerk af

Inspectie keurt bijna 41 procent van getest vuurwerk af

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 40,9 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is het hoogste percentage van de afgelopen jaren. Vorig jaar keurde de inspectie 20,5 procent af, in 2022 was het 20 procent. F2-vuurwerk is het vuurwerk dat consumenten mogen kopen in de laatste dagen van december. Dit jaar is dat op 28, 30 en 31 december.

De inspectie kijkt elk jaar naar de meest risicovolle producten in de F2-categorie. Dit jaar werden 181 verschillende producten getest. Daarvan werden er 74 afgekeurd. Dat gebeurde bijvoorbeeld omdat vuurwerk omviel, niet werkte, explodeerde of omdat brandende delen verder dan 8 meter bij het vuurwerk vandaan kwamen.

De importeurs moeten het afgekeurde vuurwerk van de markt halen en op eigen kosten laten vernietigen. Het gaat alleen om de specifiek door de ILT geteste partij. Hetzelfde product van een andere 'batch' die niet is afgekeurd, mag wel gewoon worden verkocht.

Geen verbeteringen

Bij nog eens 12,7 procent van het geteste vuurwerk stuitte de ILT ook op een probleem, maar dat was niet dermate ernstig dat het vuurwerk ook werd afgekeurd.

Van één importeur keurde de inspectie vrijwel alle producten af. Het gaat om een bedrijf dat geen lid is van de branchevereniging. De naam van de importeur wordt niet genoemd. Ook bij bedrijven die wel lid zijn van de branchevereniging zegt de ILT geen verbeteringen te zien. "Op veiligheid en kwaliteit bezuinigen om de winstmarges te vergroten, is calculerend gedrag en levert onnodige risico's op voor de consument", zegt Reinder Auwema van de inspectie.

Zorgen

Auwema spreekt van een "bijzonder hoge afkeur" die hem "echt zorgen" baart. "De Nederlandse vuurwerksector heeft genoeg kennis en kunde in huis om ervoor te zorgen dat het vuurwerk veilig is en functioneert zoals bedoeld. Wij verwachten van de sector dat deze lessen trekt uit voorgaande jaren en beschikt over zelfreinigend vermogen." Volgens Auwema zijn de papieren van producten vaak in orde, maar blijkt er bij het testen toch vaak van alles mis.

Eerder werd al duidelijk dat de ILT ook meer 'kindervuurwerk' ziet dat niet op orde is. Bij controles keurde de inspectie dit jaar 65 procent van dit F1-vuurwerk af.

Meer uit Binnenland

Code geel in westen, midden en noorden van het land om mist

DE BILT (ANP) - Het KNMI heeft maandagochtend code geel afgekondigd voor provincies in het westen, midden en noorden van het land. De waarschuwing geldt voor plaatselijk dichte mist waar het verkeer last van kan hebben.

1 uur geleden
79 verdachten van oplichting en fraude herkenbaar getoond

DEN HAAG (ANP) - De politie publiceert vanaf maandag herkenbare beelden van 79 verdachten van oplichting en fraude. Dit gebeurt als onderdeel van een actie tegen nepagenten en bankhelpdeskfraude. Twee weken geleden is gestart met het tonen van honderd verdachten. Hun beeltenissen waren toen nog onherkenbaar. De verdachten kregen twee weken de tijd om zich te melden, anders zouden zij herkenbaar getoond worden. In eenentwintig gevallen weet de politie nu om wie het gaat.

2 uur geleden
Politie ontvangt zo'n tien tips over neerschieten Iraniër

SCHOONHOVEN (ANP) - De politie heeft tot dusver ongeveer tien tips ontvangen in het onderzoek naar het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker in Schoonhoven. Dat meldt een politiewoordvoerster zondag desgevraagd. Ze ging niet in op de inhoud van de tips.

17 uur geleden
Honderden demonstreren in centrum Amsterdam tegen oorlog in Iran

AMSTERDAM (ANP) - Tussen de twee- en driehonderd mensen demonstreren zondagmiddag op de Dam in Amsterdam tegen de oorlog in Iran. Het land wordt sinds eind vorige maand aangevallen door Israël en de Verenigde Staten. De protestactie is georganiseerd door de Internationale Stichting voor Iraanse Vrouwen. De demonstranten zijn aanhangers van Maryam Rajavi, de voorzitster van de Nationale Raad van het Iraanse verzet.

17 uur geleden
Ajaxbus kort stilgezet door groep met fakkels op snelweg A4

HOOFDDORP (ANP) - Een groep van zeker honderd personen met fakkels heeft zondag op de snelweg A4 kort de spelersbus van Ajax tegengehouden. Dat gebeurde ter hoogte van Hoofddorp. De groep liep daarna de weg over naar de middenberm. Het overige verkeer werd hierdoor gehinderd.

19 uur geleden
Defensie wil ruim 1000 mensen aannemen voor drone-eenheden

DEN HAAG (ANP) - De landmacht gaat drone- en counterdrone-eenheden toevoegen aan alle gevechtseenheden. Vanaf april moeten daarvoor 1000 tot 1200 mensen worden aangenomen, zei Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim in het televisieprogramma WNL Op Zondag.

21 uur geleden
Politie vindt ruim 3 ton cocaïne, acht aanhoudingen

KLUNDERT (ANP) - De politie heeft vrijdag 3223 kilo cocaïne in beslag genomen, meldt het Openbaar Ministerie zondag. Ook zijn acht personen aangehouden. Zij zitten vast. Een deel van de drugs werd bij Papendrecht aangetroffen in een bestelbus. De meerderheid van de verdovende middelen zat verstopt in een perscontainer op een vrachtwagentrailer.

22 uur geleden